25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Yüksek gerilim kablolarının üretimi için hızlı kalite kontrol işlemi

Yüksek gerilim kablolarının üretimi için hızlı kalite kontrol işlemi

SIKORA tarafından geliştirilen X-RAY 8000 ADVANCED çözümü CV hatlarının çapını, dış merkezini ve duvar kalınlığını internet üzerinden ölçebilmektedir.

Orta, yüksek ve ekstra yüksek gerilim kabloları için yüksek kalite standartları gerekir. SIKORA, 1990’ların başından bu yana CV hatlarında kalite kontrol için X-ray ölçüm cihazları temin etmektedir. Bu cihazlar ekstrüzyon hatları içerisinde hemen piston başlığının arkasındaki teleskopik boruların hareketli parçalarına monte edilmektedir. Teleskopik borular kapatılıp yüksek gerilim hattı devreye alındıktan sonra sistem, kablo izolasyon malzemesinin sertleşmesini sağlayan CV hattı borusundaki üç katmanlı kabloların çapını, duvar kalınlığını ve dış merkezini ölçer. Cihaz başlığına entegre edilmiş iki adet hareketli ve yüksek hızlı X-ray tarayıcı ise iki ölçüm köşesinden açılan sera-mik pencereler aracılığıyla kablonun X-ışını görüntülerini çeker.

SIKORA’nın yüksek gerilim kablolarının üretimi için geliştirdiği X-ray ölçüm sis-temleri arasında X-RAY 8000 NXT ile X-RAY 8000 ADVANCED modelleri bulun-maktadır. Ölçüm hızının kaydedilmesi ve devreye alma süreci teknik farklılıklardır. X-RAY 8000 ADVANCED modeli yüksek hız teknolojisine (HST) ve 16 adet ölçüm sensörüne sahiptir. Bu sensörler X-RAY 8000 NXT modeline kıyasla kablo üzerin-de on kat daha hızlı ölçüm yapabilmektedir. Böylece kablo parametreleri nominal değerlerle otomatik olarak kontrol edilerek malzemeden ve maliyetten tasarruf sağlanır. Bütün merkez vidaların ayarları hemen tespit edilip işletim sisteminde görüntülendiği için ölçüm neredeyse gecikme olmadan tamamlanır ve merkezleme işlemi kolaylaşır.

Sistem, taranmış verilerin hızla güncellenmesi adına tarama yönünü kablo çapıyla otomatik olarak eşleştirerek tara-ma süresini kısaltır. Yüksek hız teknolojisi sayesinde tarayıcıların elde ettiği görüntüler, kabloda titreşim olsa bile en yüksek kesinlik seviyesi veren dört ölçüm parametresini getirir. Her iki tarama eğrisindeki süre farkları karşılaştırıldığında kablodaki titreşimler ortaya çıkar. Kabloda titreşim yoksa, her iki tarama eğrisindeki süre farkı sabit kalır. Süre farkları yüksek hız teknolojisiyle ölçülüp telafi edilerek daima kesin ölçüm sonuçları alınması sağlanır.

İşletim sistemiyle yapılan çalışmalarda regresyon analizi aracılığıyla X-ray görüntüsü üzerinden tüm ölçüm değerleri hesaplanabilir. Video görüntülerinde radyasyon emiş değerleri katmanlara göre değişebilmektedir. Bu nedenle iç kısımdaki yarı iletken, yalıtım ve yarı iletken katmanlar açıkça görülebilir. Bu işlem yüksek seviyede kesinlik sağlar ve tekrar edilebilir. Herhangi bir özel ayar, hazırlık aşaması ya da farklı yalıtım malzemelerinin emiş parametrelerinin sıfırlanmasını gerektirmez.

Kablo parametreleri işletim sisteminin TFT monitörü üzerinde net şekilde görüntülenir. Duvar kalınlığının 8 açıdan gösterimi, dış merkezin renkli gösterimi ve kablo açısı ile ebatlarına ilişkin sayısal bilgiler, prosesin maksimum dengeye ulaşmasını sağlar. Ekran üzerindeki bilgiler hem sayısal hem de grafik şeklinde gösterilir. Tüm değerlerin eğilimleri ekranda tek değerli dağılım eğrisiyle ve minimum/maksimum değerlerin yanı sıra ortalamalar ile standart sapma parametrelerle birlikte gösterilir. X-RAY 8000 ADVANCED modelinin CV hatlarında kullanılmasıyla yüksek kaliteli kablo üretimi, proses iyileşmesi ve malzeme ile maliyetlerden maksimum tasarruf sağlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ