28.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Baycan Elektrik A.Ş. Havacılık ve Savunma Sanayii Üretim Tesisi Resmi Açılış Töreni

Baycan Elektrik A.Ş. Havacılık ve Savunma Sanayii Üretim Tesisi Resmi Açılış Töreni

27 Ekim, Cuma günü Baycan Elektrik Müteahhitlik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Havacılık ve Savunma Sanayii Üretim Tesisinin Resmi Açılış Törenini gerçekleştirildi. Törene, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Sayın Dt. Ahmet Ataç, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Ünal, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Sayın Celalettin Kesikbaş, DEVA Parti İl Başkanı Sayın Ebru Emre, Havacılık ve Savunma Sanayii sektöründen önemli isimler ile Eskişehir basını da katıldı.

Açılış konuşmasında Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz ‘Sayın Yönetim Kurulu Başkanımız Hakan Kılıç’ın vizyonunda çıkmış olduğumuz bu yolda kısa sürede büyük başarılar elde ettik. Baycan Elektrik ailesine Havacılık ve Savunma Sanayii’ndeki geleceğimiz için güvenim sonsuz.’ ifadelerini kullandı.

Baycan Elektrik A.Ş., yaklaşık 56 yıldır kablo donanımı üretiyor. 1967 yılında kurulan firma, ilk etapta Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya markası Arçelik’e yan sanayi olarak İstanbul’da 20 kişilik bir atölyede buzdolapları için kablo gruplama faaliyetlerine başladı. Yıllar içinde müşteri ve ürün portföyünü geliştirerek Vestel ve Haier markaları ile çalışmaya başlayan Baycan Elektrik, 2022 yılı itibari ile Havacılık ve Savunma Sanayi’sine adım attı.

Açılış Töreni, firmanın Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi 7. Caddesinde bulunan 10,000 metrekarelik arazi üzerinde kurulu 7500 metrekarelik fabrikasında gerçekleştirildi. Açılışı yapılan tesiste, Savunma ve Havacılık Sanayii’nin ihtiyaç duyduğu kablo donanımları iklimlendirilmiş 500 metrekarelik depolama ve üretim alanında üretilmektedir. Schleuniger marka kablo işleme araçları (Kesim, Lazer Markalama, Inkjet Markalama, Uç Sıyırma) yanı sıra Weller Marka Lehim İstasyonları ve ilgili sektörler için kalitesi ve uzmanlığı kanıtlanmış (Tyco, Dmc, Weidmuller, Raychem, Itt Cannon, Astro vb.) el aletleri ile diğer ekipmanlar kullanılarak yapılan üretimler, 100% olarak Cirris Test Sistemleri alt yapısı kullanılarak ve var ise müşterilerin ilave test gereksinimleri karşılanarak doğrulanmaktadır. Tüm üretim ve test süreçleri IPC / WHMA-A-620 ve IPC J-STD-001 standartlarında eğitmen yetkinliği kazanmış 3 CIT (Sertifikalı IPC Eğitmeni) tarafından sertifikalandırılmış 50 CIS (Sertifikalı IPC Uzmanı) teknisyen ile gerçekleştirilmektedir.

2023 yılı itibari ile Baycan Elektrik, Savunma Sanayii’nin liderleri arasında yer alan Aselsan, Roketsan ve TEI işletmeleri ile seri siparişlere geçti. Firma, bu yıl Aselsan ile yapmış olduğu FAI (ilk ürün muayene) çalışmalarını başarı ile tamamladı. Aselsan’ın telsiz ve radar sistemlerinde kullanılan RF kablajları ve sistemler arasında haberleşme sağlayan seri port kablajlarının üretimlerini gerçekleştiren firma aynı zamanda Aselsan REHIS ürünlerinde yüksek ısı, titreşim gibi ortamlara uyum sağlayan kablajları ve HBT ürünlerinin bilgi teknolojileri için kablo donanım gereksinimlerini ürün gamına eklemiş bulunuyor. Roketsan ile ilk 2022 Ocak ayında iş birliğine başlayan Baycan Elektrik, firmanın mühimmat, füze ve İnsansız Hava Aracı (İHA) ürünlerinde haberleşme ve test kablajları için aktif siparişler yönetiyor. İlerleyen dönemin projelerinden bahseden Engin Yılmaz ‘Yakında Kale ARGE ile Som ve Atmaca kablajlarında FAI çalışması yapacağız.’ dedi. Baycan Elektrik, 2023 yılı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi İmişehir’de bulunan 30’ar bin metrekare alana sahip 2 arazide toplamda 60 bin metrekarelik yeni fabrikaların yatırımlarını gerçekleştirdi. Önümüzdeki yıl içerisinde iki inşaatın da yüzde 70’inin tamamlanmış olması hedefleniyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kılıç, yeni yatırımlar ile ilgili, ‘2025 yılı itibari ile Havacılık ve Savunma, Otomotiv ve Beyaz Eşya sektörlerine üç ayrı fabrika olmak üzere hizmet vermeye başlayacağız.’ dedi.

Baycan Elektrik üçüncü kuşak yöneticilerinden Yönetim Kurulu Üyesi Esen Kılıç ‘100. Yıl anısına ve ülkemizin savunmasına hayırlı katkılarımızın başlangıcını kutlamak üzere 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftası düzenlediğimiz Açılış Törenimize teşrif eden tüm misafirlerimize Baycan Elektrik ailesi olarak teşekkürlerimizi iletiyoruz. Cumhuriyetin 100. Yılını sizlerle kutlamak, Eskişehir sanayisinin bir parçası olmak ve farklı sektörlerdeki hakimiyetimizin değerli iş birlikleri sayesinde artması bizler için onur. Milli teknolojiler, nitelikli alanında uzman mühendis ekibimiz, yeni yatırımlarımız ve sektör hedeflerimiz ile Türkiye’nin yeni yüz yılına hazırız.’ ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?