09.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Üntel Kabloları Sanayi ve Tic. A.Ş İhracat Müdürü Gökhan Ereli : Üntel Kablo olarak 2019 yılı için 3 Pazarda Büyümeyi Kendimize Hedef Seçtik.

Üntel Kabloları Sanayi ve Tic. A.Ş İhracat Müdürü Gökhan Ereli : Üntel Kablo olarak 2019 yılı için 3 Pazarda Büyümeyi Kendimize Hedef Seçtik.

2019 yılı ve önümüzdeki yıllar için de ihracatta yapacağımız önemli atılımlarımız olacak. Öncelikli hedefimiz var olduğumuz pazarlardaki yerimizi daha da sağlamlaştırıp, marka bilinirliliğimizi arttırarak, belgelendirme çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek ve aktif olmadığımız pazarlara daha çok ağırlık vermek. Bu pazarların başında Afrika, Güney Amerika ve Uzak Doğu’yu sayabiliriz. 2019 ve sonrasında özellikle bu 3 pazarda büyümeyi kendimize ana hedef seçtik. Bu bölgelerdeki pazar ve ürün araştırmalarımıza hız verdik diyen Gökhan bey okuyucularımız için sorularımızı yanıtladılar.

Üntel Kablo’dan ve geldiği aşamadan bahsedebilir misiniz ?

Üntel Kablo, 47 yılın verdiği tecrübe ve birikim ile yoluna emin adımlarla yürüyen bir firma. Her zaman, adımlarını sağlam atan, müşterileri ile ve hizmet verdiği marketlerde kuvvetli ilişkiler kuran bir firma. Rakibi her zaman en başta kendisi olmuştur. Sürekli daha iyiyi ve daha başarılı olmayı hedefleyerek yatırımlarına devam etmektedir. İnsana verdiği değer ve vizyonu ile sektörde farklılaşan bir firmadır. İhracatta da her seneye çıtasını daha yukarlara taşımaktadır. Bu amaç ve hedefle yeni yatırımlarımızı planlıyor ve büyüme trendimizi devam ettiriyoruz. Markalaşma konusunda ciddi yatırımlarımız var, yurtiçinde hizmet verdiği sektörlerde bilinen ve aranan bir markayız. Yurtdışı pazarlarda bazı pazarlarda belki şuanda hala istediğimiz seviyede değiliz ama önümüzdeki yıllarda, yaptığımız çalışmalarla tam tanınmadığımız pazarlarda da daha çok tercih edilen bir firma olacağız. Üntel Kablo büyük bir aile ve kurumsallaşma yolunda çok yol aldık. Kurumsallaşırken hem çalışanlarımız hem de müşterilerimiz ile aile olduğunu unutmadan, esnekliğinden kaybetmeden büyümeye devam ediyoruz.

Kauçuk ve Özel kablolar üreticisi olarak Üntel Kablo’nun ürünleri hakkında neler söylemek istersiniz ?

Kurulduğu günden beri niş marketleri hedefleyen Üntel, bu bakış açısı ile ürün ve pazar yapısını çeşitlendirmektedir. Hizmet verdiğimiz sektörler itibariyle, ürün kaliteniz en üst seviyede olmak durumunda. Ayrıca satış öncesi ve sonrası teknik destek de çok önemli bir yer tutmaktadır. Biz de yıllara dayalı tecrübemiz ile sürekli pazardaki trendleri, yeni malzemeleri, müşteri beklentilerini takip ederek, AR-GE departmanımız ile ürünlerimizi geliştirip, çeşitlendiriyoruz. Gemi inşa, petrol sondaj platformları, madenler, havaalanları, vinçler ve endüstriyel uygulamalar için çok çeşitli kablolar üretiyoruz. Ürünlerimize ait 200’ün üzerinde uluslararası belgeye sahibiz. Kalite sistem yönetimi konusunda da sektörde en önde yer alan firmalardan biriyiz. Kauçuk, poliüretan, pvc bazlı birçok ürünümüz ile dünyada 70’in üzerinde ülkeye satış yapıyoruz ve her yıl yeni pazarlar keşfetmeye devam ediyoruz. Hizmet verdiğimiz sektörlerin önde gelen firmalarına ürünlerimizi satmaktayız ve yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Büyürken, kalitemiz ve hizmetimizden ödün vermeden, daha iyiyi nasıl buluruz yaklaşımı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hem sektörümüzü hem de ülkemizi yurtdışı pazarlarda en iyi şekilde temsil etmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

2018 yılını geride bıraktık, geçtiğimiz yıl hakkında görüşlerinizden bahsedebilir misiniz ? Kablo sektörü açısından nasıl bir yıl geride kaldı ?

2018 yılındaki kur dalgalanması sonrası özellikle inşaat sektöründeki ve ülke genelinde diğer birçok sektörde yaşanan durgunlukla beraber rotamızı daha hızlı bir şekilde ihracata çevirmiş bulunmaktayız. Türkiye’de kablo dediğimiz zaman en önemli kullanım alanı inşaat, alt yapı ve devlet yatırımları gelmektedir. Maalesef bu alanlarda yaşanan daralma ile beraber 2018 iç piyasalar açısından iyi bir yıl olmadı. Güneyimizde devam eden iç savaş, İngiltere’deki Brexit belirsizliği, İsrail’de açılan anti damping davası ve sonuçları itibariyle kablo ihracatını olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Bizim gibi birçok pazara ihracat imkânları ve finansal yapısı kuvvetli firmalar pazar yapılarını daha da çeşitlendirecek satışlara ağırlık verdiler. Bunun en iyi sonuçlarını alan firmalardan biriyiz.

Türkiye kablo sektörü dinamik bir yapıya sahip. Elbette ki fireler, bu sıkıntılı dönemleri atlatamayan firmalar oluyor ancak genel itibariyle ülkemiz kablo sektörü büyümeye, güzel işlere imza atmaya devam edecektir. Bunu başarırken devletimizin desteği ve haksız rekabeti önleyecek denetleme görevini tam anlamıyla uygulaması önemlidir. Bizler de ihracatçılar olarak koşmaya devam edeceğiz.

Üntel Kablo olarak TET İhracat Onur Listesinde üst sıralarda yer aldınız, neler söylemek istersiniz ? İhracat hedefleriniz doğrultusunda gerçekleşti mi?

Üntel’in uzun yıllara dayanan bir ihracat geçmişi var ve bu firmamızın en önemli itici güçlerinden biridir. 6 kıtada 70’in üzerinde ülkeye ihracat yapmaktayız ve bulunduğumuz pazarlarda çok uzun yıllara dayanan ilişkilerimiz var. Her girdiğimiz sektör ve ülkede marka olma anlayışı ile hareket etmekteyiz. 2019 ve sonrası için de ihracatta yapmakta olduğumuz ve yapacağımız atılımlarımız gene bu anlayışla, öncelikle var olduğumuz pazarlardaki yerimizi daha da sağlamlaştırmak, marka bilinirliliğimizi arttırmak, belgelendirme çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmek ve aktif olmadığımız pazarlara daha çok ağırlık vermek. Bu pazarların başında Afrika, Güney Amerika ve Uzak Doğu’yu sayabiliriz. 2019 ve sonrasında özellikle bu 3 pazarda büyümeyi kendimize ana hedef seçtik. Bu bölgelerdeki pazar ve ürün araştırmalarımıza hız verdik. Talep edilen ürün ve belgeler, dağıtım, satış kanalları, Pazar büyüklükleri, bu ülkelerin gümrük mevzuatları, rakiplerimiz gibi birçok etkeni inceleyip bizim için en uygun ürün ve Pazar hedefimizi belirledikten sonra pazarlama ve satış faaliyetlerimizi hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Bu yaklaşımla 2018 senesi Üntel için ihracat açışından güzel bir yıl oldu. Hedeflerimizin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. 2019 senesinde de durmadan, yorulmadan yolumuza devam edeceğiz. Bunu başarmak için gerekli her türlü donanıma sahibiz. Modern bir üretim sahası, güçlü ve işini bilen bir ekip ve en önemlisi bunların arkasında sağlam, ne yaptığını bilen bir yönetim kadrosu.

2019 yılı için hedefleriniz, beklenti ve öngörüleriniz nelerdir?

Gerek ülkemizdeki seçim atmosferi, gerekse kurlardaki belirsizliğin tam anlamıyla aşılamadığına dair piyasalardaki olumsuz hava ile beraber iç piyasada istenen ivme daha oluşmuş değil. Yerel seçimler sonrası nasıl bir hava oluşacağı bu bakımdan çok önemli. Biz Üntel ailesi olarak büyüme hedeflerini gene öncelikle ihracat üzerine planladık. Dünya’da da işlerin pek iyi gittiği söylenemez. Bölgesel sıkıntıların yanı sıra dünyada şiddeti artarak devam eden ticaret savaşları, belirsizliği ve tedirginlikleri arttıran bir unsur. Ancak, dünya çok büyük, işini doğru yapan, ortamı doğru okuyan, sağlam duruşunu koruyan ve atılımlarını buna göre şekillendiren firmaların bu ortamdan daha da kuvvetlenerek çıkacaklarına inanıyorum. Şikayet etmek, bahaneler üretmek yerine Türkiye Kablo sektörünün ne kadar önemli, güçlü bir sektör olduğu bilinci ile hareket ettiğimiz sürece yolumuz hep açık olacaktır.

Uluslararası piyasada rekabetten bahsedebilir misiniz ?

Global bir dünya düzeni içinde yaşıyoruz. Bilgiye ulaşmak çok kolay, önemli olan onu nasıl kullandığınızdır. Rekabet günümüzde eskisinden olduğunda çok daha fazla ve acımasız.. Artık bölgesel oyuncular diye bir kavram kalmadı, herkes her yerde. Her firma pozisyonunu buna göre belirlemeli. Rakipleriniz çok ve sizin hata yapmanızı bekliyorlar. Dolayısıyla, ürün ve servis kaliteniz ön plana çıkabilmeyi başarmalısınız. Fiyatı belirleyen artık piyasanın kendisi. İşini iyi bilen, ilkeli ve müşteri odaklı çalışan, sürekli yaptığı yatırımlarla kendini geliştiren, piyasaları iyi okuyan firmalar hayatta kalabilir, eski yöntemlerle bir firmanın sağlıklı yaşayabilme şansı yok.

Rakipler durmuyor, sürekli yenileri ekleniyor, kendilerini yenileyemeyenler ise yok oluyor. Maalesef bunun yanında haksız rekabeti de çok yaşıyoruz. Fiyat odaklı yaklaşımla, kaliteden taviz verenler, bunların piyasalarda yarattığı olumsuz ortam hepimizi etkiliyor. Bununla mücadele için daha etkin bir kurallar ve kontrol mekanizmasına ihtiyaç var. Çin artık her geçen yıl daha büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Amerika ile aralarındaki ticaret savaşı, gerileyen büyüme oranları ile Türkiye kablo ihracatının önemli pazarı olan Avrupa’da Çin ürünlerini daha çok görmekteyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Dediğim gibi, Türkiye Kablo sektörü büyük önemli bir güç. Her geçen yıl büyümesine devam ediyor. İhracat kanalları ve pazarların çeşitlendirilmesi, devlet desteği ve doğru satış politikaları ile büyümesine devam edecek. Ülke olarak fason üreten değil, marka üreten olma yolunda daha hızlı ve ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Unutulmamalı ki biz ihracatçılar hepimiz aynı zamanda birer temsilciyiz. Türk Kablo sektörünü faaliyet ettiğimiz pazarlarda en iyi şekilde temsil etmek sektöre ve ülkemize en önemli görevlerimizden biridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?