22.09.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

SKC KARBON Elektrik ve Mekanik Uygulamalar Satış Müdürü İsmail AÇAR: 1999 yılında SGL Carbon/Almanya Türkiye temsilciliği ile sektöre karbon-grafit ham malzeme ile üretim yaparak başlayan firmamız, 17 yıldır gelişen makine parkı, laboratuvar test ortamı, işçilik kalitesi ve tecrübe birikimi ile hizmetini sürdürmektedir

Ticari şartların iyice zorlaşmasına rağmen ham malzeme ve işgücü kalitesinden ödün vermeyen firmamız, çağa ayak uyduracak atılım ve yatırımlarıda gerçekleştirmeye devam etmektedir. 17 yıldır İstanbul Sefaköy fabrikamızda sürdürülen çalışmalarımız 2017 yılı Ekim ayı itibarı ile mevcut kapasite ve çalışma alanı %50 büyütülerek İstanbul’da Akpınar Sanayi Bölgesinde faaliyetlerine devam edecektir bilgisini veren İsmail AÇAR Sektör ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

SKC KARBON Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

1999 yılında SGL Carbon/Almanya Türkiye temsilciliği ile sektöre karbon-grafit ham malzeme ile üretim yaparak başlayan firmamız, 17 yıldır gelişen makine parkı, laboratuvar test ortamı, işçilik kalitesi ve tecrübe birikimi ile hizmetini sürdürmektedir. Ticari şartların iyice zorlaşmasına rağmen ham malzeme ve işgücü kalitesinden ödün vermeyen firmamız, çağa ayak uyduracak atılım ve yatırımlarıda gerçekleştirmeye devam etmektedir. 17 yıldır İstanbul Sefaköy fabrikamızda sürdürülen çalışmalarımız 2017 yılı Ekim ayı itibarı ile mevcut kapasite ve çalışma alanı %50 büyütülerek İstanbul’da Akpınar Sanayi Bölgesinde faaliyetlerine devam ettirilecektir.

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Ürünlerinizin Özelliklerinden bahseder misiniz?

Değişik tipte motorlar için karbon fırça imalatı 70 li yılların başından itibaren ana iş kolu olarak bugünlere getirilmiştir. Raylı sistemlerdeki atılıma paralel olarak pantograf kömürleri, 3 ray karbonları, topraklama kömür ve üniteleri, fırça tutucu grubu ile birlikte dikkatle ve azami kalite üstünlüklerimizle ele alınmaktadır.

Bunların yanısıra mekanik anlamda, sızdırmazlık ve yataklama ürünleri ve kuru tip pompalar için grafit palet kömürleri ve yine yağlama sağlayan RAM kızak karbonları, teker yağlama çubukları ürün gamımız içerisindedir. Yüksek sıcaklık uygulamaları ise SGL temsilciliği ile başlayan ve devam ettirilen vazgeçilmez üretim konularımızdır. (Cam, Alüminyum, Sinter, Fırın uygulamaları vb.) Tedarikçi firmamızdan alınan teknik destek ile Karbon-kompozit ileri teknoloji ürünlerde zaman zaman sektöre sunulmaktadır.

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz nelerdir?

Sektörün ana firmalarından biri olarak %100 yerli sermaye tek firma olmanın gururunu taşıyoruz. Rekabet ettiğimiz uluslararası firmaların avantajlarına rağmen sektörde güçlü bir konuma sahibiz. Yetişmiş ve sektöre teknik destek sağlayabilecek nitelikte personelimiz ile sektörel fuarlara katılım ve yine sektörel dergilerde yer alarak tanıtım faaliyetlerimizi daha da arttırmayı amaçlıyoruz. Neticede geniş coğrafyamızda her firmaya ziyaret çok mümkün değil. Paralel olarak her kullanıcının firmamızı ziyaret edip üstünlüklerimizi yerinde görmesi de çok arzu etmemize rağmen olanaksız. Nitelikli işgücümüzün bilinirliliği için mutlaka tanıtım faaliyetlerinin arttırılması taraftarıyız.

Firmanızın Türkiye ve uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

17 senelik çalışma periyodunda, Türkiye pazarında belli bir noktaya geldiğimizi söyleyebiliriz. Ancak kalitemizin ve nitelikli işgücümüzün sınırlarımız dışına da taşınması gerekiyor. Son birkaç yıldır özellikle Avrupa ve Arap ülkeleri başta olmak üzere ciddi bağlantılarımız oldu ve giderek ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz. Hâlihazırda Belçika, Portekiz, Almanya, Rusya, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ihracat yaptığımız ülkeler arasında yer almaktadır.

2017 yılında firmanızın hedefleri hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

2016 yılı hedeflerimizi daha sene kapanmadan 2 ay önce yakalamayı başardık. 2017 yılında da büyümeye yönelik aynı istikrarı elde etmeye gayret edeceğiz. Yaygın ve geniş ürün portföyüne sahip bir üretici olarak iç piyasada beklentilerimiz yerini buluyor ancak finansal bağlamda yeterli güvenilirlik maalesef iç piyasada eksik kalmakta ve dengeleri korumak adına satış hedeflerimizden zaman zaman fedakârlık edebilmekteyiz.

Bu sebeple 2017 yılında ihracata daha fazla yoğunlaşmak niyetindeyiz. Raylı sistemler gibi özel konularda da belediyelerde edindiğimiz gücü, diğer kamu kuruluşlarına da taşımak gayretinde olacağız. İleri teknoloji ürünlerimizi de yaygınlaştırmak hedeflerimiz arasındadır. 2017 yılı yeni yerleşimimiz ile birlikte makine yatırımlarımızın artacağı bir sene olacak. Ümit ediyoruz daha hassas ve çok daha nitelikli özel üretimlerde de varlığımız ve kabiliyetlerimiz güçlenecektir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Halen Türkiye’de üretim yapamayıp, ithal ettiğimiz bazı ürünler mevcut. Hayalimiz gelecek birkaç sene içerisinde bu ürünleri de fabrikamızda imal eder hale gelebilmek. Ülke olarak ortak hedeflerimizin bilincindeyiz. Millileştirmenin desteklendiği ve yaygınlaştırılmaya çalışıldığı ortak anlayışta katkı sağlayıp, katma değerli işlere daha fazla imza atabilmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak sadece kurumsal bir yapıya sahip şirketimizin değil, milli irademizin ve milliyetçi ruhumuzunda hedefidir. Bu bağlamda hareket eden ve katkı sağlayan diğer tüm firmalara başarılarla dolu çalışma yılları temenni ediyoruz. Sağlıcakla kalınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ