28.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Zeller Gmelin Türkiye İş Geliştirme Müdürü Songül Facey; Zeller+Gmelin, müşterileri ile kurduğu işbirliği ile geliştirdiği yüksek standartlardaki çözümlerle sadece bugünün sorunlarına değil, gelecekte karşılaşılabilecek sorunlara da cevap arıyor

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Elbette. Adım Songül Facey. 1975, Izmit dogumluyum. Makine Mühendisligi egitimimi 1998 yılında tamamlayıp bir süre dil egitimi için yurt dısında bulunduktan sonra 2000 yılında Türkiye’ye dönerek profesyonel is hayatıma basladım. Geçtigimiz yıl MBA yüksek lisans programına basladım ve yılsonunda mezun oluyorum. 15 yıldır Endüstriyel Yaglar sektöründe yerli ve uluslararası firmalarda çalıstım. Mart, 2014 yılından bu yana Zeller Gmelin Türkiye ekibinde Is Gelistirme Müdürü olarak görev yapıyorum.

Firmanızın kurumsal kimligi hakkında bilgi verir misiniz?

Zeller+Gmelin GmbH & Co. KG, 1866 yılında Albert Zeller ve Paul Gmelin tarafından kurulmus, 150 yılı askın süredir varlıgını basarı ile sürdüren, orta ölçekli uluslararası bir firmadır. Dünya genelinde 950 çalısanı, 16 ülkede direk kendi ofisi ve 50’nin üzerinde de temsilciligi bulunmaktadır. Endüstriyel Yaglayıcılar, Kimyasallar ve Baskı Boyaları olmak üzere yüksek kalite ilkesi ile uluslararası pazarda söz sahibi konumdadır. Arastırma ve gelistirmede uzun yıllara dayanan tecrübesi ile fark yaratmayı basarmıstır.

Zeller+Gmelin, UV Matbaa Mürekkepleri ve Lakları, Metal Isleme Özel Yagları, Tel Çekme, Insaat ve Ahsap Sanayi Kalıp Ayırıcıları, Boyama ve Kaplama Kimyasalları ile dünya çapında bir üne sahip ve bugün 1000 den fazla ürün çesidi ile üretimini Eislingen, Stuttgart tesislerinde gerçeklestirmektedir. DIN EN ISO 9001:2008 ve DIN EN ISO 14001:2005 çevre belgelerine sahip olan firmamız, degisim yönetiminin dört ana bileseni olan; yenilikçi süreç ve organizasyon, yaratıcı iklim, yaratıcı pazarlama ve aynı zamanda yaratıcılıgı destekleyen yönetim anlayısı alanlarında verilen ‘’TOP 100’’ kalite mührü ödülüne birçok defa hak kazanmıstır.

Verdigi ürün ve hizmet kalitesinin sonucu olarak, 2002 ve 2016 yılları arasında Bosch Group tarafından dünya genelinde 6 kez ‘’En iyi Yag Tedarikçisi’’ seçilerek ödüllendirilmistir.

Üretim kapasitesiniz ve üretimini yapmıs oldugunuz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Üretim kapasitesi açısından degerlendirildiginde, Zeller+Gmelin sektöründe Almanya’daki en büyük on üreticiden bir tanesidir.

Zeller+ Gmelin ürün grupları;

Endüstriyel Yaglar adı altında; Metal Isleme ve Sekil Verme Sıvıları ve Yagları, Genel Bakım Yagları ve Gresler, Tel Çekme Yagları ve Agaç Endüstrisi Yagları, Koruyucu Yaglar, Tekstil Yagları, Hidrolik, Kızak ve Disli Yagları, Kalibrasyon Yagları, Kalıp Ayırıcı Yaglar; Otomotiv Sektörü Araç Yagları(Binek ve Ticari araçlar), Endüstriyel Kimyasallar ve UV Matbaa Mürekkepleri olmak üzere 1000 den fazla üründen olusmaktadır.

Firma olarak 2017’nin yarısında üretim, satıs, büyüme oranı bakımından nasıl bir performans sergilediniz?

Biz ZG Türkiye Endüstriyel Yaglar ekibi olarak, 2017 yılı için tonajda %7’lik bir büyüme öngörmüstük. Yılın ilk yarısını % 11 lik bir artısla kapattık. Net ciro rakamlarımızda ise büyüme %30 üzerinde. Bunun nedenini gerek yaptıgımız proje çalısmalarında daha stratejik, katma degeri yüksek ürünlere ve sektörlere yönelmis olmamız gerekse dövizde yasanan artıslara baglayabiliriz. Özellikle son yıllarda ülkemizin içinden geçtigi zorlu kosullar sebebiyle, biz ZG Türkiye olarak bu yıl istikrarımızı korumak, müsterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı ve dogru çözümler sunarak iliskilerimizi güçlendirmek ve özellikle güçlü oldugumuz Tel Çekme, MDF agaç, Tekstil, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi sektörlerinde pazar payımızı arttırmayı hedeflemistik. Yılın Ilk 6 ay verilerini inceledigimizde öngördügümüz büyüme hedeflerine ulastıgımızı görüyoruz.


Firma yüksek katma degerli üretime yönelik yaptıgınız Ar-Ge ve Ür-Ge çalısmalarınızdan bahseder misiniz?

Zeller+ Gmelin, müsterileri ile kurdugu isbirligi ile gelistirdigi yüksek standartlardaki çözümlerle sadece bugünün sorunlarına degil, gelecekte karsılasılabilecek sorunlara da cevap arıyor. Zeller+ Gmelin için inovasyon temel bir yetkinlik. Almanya merkezimizde, Arastırma ve Gelistirme bölümünde çalısan personel sayımız toplam isgücümüzün %20’sini olusturuyor. Piyasadaki yeniliklere öncülük etmek, yeni ve kalıcı ürünler gelistirmek için çok çalısıyoruz. Müsteri taleplerini karsılamak için, bireysel ve bütünsel çözümler gelistirmeye önem veren firmamız ayrıca üniversiteler ve arastırma firmaları ile isbirligi yaparak, arastırma, gelistirme ve üretimi tek bir kaynaktan saglamaktadır.

Bizim için müsteri odaklı çalısma kendi laboratuarımızda yaptıgımız spesifik-uygulamalı arastırmalar ile baslıyor. Inovatif ürünler gelistirmek ve üretmek için en son teknolojik bulguları kullanıyoruz. Müsterilerimizle birlikte çalısarak sistemlerine ve uygulamalarına en uygun ürünleri tasarlıyoruz. Bu pratik hizmetimizle beklentilerini son derece hassasiyetle yerine getiriyoruz.

Firmanızın Türkiye ve Uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

Zeller+Gmelin, Arastırma ve Gelistirme bölümünde çalısan %20’lik iddialı personel sayısı, sahadaki donanımlı ve tecrübeli is gücü, yüksek standartları, uzun soluklu yönetim anlayısı ve ulasılabilir yaygın satıs agı ile uluslararası pazarda uzman bir firma olarak yerini alıyor. Otomotiv, Endüstriyel Yaglayıcılar ve Matbaa Mürekkepleri dünyaca tanınıyor. Ekonomik, çevreci ve saglıklı yeni ürünler gelistirmek ve üretmek Zeller + Gmelin için temel bir prensip, yüksek kalitesini sürekli kılmak ise daimi bir tutku.

Bu yaklasımı ve müsterileri ile isbirliginin en bilinen örnegi de Bosch. Bosch’un dünya genelindeki fabrikalarının neredeyse tamamında MULTICUT, ZUBORA, CALIBRATION FLUIDS ürün gruplarında ana tedarikçiyiz. Dizel ve benzinli sistemler, sasi, direksiyon, tahrik ve kumanda, paketleme sistemleri gibi farklı üretim bantlarında Zeller + Gmelin ürünleri kullanılıyor ve öneriliyor. Ayrıca, Tel Çekme Sektöründe dünyaca tanınan ve iyi bir üne sahip MULTIDRAW isimli ürün grubumuz Türkiye’de ve dünyada birçok tel çekme fabrikasında kullanılıyor ve tavsiye ediliyor.

Yurtiçi ve yurtdısı satıslarınızı artırmak için neler yapmaktasınız?

Satıslarımızı arttırmak için öncelikle aldıgımız yol, müsterilerimizi dinlemek, anlamak ve onlara en uygun çözümü sunarak müsterilerimizin güvenini kazanmak. Vizyonu olan bir firma olarak bizim için en önemli aksiyonun ürün ve hizmetimizin katma degerini yükseltmek ve çözümün bir parçası olmak olduguna inanıyoruz. Elbette dünya genelinde, uzmanlık alanımız olan ürün gruplarında ve sektörlerde fuarlara katılıyor, is gücümüze ve teknolojiye yatırım yapıyor, belli aralıklarla düzenledigimiz sempozyumlarla da hem ikili iliskilerimizi gelistiriyor hem de daha sıcak bir ortamda müsterilerimizden önemli geri dönüsler alıyoruz. Üretim miktarımız, is gücümüz ve uzmanlıgımızı arttırarak çalısmalarımıza istikrarla devam ediyoruz.

2017 yılında firmanızın hedefleri nelerdir? Yeni projeleriniz olacak mı?

Zeller Gmelin Türkiye ofisini 2007 yılında kurdugunda, çalısmalarında Tekstil, Endüstriyel Yaglar ve Baskı Boyaları gibi uluslararası ve iç pazarda tanınan güçlü ürün gruplarına öncelik vermistir. Bu tarihten beri ZG Türkiye 19 kisilik profesyonel kadrosu ile çok farklı sektörlerde anahtar müsteriler yaratarak ve güçlü baglar kurarak çalısmalarını sürdürüyor. 2016 yılında ürün grubuna Kimyasallar bölümünü de katarak ürün yelpazesini genisletmistir.

Mevcut müsteri memnuniyetini ön planda tutarak, önümüzdeki birkaç yıllık kısa zaman diliminde temel hedefi Türkiye pazarında gres, insaat kalıp ayırıcıları, metal sekil verme ve kesme yagları gibi ürün çesitliligini farklı sektörlere yaymak. Yarattıgımız çözümler ve düsük toplam maliyet önerileri ile ZG kimyasallarının pazarda ciddi bir potansiyeli olduguna inanıyoruz. Biz pazardaki itibarımızı korumak, uzun soluklu hedeflerimiz yolunda ilerlemek için, müsterilerimize üstün degerler yaratmak ve toplam maliyetlerini düsürmek için isimizi farklı kılmakta kararlıyız.

Zeller+Gmelin küresel olarak da önümüzdeki yıllarda Eislingen’deki üretim tesisimizin kapasitesini arttırarak yatırımlarına devam etmeyi planlıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Özellikle geçen hafta Istanbul’da Zeller + Gmelin Türkiye ev sahipliginde gerçeklestirdigimiz Bakır Tel Çekme Sempozyumu ile ilgili sizi bilgilendirmek isterim. Türkiye ve Iran olmak üzere tüm Bakır Tel Çekme sektöründeki müsterilerimiz ve ürünlerimize ve sektöre merak duyan misafirlerimizle beraber gerçeklestirdigimiz sempozyumumuza toplam 50 kisi katıldı. 2 gün süren etkinligimizde Zeller+Gmelin Endüstriyel Yaglar Almanya ve Türkiye ekibi dısında Ballofet Hadde firmasından Sn. Michael Biller, MAG Avusturya firmasından Sn. Dr. Klaus Czaputa, Axalta Kaplama Sistemleri firmasından Sn. Oliver Winter ve Schülke&Mayer firmasından Sn. Durhan Tezcan sempozyumumuza sunumları ile katkı sagladılar. Uzun yıllardır sektörde olan biri olarak söyleyebilirim ki bu tip çok kapsamlı ve çoklu sempozyumlar pek alısagelmis uygulamalar degil. Biz Zeller+Gmelin Türkiye olarak bundan 2 yıl evvel de yine Bakır Tel Çekme konusunda farklı katılımcıların yer aldıgı bir sempozyum gerçeklestirmistik. Aldıgımız olumlu geri bildirimler bu yılda konularımızı genisletip zenginlestirmemize ön ayak oldu. Bu sempozyumda, bakır tel çekme operasyonunda kullanılan çekim yaglarından haddelere, çekim makinesinden kaplamaya, su kalitesinden bakteri ve mantar olusumuna ve alınacak önlemlere kadar tüm performans bilesenlerinin konusuldugu, misafirlerimizin sorularına cevap bulabildikleri sıcak bir ortam yaratabilmis olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bakır Tel Çekme konusunda uzman is gücünü aynı platformda bulusturmak aynı zamanda katılımcılar için de güçlü bir network yarattı.

Son olarak bu sempozyumda katılımları ile bizi yalnız bırakmayan basta degerli müsterilerimize ve sunumları ile sempozyumumuzu zenginlestiren adını yukarıda paylastıgım partnerlerimize, bizi sonuna kadar destekleyen Genel Müdürümüz Sn. Kuzey Naim’e, emegi geçen ekip arkadaslarım, özellikle gerçeklestirdigi muhtesem organizasyon için Ofis Yöneticimiz Sn. Sinem Sandıkcı’ya, ve Zeller Gmelin Almanya ekibimizden Direktörümüz Sn. Jonas Wasserka, R&D uzmanı Sn. Jürgen Wranik ve Sn. Markus Mühleisen’a sunumları ve katkıları için çok tesekkür ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?