25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

UPCAST® – döküm teknolojisinde sürekli yukarı dökümde bir ilk 50 yıllık sürekli gelistirme çalısmaları üzerinden insa edilmis güvenilirlik, isletme deneyimi ve mükemmel müsteri hizmetleri

UPCAST® bakır çubukların yukarı dökümü konsepti 1968 yılında Outokumpu’nun Pori-Finlandiya fabrikasında keşfedildi. Sloganımızın ifade ettiği gibi, biz yukarı dökümde ilkiz. Bunun anlamı, bu teknolojide lider olduğumuz ve mükemmelleşmenin kıvancını yaşamaya devam etmemizdir. Sürekli döküm işlemleri için UPCAST® teknoljisini kullanmayı düşünen müşteriler için ilk seçenek olmak istiyoruz. Bunu başarabilmek için ürün ve işlemlerimizi sürekli geliştirerek hep önde olmak zorundayız. Dolayısıyla, bu sadece yeni piyasa taleplerinin başlattığı bir reaktif geliştirme çalışması değil aynı zamanda işleri daha iyi hale getirmenin yolunu öğrenecek proaktif ve sistematik AR-GE çalışmasıdır.
Bu çalışmaya, yarım asır önce faaliyete geçen ve düşük yaşam döngüsü maliyetine yol açan gelişmiş bir kontrol sistemiyle yüksek döküm hızı, daha büyük kapasite ve daha iyi üretim etkinliğiyle kolay işletme olanağı sunan sade, güvenilir bir faaliyet gösteren UPCAST® Yukarı Döküm imalat hattından daha iyi bir örnek ne olabilir ki. Ayrıca daha yüksek çaplı ölçülerde üretim yapmak da mümkündür ve üretim hatları yıllardır daha güvenli ve güvenilirdir.

En üst kalite nihai ürün, en iyi döküm kalitesini gerektirir

UPCAST® imalatının büyük çoğunluğu Cu-OF çubuklarından oluşmaktadır ve genellikle 8 mm çapına sahip çubukları içermektedir. Daha yüksek çaplı çubuklar, çok çeşitli ürünlerin imalatı için kullanılmaktadır; örneğin, toplayıcı çubuklar, troley telleri, elektrikli kaplama anotları vs. Mükemmel şekillenebilirliğiyle UPCAST® Cu-OF çubuğu bütün elektrik uygulamaları için son derece uygundur. Dünyanın her yerinden, UPCAST® teknolojisiyle 8 mm Cu-OF çubuklarının dökümünü yapan müşteriler vardır; söz konusu çubuklar daha da işlenerek en küçük çapta ve en yüksek kalitede üretilebilmektedir. Çubuk ve SGTube imalatına ilaveten UPCAST® (yukarı döküm) işlemi ile imal edilen diğer dökme ürün şekilleri, çeşitli profiller ve düz çubuklardır.

Bakır alaşımlar için yeni uygulamalar geliştirilirken, bakır alaşımları alanında UPCAST® teknolojisinin kullanımı hızla artıyor

Yakın zamanda UPCAST® üretim hatlarında başarıyla dökümü yapılan alaşımlar, CuMg0.5, ZnAl15 ve çeşitli pirinç alaşımlarıdır. Daha birçok alaşım da sürekli olarak test edilmektedir.

CuMG mükemmel güce ve iletkenlik özelliğine sahiptir; bu da yüksek hızlı trenler için kullanılan seyir telleri ve otomotiv endüstrisindeki kayış takımı gibi birçok uygulama olanağı sunmaktadır.

UPCAST(yukarı döküm), en yüksek çapa sahip CuMg0.5’in dökümünü yapmaktadır, çubuk işlenmektedir ve nihai tel, En 50149 standardının koşullarını karşılamaktadır. Ayrıca, Ø8mm CuMg0.5 dökme çubuğu başarıyla imal edilmektedir ve otomotiv endüstrisi için uygun olan çok ince telleri imal edecek şekilde daha da işlenmektedir. Ø8mm çap dökümün nihai ürüne işlenmesi daha kısa zamanda gerçekleşmektedir ve dolayısıyla maliyet bakımından daha etkin hale gelmektedir.

ZnAL alaşımı, korozyondan koruma için ark ve alev püskürtme işlemlerinde kullanılmaktadır.çok ince ZnAL teli püskürtme tabancasının içine yerleştirilir, söz konusu tel erir ve ardından çelik yüzeye püskürtülere bir katman oluşturulur; bu da çeliği korozyondan korur.

Dökme ZnAl’in dökme çubukla karıştırılması teknolojisi olağanüstü faydaları olan yeni bir teknolojidir. Bu alaşımın geleneksel imalat yöntemiyle karşılaştırıldığında, yatırım maliyeti açık bir biçimde daha düşüktür. Ayrıca, büyük avantajlardan biri de sıcak pres yoluyla ürünleri yalnızca belirli uzunluklarda imal edebilirken, UPCAST® (yukarı döküm) teknoloji çubuğu müşterinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak bobinler olarak üretilebilmektedir.

Gelecekte, AR-Ge alaşımlar üzerine odaklanacaktır fakat OF ve DHP ürünlerinin sürekli geliştirilmesi de unutulmayacaktır; bu geliştirmenin etkin maliyete yol açacak ve dolayısıyla müşteriye de en iyi maliyet etkinliği olanağı da temin edecektir.

İşlem, herhangi bir emisyona ve atık arıtımına yol açmayan çevre dostu bir işlem olarak kalmak zorundadır. Birkaç yıl önce, UPCAST® imalat hatları, %100 geri dönüşümlü malzemelerin dökümünün yapılmasına uygun şekilde geliştirilmiştir.

Müşteri Desteği

UPCAST® sürekli dökme hatları haftanın her günü üretim yapmaktadır. Söz konusu imalat, hızlı, güvenilir ve sürekli bir Müşteri Hizmeti olmaksızın, sarf malzemeleri, yedek parça ve teknik destek – telefon, çevrimiçi ve sitede olmaksızın mümkün değildir. Aksi durum, müşteri için kayıp üretim zamanı bakımından büyük kayıplara yol açacağı anlamına gelir.

İki yılda bir yapılan UPCAST® Teknik Kullanıcı Toplantısı dünyanın her yerinden müşterileri bir araya getirmektedir ve tecrübelerin ve fikirlerin karşılıklı paylaşılması, sektörde yeni bilgilerin edinilmesi için mükemmel bir platformdur. Müşteriler UPCAST® ailesinin bir parçası olmanın faydalarını görmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ