28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Ünka Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Eren ERGEN ; Yıllık 2.000 tonluk bakır işleme kapasitemizle,

Ünka Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Eren ERGEN ; Yıllık 2.000 tonluk bakır işleme kapasitemizle,

Ünka Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Eren ERGEN; Yıllık 2.000 tonluk bakır işleme kapasitemizle, üretimimizin %98’ini 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

Ünka Kablo olarak önceliğimiz daima müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını sürekli gelişen yapımızla ve kaliteli ürün yelpazemizle karşılayarak güvenilir bir marka oluşturmak diyen Ünka Kablo Genel Müdürü sayın Eren Bey okurlarımız için sorularımızı yanıtladılar.

Eren Bey merhaba, öncelikle rica etsek; sizlerle ilk defa bu yazı sayesinde buluşacak olan okurlarımıza kendinizi tanıtabilir misiniz?

2004 senesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ve İngiltere’deki University of Portsmouth’tun İşletme ve Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra 2005 senesinde kablo sektöründe kariyerime başladım ve 17 yıldır bu sektördeyim. Uzun yıllar ihracat satış bölümlerinde ciddi tecrübeler edindikten sonra sektörde çalıştığım üçüncü kablo fabrikası olan Ünka Kablo’nun Genel Müdürlük görevini sürdürmekteyim.

Ünka kablo firmanızın kuruluşu ve üretim tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ünka Kablo 2005 yılında ÜNLÜ ailesi tarafından İstanbul / Ümraniye’de kuruldu. Fabrikamız ve makine parkurumuz üretim ve servis kalitemizi arttırmak üzere son teknoloji makineler ve benzersiz ERP sistemiyle dizayn edildi. Uluslararası standart ve sertifikasyonlara uygun olarak üretimini yaptığımız kontrol, veri iletişim-sinyal, enstrümantasyon ve bu kabloların LSF/LSOH versiyonları, ekranlı, örgülü ve zırhlı kablolar, sektöründe öncü üretici konumunda olduğu kablo tipleridir. Özelleştirilmiş ürün ağacımız sayesinde büyük hacimli üretim imkanı yakalayarak; yüksek kalitede ürün, hızlı teslimat ve rekabetçi fiyat ortaya koyuyoruz. Ünka Kablo, kurucuları tarafından gelen 50 yıllık sektörel tecrübe ile seneler içerisinde hızlı ve istikrarlı bir şekilde büyüdü. Halihazırda yıllık 2.000 tonluk bakır işleme kapasitemizle, üretimimizin %98’ini 30’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

Ünka kablo olarak neden tercih ediliyorsunuz? Kalite standartlarınız nelerdir?

Ünka Kablo olarak tercih edilmemizin en önemli sebeplerinden biri kesinlikle yüksek kaliteli ürünlerimiz ve servisimizdir. Ürettiğimiz her kablomuzda kalite-kontrol testlerimizi gerçekleştirerek müşterilerimize sunuyoruz. Bununla beraber, gelişmiş ERP sistemimizle müşterilerimizin isteklerine karşı hızlı çözümler sunabiliyoruz. Üretimimizi ISO 9001, VDE, BASEC, UKCA, CE, Reach ve RoHS yönetmeliklerine uygun olarak yapıyoruz. Ünka olarak BASEC tarafından yürürlüğe alınan YY/SY/CY PVC-LSOH kontrol kabloları sertifikasını alan dünyadaki ilk üretici firmayız. Ünka Kablo olarak önceliğimiz daima müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını sürekli gelişen yapımızla ve kaliteli ürün yelpazemizle karşılayarak güvenilir bir marka oluşturmak. Sektörümüzdeki yeniliklerin her zaman yakın takipçisi olarak, attığımız yenilikçi adımlarla alanında öncü bir firma olmak, bizleri oldukça motive ediyor ve gururlandırıyor.

Pandemi sürecini firmanız acısından değerlendirmenizi istesek neler söyleyebilirsiniz?

Pandemi sürecinde en büyük önceliğimiz çalışanlarımıza sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak oldu. Bu doğrultuda tedbirlerimizi alıp, pandemi ile değişen iş yaklaşımlarına uyum sağlayarak faaliyetlerimizi kesintisiz bir şekilde sürdürmeyi başardık. Pandeminin yarattığı belirsizlik ortamından kaynaklı olarak 2020 yılının ikinci çeyreğinde piyasadaki taleplerde bir düşüş gözlemledik fakat 2020 yılının ikinci yarısından itibaren oluşan yüksek talep ile birlikte tam kapasiteyle üretimimize devam ettik. Pandeminin lojistik, hammadde tedarik sıkıntıları ve hammadde fiyatlarındaki hareketlilik gibi olumsuz etkilerini uzman kadromuz ile doğru bir şekilde yönetip, bu zorlu süreçte satış rakamlarımızı arttırıp büyümemizi sürdürdük.

Firmanız açısından 2021 yılı nasıl geçti, 2022 yılı için hedeflerinizden bahseder misiniz? Yeni yatırımlar düşünüyor musunuz?

Global zorluklara rağmen her sene olduğu gibi 2021 senesinde de firmamız gelişmeye ve başarılarına yenilerini katmaya devam etti. Üretim ve ihracatımızı arttırarak 2021 TET Elektrik & Elektronik İhracat Onur Listesinde 69. sıraya yükseldik. 2022 senesinde de firmamızın bünyesine yeni pazarlar ve müşteriler katarak daha da büyümeyi hedefliyoruz.

Halihazırda Dilovası Makine OSB’de bulunan 25.000m² arsamızda yeni fabrika inşaatımıza 2022 yılında başlamayı planlıyoruz. Bu yatırım ile birlikte makine parkurumuzu geliştirerek, kapasitemizi arttırmayı ve ürün gamımıza yeni kablolar ekleyerek değerli müşterilerimize daha kapsamlı bir hizmet sunmayı hedefliyoruz.

Sektördeki rekabet ortamı konusunda neler söylemek istersiniz?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de rekabet üst seviyelerde. Ünka Kablo olarak amacımız sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağlamak, bu doğrultuda attığımız adımlarla sektörde elimizi taşın altına koyarak farklı atılımlar deniyoruz ve rakiplerimize de gelişim imkanı sunuyoruz. Rekabeti gelişimin bir parçası olarak görüyoruz ve rakiplerimizin bizi bir ileri seviyeye taşıdığına inanıyoruz, bu nedenle adil rekabetin her zaman destekçisiyiz. Ekip olarak sadece sonuç odaklı değiliz. Sonucun, bir sürecin parçası olduğunu biliyoruz. Kendimizi başarıya giden bu yolda sürekli geliştiriyoruz ve böylelikle sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ