28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Elastollan® R 2600 FHF’den yapılmış bara tutucular geleceğin mobilitesi için daha fazla güvenlik sağlıyor

Elastollan® R 2600 FHF’den yapılmış bara tutucular geleceğin mobilitesi için daha fazla güvenlik sağlıyor

• BASF tarafından baralar için yeni geliştirilen termoplastik poliüretan over moulding ile optimize edilmiş lineer termal genleşme sayesinde termal döngüye daha dayanıklı

• Elastollan® R 2600 ayrıca düşük işleme sıcaklığı, düşük yoğunluk ve renklendirilebilirlik özelliklerine sahip

Otomobillerin içten yanmalı motor teknolojisinden, elektrikli güç aktarım mekanizmasına dönüşümü devam ediyor. Güç, şarj bileşenlerinden aküye ve oradan elektrik motoruna iletildiği için, yüksek verimli akü sistemleri elektromobilitenin başarısının anahtarı konumunda yer alıyor. Yüksek verimli akü sistemlerinde bu işlem metal baralar tarafından yapılırken, plastik over mouilding ile, baraların elektriksel yalıtımını ve böylece yüksek gerilim akımlarının güvenli dağılımını sağlıyor.

Optimize edilmiş lineer termal genleşme

BASF, yüksek verimli akü sistemlerinde kullanılan bara tutucular için Elastollan® ürün serisinden yeni geliştirilen termoplastik poliüretan (TPU) ile portföyünü genişletiyor. Standart mühendislik plastikleriyle karşılaştırıldığında, Elastollan® R 2600 FHF, optimize edilmiş lineer termal genleşme nedeniyle özellikle öne çıkıyor. Lineer termal genleşme katsayısı, bakır ve benzer iletken malzemelere yakın olduğu için güvenlik standardını artıran bu özellik, sıcaklık değişiklikleri sırasında meydana gelen çatlak riskini azaltıyor. Elastollan® ayrıca, halojensiz alev geciktirici olarak UL94 V-0 sınıflandırmasını sağlıyor. Lineer termal genleşmenin ana özelliğine ek olarak, TPU’nun polifenilen sülfür (PPS) gibi malzemelere kıyasla üç ikna edici avantajı bulunuyor. TPU daha düşük sıcaklıklarda işlenebiliyor, yoğunluğu daha düşük ve beyaz renginden dolayı parlak pigmentlerle bile kolayca renklendirilebiliyor.

Simülasyon, müşterileri ürün tasarımında destekliyor

BASF, bara tutucularının tasarımını simüle de edebiliyor. BASF Performans Ürünleri Bölümü Segment Pazarlama Müdürü Dr. Thomas Bayerl, “Diğer birçok Elastollan® sınıfı gibi, yeni Elastollan® da Ultrasim® aracımız tarafından simüle edilebiliyor. Bu aracı, müşterilerimizi bileşenlerin tasarımında desteklemek için kullanıyoruz. Sonuç olarak, üretim adımları kaydedilebilirken, malzemenin tüm potansiyelinden yararlanılabiliyor.” dedi. Elastollan®’dan yapılan bara tutucular, mekanik işlenebilirlikleri nedeniyle elektrikli otomobillerin seri üretim kapasitesine katkıda bulunuyor ve geleceğin mobilite mozaiğinde önemli bir parça teşkil ediyor.

BASF Performans Ürünleri Bölümü Hakkında

BASF Performans Ürünleri bölümü yenilikçi, özelleştirilmiş plastiklerin tek bir çatı altında toplanmasına ilişkin BASF’nin tüm malzemelerinin teknik bilgisini kapsamaktadır. Ulaşım, inşaat, endüstriyel uygulamalar ve tüketici ürünleri olmak üzere dört büyük sektörde global olarak faaliyet gösteren bölüm, uygulama odaklı sistem çözümlerine yönelik derin bir anlayışla birlikte güçlü bir ürün ve hizmet portföyüne sahiptir. Önemli karlılık ve büyüme faktörleri arasında müşterilerle yakın iş birliğimiz ve çözümlere yönelik net odaklanma bulunmaktadır. AR-GE alanındaki güçlü nitelikler, yenilikçi ürünlerin ve uygulamaların geliştirilmesine temel oluşturmaktadır. 2021 yılında Performans Ürünleri bölümü, 7,29 milyar Euro’luk bir global satış rakamı elde etti. Daha fazla bilgi için: www.plastics.basf.com.

BASF Hakkında
BASF olarak sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratıyoruz. Ekonomik başarıyı, sosyal sorumluluk ve çevre korumasıyla birleştiriyoruz. 111.000 civarında BASF Group çalışanı, neredeyse her ülke ve sektörde faaliyet gösteren müşterilerimizin başarısına katkı sağlıyor. Portföyümüz altı bölümden oluşuyor: Kimyasal Ürünler, Malzemeler, Endüstriyel Çözümler, Yüzey Teknolojileri, Beslenme ve Bakım ve Tarım Çözümleri. BASF, 2021 yılında 78,6 milyar Euro satış gerçekleştirdi. BASF hisseleri, Frankfurt borsasında (BAS) ve ABD’de Amerikan Tevdi Makbuzu (BASFY) olarak işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.basf.com.

BASF Endüstriyel Performans Malzemeleri
için Mehmet Demirel ile iletişime geçebilirsiniz:
e-posta: mehmet.demirel@basf.com
Tel: +90 533 550 73 81

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ