21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Termoplastik ve Termosetlerde Cam Elyaf, Cam Bilye ve Cam Pulu Kullanımı

Cam Elyaf (PA, PP, PBT, PC, ABS, PVC) Mühendislik Plastikleri, daha yüksek mekanik ve/veya termal özelliklere sahip bir plastik malzeme grubudur. Ambalaj sektöründe kullanılan PS, PET, PE reçinelerine göre daha pahalı olan bu ürün grupları, mekanik değerlerin ön plana çıktığı otomotiv, elektronik ve tüketim malzemeleri parçaları üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Mühendislik Plastikler tabiri, genellikle termoplastik reçineler için kullanılmaktadır, Bu reçinelerden bazıları ABS, Nylon 6 /6.6 /12, PP, PVC, PBT reçinelerdir. Mühendislik Plastikleri zaman içerisinde, birçok uygulamada ahşap ve metal gibi geleneksel malzemelerin yerlerini almıştır. Elde edilen mekanik değerlere göre hafifliği ve diğer özellikleri yanı sıra, karmaşık şekillerin kolayca kalıplanmasına imkan verir Termoplastikler çeşitli katkılar, dolgular ve takviyeler ile kompozit yapılar haline getirilerek dayanıklılık, sertlik, aşınma dayanımı ve mukavemet gibi özellikler kazanırlar. Termoplastiklere, dayanıklılık ve mukavemet özelliklerini kazandırmak için de Cam Elyaf takviyesi yapılmaktadır. Takviye cam elyaflar, kullanılacağı termoplastik reçineye uygun ve boyları 3 – 4,5 mm. olarak kırpılmış cam elyaf şekilde üretilmektedir.

Omnis Kompozit Ltd. 2012 yılından bu yana Cam Elyaf A.Ş.’nin, termoplastik reçinelere uyumlu, cam elyaflarının tedariğini sağlamakla birlikte yurt dışı kaynaklı firmalar aracığıyla PA, PP, PBT, PC, ABS, PVC gibi termoplastik reçinelere uyumlu cam elyaf tedariğini de sağlamaktadır. CAM BİLYE 50 yıldan fazla bir süredir cam bilye üretimi yapan Sovitec, Avrupa’nın lider üreticisidir. Yol çizgilerinde, yüzey kumlamada, mühendislik plastiklerinde, reçine sistemlerinin takviyesinde ve özellikle silikon , SMC ve BMC gibi yüksek yoğunluktaki malzemelerin akışına yardımcı olmaya ve yüzey performanslarını artırmaya yönelik ürünleri mevcuttur. Omnis Kompozit Ltd. olarak 2014 yılından bu yana Sovitec firmasının Türkiye temsilciliğini yürütmekteyiz. Plastik ve kompozit malzemelere yönelik iki farklı grupta cam bilye mevcuttur. Plastik ve kaplama sanayi ve dişçilik sektörlerine yönelik Microperl ve OMicron markalı ürünler 3 ile 110 mikron arasında ebatlara sahiptir. Tüm bilyeler, üretim tekniklerine uygun bağlayıcı ile tedarik edilmektedir. Bağlayıcılar taşıyıcı reçine sistemlerine uygun bağ oluşturması ile istenilen mukavemet değerlerine ulaşılmasını sağlamaktadır. Cam bilyeler, yüzey çizilmezliği, ebatsal stabilizasyon, akışkanlık ve uygulama kolaylığı getirmektedir. Kullanılan reçine sistemlerindeki yüzey çizilmeye ve aşınmaya karşı korunurken yüzeyde ve renklerde canlılık sağlamaktadır.

Avantajları;
• Son üründeki yüzey performansını arttırır,
• Yüzeyin çizilmesine ve aşınmasına direnç gösterir,
• Reçinenin akışkanlığını arttırır,
• Kalıplama sonrasındaki çekmeyi azaltır,
• Hızlı ve kolay ekstrüzyon ve enjeksiyon imkanı sağlar.

Bir çok otomotiv parçasında, ev aletlerinde, elektrikli aletlerde, zemin kaplamalarında (ahşap, boya, epoksi) kullanılmaktadır.

CAM PULU 1987 yılında İngiltere’nin Leeds şehrinde kurulan Glass Flake Ltd. firması kurulduğu günden bugüne, Avrupa’nın en büyük cam pulu üretim tesisi unvanını elinde bulundurarak, aktif bir şekilde cam pulu üretimini sürdürmektedir.

Omnis Kompozit Ltd. olarak 2012 yılından bu yana Glass Flake firmasının Türkiye temsilciliğini yürütmekteyiz. E, C ve ECR camlarından üretilmekte olan cam pulları, yüzeyde bir koruma kalkanı görevi yapmaktadır. Uygulama yüzeyinden alt katmanlara doğru üst üste dizilen cam pulları, adeta bir bariyer görevi üstlenerek, dışarıdan gelecek korozyon ve nemin iç kısımlara ulaşacağı yolu uzatarak bu istenmeyen etkileri yavaşlatır. Cam pulu’nun jelkot ile kullanımından bahsedecek olursak; genel jelkot problemleri arasında yer alan çizilme, çatlama, aşınma ve UV bozulması gibi sorunları cam pulu takviyesi ile daha aza indirmek mümkündür.

Avantajları;
•CTP uygulama yüzeylerinde mükemmel bir matriks oluşumu ile sert geçirimsiz yüzey sağlar,
•Polyester, Vinilester, Epoksi ve Fenolik reçineler ile uyumludur,
•Polyester ve Epoksi Jelkot reçineler ile kullanımında Ozmozisi engeller,
• Reçinenin kürlenmesi esnasında malzemenin düşük lateral çekmesi ile ebatsal stabilizasyon sağlar,
•Korozif ortamlara karşı direnç sağlar,
•Baca Gazı Desülfürizasyonunda (FGD) baca içi korozyonunu önemli derecede yavaşlatır ve baca ömrünü uzatır,
• Her türlü kimyasal ve solventlere karşı yüzeyin direncini arttırır,
• Petrol, Doğal Gaz, Termal Su hatlarında kullanılan Metal, Beton ve CTP boruların iç yüzeylerinde korozyona karşı mükemmel mukavemet sağlar.

Recai Turan – Makine Mühendisi Omnis Kompozit Ltd.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ