21.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

PAN CHEMICALS Ailesi Olarak, Zorluklarla Dolu 2023 Senesinde de, Premium Kalite Ürünlerimizi Türk ve Dünya Tel Çekme Sektörüne Güçlü Bir Şekilde Sunmanın Haklı Gururunu Yaşıyoruz!

PAN CHEMICALS Ailesi Olarak, Zorluklarla Dolu 2023 Senesinde de, Premium Kalite Ürünlerimizi Türk ve Dünya Tel Çekme Sektörüne Güçlü Bir Şekilde Sunmanın Haklı Gururunu Yaşıyoruz!

KABLO TEL DÜNYASI Platformu olarak, Ürettiği ve tedarikini gerçekleştirdiği Sabun, Kimyasal ve Çeşitli Ürünlerle; Türk ve Dünya Tel Çekme Sektörüne yön veren PAN CHEMICALS S.p.A. Italia’ nın, Türkiye Ülke Müdürü, Hakan Tanış Bey ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajda Hakan Bey, sektöre dair bazı önemli durumlara dikkat çekmek istedi. Röportajımızın içeriğini siz değerli okuyucularımızla paylaşmak isteriz;

•Hakan Bey, öncelikle merhaba. Sizlerle ropörtaj yapmayalı uzun bir süre oldu. Firmanızı, hem de Sizleri ilk defa tanıyacak, sektöre yeni giriş yapmış hem yeni mühendis ve operatörlerin hem de sizleri daha yakından tanımak isteyecek sektör duayenlerinin adına firmanızı ve kendinizi tanıtmanızı ve ürünlerinizi açıklayıcı bir şekilde bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

•Altan Bey merhaba, öncelikle bu röportaj fırsatını bizlere sunduğunuz için sizlere teşekkür ederiz. Belirttiğiniz gibi, özellikle sektöre yeni yeni adım atmış, firmamızı ve beni daha uzaktan tanıyan yeni mühendis ve operatör arkadaşlarımız için ve elbette sektör duayenleri adına firmamızı ve ürünlerimizi tanıtacak ve benim firmadaki görevim hakkında bilgi paylaşımında bulunacak olur isek, cümlemize şu şekilde başlayabiliriz diye düşünüyoruz;

PAN CHEMICALS S.p.A. Italia Fabrikamız, konusunda yetkin ve uzman kişiler tarafından, Dünya Tel Çekme Sektörüne yön vermek ve artı değerler katmak amacıyla; 1987 Yılında, İtalya’nın Lombardiya Eyaleti’nde bulunan Bergamo İli’nde kurulmuş kimyasal üretici bir firmadır.

Ayrıca PAN CHEMICALS; TÜV SÜD ISO 9001, TÜV SÜD ISO 14001, TÜV SÜD ISO 45001 Sertifikalarına sahip, uluslarası yetkinliği olan özel firmalardan biridir.

Firmamız aradan geçen 36 yıla inat, hala aynı gençlik dinamizmine ve çevikliğine sahiptir. Bu özelliklerimiz sayesinde, iş birliği içerisinde olduğumuz ya da olacağımız her bir firma için özel ihtimam göstermekteyiz. Sadece bu kavramlar dahilinde dahi, sektörde aranan en önemli firmalardan biri olduğumuzu paylaşmak isteriz.

Firma sahiplerimiz, geçen yıllarda yapmış olduğu gelişim planlamaları doğrultusunda; 2013 Yılının Aralık ayında, Türkiye Ofisimiz PAN CHEMICALS BOSPHORUS’u kurmuş Aynı zamanda 2017 yılında ise pasifik kanadına hizmet verecek, ikinci üretim üssümüz olan PAN CHEMICALS AMERICAS’ı Meksika’da faaliyete geçirmişlerdir.

Aralık ayında, 10. Yılını kutlayacağımız PAN CHEMICALS BOSPHORUS – Türkiye Depo Ofisimiz ile Türk ve Türkiye’ye coğrafi olarak yakın ülke Tel Sanayilerine artı değerler katmış olmanın haklı gururunu yaşamaktayız. İş birliği içerisinde olduğumuz her bir firmanın bütün taleplerine jit (just in time) [anında tedarik] prensibi ile cevap verip, sektörde kendimize önemli bir yer edindiğimizin bilincinde ve bu bilinç ile sektöre daha fazla nasıl destek vereceğimizin muhasebesindeyiz.

PAN CHEMICALS BOSPHORUS Türkiye olarak; Sektöre sunduğumuz aydınlatıcı yoldan asla sapmadan, bütün enerjimizi özellikle Türk Tel Sektörünün artı değerlerine adadığımızı siz değerli basın mensupları nezdinde, kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Firmamızın ürettiği, tedarikini ve servisini sağladığı ürünleri okuyucularınız ile paylaşacak olur isek;

 • -> Tel Çekme Hadde Sabunları (Toz Granüllü ve Sıvı Formlarda)
 • -> Tel Galvanizleme Özel Fluksları (5 Baume, %10 Konsantrasyon ile Ortam Sıcaklığında Çalışabilme)
 • -> Tel Galvanizleme Özel Vaksları (Teli Beyaz ve Kırmızı Pastan Koruma Özelliği)
 • -> Tel Galvanizleme Kömürleri
 • -> Tel Kaplama Kimyasalları
 • -> Reaktif Sabunlar (Borakslı ve Borakssız)
 • -> Fosfat Ürünleri & Yardımcı Kimyasallar
 • -> Tel Çekme Haddeleri
 • -> Tel Galvaniz Sıyırıcı Padleri (Ar&Ge Yapılmış, Daha Dayanıklı Padler)
 • -> Spiral Fırçalar
 • -> Tel Çekmeye Yardımcı Makineler
 • -> Mühendislik & Danışmanlık Hizmetleri şeklinde paylaşımda bulunabiliriz.

Ben, PAN CHEMICALS Ailesinde ilk iki yılı Satış Mühendisliği görevinde olmak üzere, toplamda 12 yıldır bulunmaktayım. Yaklaşık 10 senedir yürüttüğüm Türkiye Ülke Müdürlüğü görevim dahilinde; Türkiye Firmamız olan PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un gerçekleştirdiği; Satış, İthalat-İhracat dahil olmak üzere, Satın-Alma ve diğer bütün operasyonların ve organizasyonların yöneticiliğini yürütmekteyim.

•Hakan Bey paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederiz. Paylaştığınız bilgiler dahilinde gerek sektöre yeni katılmış mühendis ve operatör personellerin, gerekse sektör duayenlerinin aklındaki soruların tamamını sildiğinizi düşünüyoruz. İlk sorumuza cevabınız dahilinde PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un Aralık ayında 10. Yılını kutlayacağından söz ettiniz, şimdiden Firmanız PAN CHEMICALS BOSPHORUS’a öncelikle İyi Ki Doğdun demek, ardından, Türk Tel Çekme Sektörüne adım attığı ve sektöre olan desteklerini hiçbir zaman esirgemediği için teşekkür etmek ve gelecek faaliyetleri için de başarılar dilemek isteriz. Elbette bu dileklerimizi Firmanız PAN CHEMICALS BOSPHORUS üzerinden sizler için de paylaşmak isteriz.

•Altan Bey, iyi dilekleriniz ve temennileriniz için bizler de teşekkür ederiz. Bizler de benzer dilekleri platformunuz olan KABLO TEL DÜNYASI için paylaşmak isteriz. Her birimiz aynı sektöre can suyu katmaya çabaladığımız için aynı amaca yönelik desteklerde bulunuyoruz. Bu durumdan dolayı, sizlerin de sektöre olan desteği göz ardı edilemeyecek kadar bizim neznimizde önem arz etmektedir.

•Bizler de sizlerin iyi dilekleri için teşekkür ederiz Hakan Bey. Umuyoruz sektöre hep birlikte, destek verip, Türk Tel Sanayisini, Dünyada daha da önemli noktalara ulaştıracağız. Sizlerle biraz da PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un kuruluşundan bu yana geçen 10 senelik süre zarfı hakkında konuşmak isteriz. Geçen zamanda firmanızın sektördeki konumundan memnun musunuz, bu geçen on senede ne gibi zorluklarla karşılaştınız paylaşmanızı rica ederiz.

•Sektöre hep birlikte yön verip, Türk Tel Sanayisini, Dünyada daha önemli ve özel noktalara ulaştıracağımıza inancımız tamdır Altan Bey. Bu uğurda, sizlere de başarılar dileriz. Sorunuza cevaplayacak olur isek; elbette geçen 10 senelik zaman dilimi bizler açısından belki de göz açıp kapayıncaya kadar hızlı, bununla birlikte derin manalı ve önemli geçmiştir diyebiliriz. Türkiye Ofisimiz olan, PAN CHEMICALS BOSPHORUS’un kurulduğu 2013 yılında ilk kuruluş zorluklarıyla karşılaşsak da önümüze çıkan engelleri aşarak, kuruluşumuzu sağlıklı bir şekilde tamamladığımızı belirtmek isterim. Özellikle ilk birkaç sene, gerek türk Tel Çekme sektörünün bu kadar önde olmaması, gerekse pazara henüz tam anlamıyla nüfuz etmiş olmamızdan kaynaklı olarak kısa vadeli hedeflerimize daha güç ulaştığımızı tebarüz edebiliriz. Bu duruma bağlı olarak, her ne kadar ilk senelerde çeşitli zorluklarla karşılaşsak da, kuruluşumuz esnasında ortaya koymuş olduğumuz orta-uzun vadeli hedeflerimizden sapmadan yolumuzda koşar adımlarla ilerlediğimizi de paylaşmak isteriz. Özellikle orta-uzun vadeli hedeflerimiz açısından çabalarımızın karşılığını neredeyse pandemi sonuna kadar aldığımızı, meyvelerimizi yıldan yıla önemli hasatlar ile topladığımızı ifade edebiliriz. Fakat pandemi sonrası global manada peyderpey oluşan resesyonun sonuçlarını iyiden iyiye hissettiğimizi de ayrıca paylaşmak isteriz. Nerede ise tamamladığımız 2023 senesinde ise, hedeflerimizden, ülke içi üretim kapasite azalmalarına bağlı olarak mebcuri olarak belli oranda saptığımızı yine de olumlu görüşlerimizi her zaman koruyarak, gerek ülkemizin, gerekse dünyamızın daha tonajlı üretim günlerine, aylarına, yıllarına olan inancımızı her zaman canlı tuttuğumuzu belirtmek isteriz. Her zaman olumlu görüşlerimizin ve düşünce yapımızın bizleri daha da yukarıya taşıma potansiyelinde olduğunu hesaba kattığımızda, bu ideamızın çok da yanlış olmadığını paylaşmak isteriz. Dolayısıyla, olağan dışı beklenmeyen zorluklarla geçen 2023 yılını geride bıraktığımız şu günlerde, 2024 yılı için sektöre olan inancımızı her zaman göz önünde bulundurarak ve geleceğe olan pozitif bakış açımızı güncelleyerek her zaman sektörün hizmetinde olacağımızı özellikle belirtmek isteriz.

•Hakan Bey paylaşmış olduğunuz düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Bizler de sizlerle aynı kanaatteyiz. Her ne kadar 2023 yılı hepimiz açısından nispeten zor geçse de, 2024 yılı için kendimizi her zaman diri tutmamın bilincinde olmalıyız diye düşünüyoruz. Dolayısıyla; hazır lafı geçmişken, firmanızın ve sizin 2024 yılı beklentilerinizi de bizlerle ve sektörle paylaşmanızı rica ederiz.

•Altan Bey, açıkcası 2024 yılının ilk çeyreğinin 2023 yılının toparlanma evresi olarak görmekteyiz. Öngörülerimiz; 2024 yılının en azından ikinci yarısı itibariyle Türk Tel Çekme Sanayisinin dişlilerinin yeniden daha hızlı bir şekilde dönmesi yönündedir. Özellikle, 2024-Nisan ayında gerçekleşecek olan WIRE DÜSSELDORF 2024 Uluslararası Tel Fuarı’ nın global olarak sektöre parabolik bir ivme kazandıracağına inancımız tamdır. Dolayısıyla, yaklaşık bir sene sonra 2024 yılının son günlerini yaşayacağımız dönemde daha ferah bir piyasa ile karşı karşıya kalacağımızı düşünmekteyiz. Bu doğrultuda, üretimlerin yeniden eski nominal değerlerine ulaşacağını ve hasebiyle biz kimyasal ve yan ürün tedarkçilerini de olumlu bir şekilde etkileyeceğini öngörmekteyiz. Sonuç olarak sektör toplam çıktılarına (çıkacak) da bakacak olur isek, genel anlamda artı yönlü bir hareketin var olacağını fizibilite etmekteyiz.

•Hakan Bey, samimi yanıtınız için teşekkür ederiz. Temennilerinizin ve öngörülerinizin gerçekleşmesini herkes gibi bizler de çok istemekteyiz. Umuyoruz gelecek her birimiz açısından daha da parlak olacaktır. Son olarak eklemek istedikleriniz var ise, paylaşmanızı rica ederiz. Ayrıca bu hoş sohbet için sizlere özel olarak teşekkür etmek isteriz.

•Altan Bey, bizler de röportajdan çok keyif aldık. Görüşlerimizi sizler vasıtasıyla, Türk ve Dünya kamuoyu ile paylaşabildiğimiz için desteklerinizden dolayı bizler de sizlere ayrıca teşekkür ederiz.

Son olarak, Türkiye Cumhuriyeti’ nin ikinci yüzyılına başladığı bu ilk günlerin hem birey olarak bizlerin, hem çalıştığımız ya da sahip olduğumuz firmaların, kurumların, yaşadığımız kentlerin ve elbette Ülkemizin daha parlak olmasını, daha ışık saçan günlerin beraberinde gelmesini dileriz. Yakın gelecekte, Türkiye’ nin, Dünya ekonomisine, özellikle Türk Tel Sanayisi ile artı değerler katmasını dolayısıyla Türk Tel Sanayisi özelinde, bütünüyle tüm Türk Sanayisinin, Dünya Endüstri Liginde en üst basamaklarda yer alması arzu ederiz.

Bütünüyle Türk Sanayisinin, toplam kalite prensibinden sapmadan, yüksek tonajlı üretimler elde etmesini dileriz,

Saygılarımızla,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?