28.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

UYGAR MAKİNA GENEL MÜDÜRÜ ORHAN ÖDEMİŞ; Uygar Makina ”İyi Makina İyi servis” sloganı ile Wire Düsseldorf fuarında

UYGAR MAKİNA GENEL MÜDÜRÜ ORHAN ÖDEMİŞ; Uygar Makina ”İyi Makina İyi servis” sloganı ile Wire Düsseldorf fuarında

“Uygar Makina olarak en çok önem verdiğimiz konular, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak ürün kalitesi ve verimliliği sağlamanın yanı sıra, teknik desteğini de sunmaktır. Uzun vadede müşterilerimize karşılaşabilecek her türlü sorunlara karşı çözüm sağlayarak teknik destek vermekteyiz. Teknik desteğe verdiğimiz önem ve müşteri memnuniyeti sektörde bizi başarılı kılan en büyük etkenlerden biridir” diyen Orhan Bey, firmaları hakkında bilgiler paylaştı.

Firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, kablo üretimine yönelik ekstrüzyon hatları, ekstrüzyon kalıpları, ekstruder, çapraz kafa vb. ürünleri üretmek amacı ile 1994 yılında Denizli’de kurulmuştur. Uygar Makina, 24 yılı aşkın bir süredir her türlü kablo makineleri ve kablo üretimi konusundaki uluslararası düzeyde kabul görmüş ürünlerle, güçlü işlem kapasitesi ve deneyime sahip, Türkiye’de iyi bilinen bir firmadır. Firmamızdaki sürekli gelişen Ar-Ge bölümü, tecrübeli kadromuz, Yurtiçi-Yurtdışı profesyonel satış ve yeniliğe açık altyapımızla, her zaman en iyiyi hedefleyerek emin adımlarla bu sektördeki yolculuğumuza devam etmekteyiz.

Ürünleriniz ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Uygar Makina olarak kablo üretimi makineleri ve kalıplarının imalatını yapıyoruz. Başlıca ürünlerimiz ve verdiğimiz hizmetler;

1. Ekstrüzyon Hatları:
•İzolasyon için Ekstrüzyon Hatları
•Kaplama için Ekstrüzyon Hatları
•Tandem Ekstrüzyon Hatları
•Damar İzolasyon Hatları
•Aktarma Hatları

2. Ekstruderler
•Tek Vidalı Ekstruderler

3. Hızlı Renk Değiştiren Kablo Kalıbı
4. Çapraz Kablo Kafaları
5. Takımlar
6. Kullanılmış Kablo Makineleri için Revizyon & Modernizasyon
7. Anahtar Teslim Projeler

Kablo sektörü için ürettiğimiz ürünleri son teknolojiye uygun olarak kendimiz tasarladık. Aynı zamanda müşterinin istekleri doğrultusunda da tasarladığımız ve ürettiğimiz ürünlerle müşterilerimizin önemli ölçüde tasarruf etmesini sağlayarak tüm gereksinimlerini karşılıyoruz.

Firma olarak çeşitli ekstrüzyon hatları, ekstruderler, kablo üretimi kalıpları gibi kendimizin özel olarak tasarladığı ürünlerin dışında Türkiye’de ilk defa izolasyon hattı için Hızlı Renk Değiştiren Kablo Kalıbını Ar-Ge projesi kapsamında ürettik. Bu ürün yaklaşık 3 sn gibi kısa bir zamanda, hiç fire vermeden, renk değiştirmek için durmadan, temizleme ihtiyacı duymadan PVC’ de 1,5 mm2 kablo için 800 m/dakika hızla renk değiştirebiliyor. Bu sistem kullanıcılara hem zamandan tasarruf sağlıyor, hem de ekstruderden gelen malzeme israfını minimum düzeye indiriyor.

Uygar Makina ürünlerin kalite ve verimliliğini yükseltmek ve ekipmanların ömrünü artırmak için makine revizyon ve modernizasyon hizmetleri de sunmaktadır. Makinelerin verimliliğini artırmak için işletme ve bakım eğitimi, makine çalıştırma, kalıp değişimi, önleyici bakım, tanı yöntemleri ve tamir olanakları gibi hizmetleri de sağlamaktadır.

Firmamızda, uluslararası kalite ve standartlarda ve amacına uygun üretilen tüm ekipmanlar ile zaman ve paradan tasarruf sağlanabilir. Yeni bir ürünü satışa sunmadan önce, piyasada bulunan mevcut ürünlerin kalitesi, fiyatı, kullanım kolaylığı, ürün devamlılığı, verimliliği gibi özellikleri göz önünde bulundurularak, kapsamlı bir araştırma yapılır.

Mevcut olan numune ürünle tüm gereksinimleri karşılayacak şekilde en az bir ay deneme yapılır ve tüm testlerden geçtikten sonra teknik birimin vereceği rapor doğrultusunda satış-pazarlama birimine gönderilerek satışa sunulur. Bu alanda birçok firma olmasına rağmen, müşterilerine anında ve satış sonrasında destek verebilmesi, uluslararası standartlardaki ürün kalitesi gibi sebeplerden dolayı firmamız, yurtiçi-yurtdışı pazarda tercih edilir hale gelmiştir.

Üretimde kullandığınız standartlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

CE sertifikalı ve ISO 9001 standardına uygun uluslararası kalite ve standartlarda üretim yapmaktayız. Gelişen teknolojiyi takip ederek, yeniliklere ve çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde sektörde hizmet vermekteyiz.

Sektörde yaşanan rekabetler konusunda görüşleriniz nelerdir?

Kablo sektörü vizyon açısından kendini geliştirmiş olan bir sektördür. Fakat ürün çeşitliliğin az olması ve kalitesiz üretim anlayışı haksız rekabet ortamına neden olmaktadır. Bu yüzden durumun düzeltilebilmesi için, bu tür ticaretten kaçınılmalı ve müşterilerin bu sektördeki tercihlerinde seçici davranmaları gerekmektedir.

Firmanızın Türkiye ve Uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

Uygar Makina Denizli merkezli bir firmadır ve ürettiği ürünler ile tüm Türkiye’de tanınmıştır. Bununla beraber birçok ülkeye de makine ihracatı yapmıştır ve bu ülkelerle olan bağlantılarını halen devam ettirmektedir.

Uzun vadede Yurtiçi-Yurtdışı pazarlarda satış oranını daha da arttırarak ve yeni pazarlara açılarak markalaşma adına sektördeki yerini daha da sağlamlaştırarak büyük projelere imza atmak firmanın hedefleri arasındadır. Uygar Makina’nın içinde bulunduğu sektörle ilgili sahip olduğu tüm deneyim ve bilgiler ışığında, müşteri odaklı üretim politikasının yanı sıra, sahip olduğu markalaşma anlayışı ve kurumsal kimliğinin de firmaya çok büyük avantaj ve değer kattığı söylenebilir.

Firma olarak 2017 yılında yaşadığınız temel sorunlar nelerdir? Bu sorunların devam etmemesi için 2018 yılı için ne tür önlemler almayı planlıyorsunuz?

2017 yılında firmamız Amerika, Brezilya ve İran Wire fuarlarına katılmış olup, firmamız tarafından üretilen Kablo Sektörü için gerekli olan makine ve kalıpları fuarlardaki katılımcılara tanıtmıştır.

Ürünlerin kalite ve verimliliğini firmalara tanıtmakta hedeflediğimiz etkiye ulaşamadık. 2017 yılında diğer sektörlerde de olduğu gibi kablo sektöründe de daralma olduğundan dolayı iş hacmini ve marka bilinirliğimizi artırmak için bazı yurtdışı pazarlara ulaşmamız zor oldu. Fakat sene başında aldığımız bazı önlemler ile yerimizi korumaya devam ediyoruz. Ayrıca 2018 yılı içinde Dünyada birçok bölgede oluşturduğumuz temsilcilikler ile daha etkin bir tanıtım ve müşteriye ulaşma yolu izleyeceğiz.

2018 yılında firmanızın hedefleri doğrultusundane gibi yatırımlar ve projeler yapmayı planlıyorsunuz?

Firmamızda mevcut olan Ar-Ge departmanı ile Ar-Ge merkezi olma yolunda ilerlemekteyiz. Üniversitelerden değerli Öğretim üyelerimizden aldığımız danışmanlık ile inovasyon sürecimiz daha etkili hale getirilmektedir. Bu çalışmaların yanında en iyi proje destekleri ile sistemlerimizin daha kalıcı hale gelmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca kablo makinaları üretimi için özel yeni CNC modern tezgâh alımları deneyimli ekip ile birlikte 2017 tarihinde yapılmıştır. Gelecek dönemlerde müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için organize sanayi sitesindeki daha büyük bir alanda hizmet edecektir. Uluslararası pazarlarda var olan payımızı daha da artırmak, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek, sektörle ilgili fuarlara katılmak gibi faaliyetler de hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Uygar Makina profesyonel teknik elemanlardan oluşan tecrübeli kadrosu, deneyimli mühendisleri ve sürekli gelişen Ar-Ge bölümü ile kaliteli yeni ürünler geliştirmeye ve kablo sektöründe özel çözümler üreterek müşterilerine en iyi şekilde teknik destek, kesintisiz ürün ve her türlü konuda hizmet etmeyi kendine amaç edinmiştir. Yurtiçi-Yurtdışı pazarlarda sürekli aktif halde bulunarak zamanında teslimat, uluslararası kalite ve standartlarda ürün, fiyat avantajı ve anında destek anlayışı ile gelecekte de ihtiyaç duyulan her durumda müşterilerinin yanında olacaktır. Bu röportaj fırsatını bize sunduğu için tüm KabloTel Dünyası ailesine teşekkürlerimizi sunarız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?