17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Efectis; Tarihi Yapılarda Yangın Güvenliği

Efectis; Tarihi Yapılarda Yangın Güvenliği

Toplumsal hafızamızın göz bebekleri olan tarihi yapılarımızın gelecek nesillere güvenle aktarılması için yangın güvenliğinin tesis edilmesi en önemli hususlardan biridir.

Tarihi yapılarda meydana gelebilecek olası bir yangın, ekseriyetle yapıların tamamen yok olmasına yol açmaktadır. Kontrol altına alınabildiği ender durumlarda ise, yapıya onarımı çok zor yahut imkânsız hasarlar verir ve tarihi değerlerimizi kaybetmemize neden olur. Peki, tarihi yapılarımızın yangından korunması sürecinde nelere dikkat edilmeli? Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te tarihi binalarda yapılacak tesisatlara ilişkin olarak; Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, yangın tesisatları için ise ilgili itfaiye teşkialatının görüşünün alınması gerektiği belirtilmektedir. Tarihi yapının tamirat, tadilat ve bakım çalışmaları; yangın güvenliği gereksinimleri de içermektedir.

“Önce, zarar verme!”-Hipokrat
Tarihi yapılarda yangın güvenliği planlamalarının temel önceliği, bina bütünlüğünü olabildiğince koruyabilecek çözümler üretmek olmalıdır. Yeni inşa edilen binalarda tasarımın verimli olması esas olup, binalar tasarıma uyum sağlamaktadır. Tarihi binalarda ise tam tersi; binanın korunması esas olup, tasarımın binanın benzersiz özelliklerine uyum sağlaması gerekmektedir.

Tarihi yapılara özgü yangın güvenliği gereksinimlerine örnek olarak:

• Yapının fiziksel özelliklerinin değiştirilemediği durumlarda, acil durum yönlendirmesi ve tahliyesi konularında binanın halihazırda bulunan mimari özelliklerinden faydalanılması gerekmektedir.

• Tarihi yapının taşıyıcı kolonları yahut tamamı ahşap malzemelerden oluşuyorsa, yapı üzerinde gerçekleştirilecek tüm işlemlerde yangın güvenliği açısından ek önlemler alınarak, her zaman güvenli tarafta kalınması gerekmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi ise ancak uzmanlık ile mümkündür.

70 yıldır yalnızca yangın konusunda uzmanlaşan Efectis’in yangın danışmanlığı ekibi, tıpkı kişiye özel çalışan bir terzi gibi; binanıza özel yangın konsepti oluşturur. Tarihi yapılarınızın yangın tehlikesinden korunup gelecek nesillere güvenle aktarılabilmesi için yangın danışmanlığı hizmetleri sunar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ