23.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Seval kablo Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Turgut: Seval Kablo kuruluşundan bugüne kadar kendisine ‘’KALİTELİ ÜRÜN ÜRETMEYİ’’ ilke edinmiş ve bu vizyonu ile birlikte hangi pazara adım attıysa başarı sağlamıştır.

Son yıllara göz attığımızda bu başarı bizim için sürpriz oldu denilemez. Uzun yıllardır yapılan yatırımların meyvelerini şimdi toplamaya başladık. Sektör içindeki yerimizi bu yıl daha da sağlamlaştırdığımız görüyoruz. Genel olarak ihracatın dalgalı seyrettiği bi dönemde kendimizi geliştirmemiz, hacmimizi artırmamız gerçekten hem şirketimiz hem devletimize destek adına bizi çok mutlu ettiğini belirten Turgut sektör ile bilgileri bizlerle paylaştı

Seval Kablo’yu sizin sözlerinizle tanıyabilir miyiz?

Firmamızın temelleri şu anda SEVAL KABLO Yönetim Kurulu Başkanımız olan Hasan Ali Turgut’un 1974 yılında İzmir’de Çağdaş Elektrik’in kurması ile başlamıştır. Uzun yıllar İzmir ve Ege Bölgesinde elektrik malzemesi ve kablo satışını başarılı bir şekilde yerine getirmiş ve tüm Türkiye’de bilinen bir firma haline gelmiştir. 1980 yılında Denizli’de 300m2 bir yerde üretimine başlayıp bugün Türkiye’nin en modern ve en büyük tesislerinden biri haline gelmiştir. Seval Kablo bugün toplamda 500 Kişilik tecrübeli kadrosuyla 50.000 m2 si kapalı, toplamda 70.000 m2 bir alana sahip bütünleşmiş 6 üretim tesisi ile yılda 42.000 ton bakır, 60.000 ton granül işleme kapasitesine ulaşmıştır. Seval Kablo imal ettiği ürünlerini TSE – HAR – BASEC – SII – VDE – KEMA – NF – GOST – TUV standartlarına, IS0 9001 – 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerine, CE direktifine ve RoHS’a uygun bir şekilde üretmektedir.

Seval kablo ürünlerinin yüzde 75’ini ihraç ederken, yüzde 25’ini ise iç piyasaya satmaktadır. İç pazardaki satışları, piyasanın dinamiklerine ve müşteri isteklerine hızlı cevap verebilmek için kendi bünyemizdeki Çağdaş Kablo üzerinden yapılmaktadır. Konusunda uzman ve piyasa tecrübesine sahip 85 kişilik deneyimli kadrosuyla birlikte İZMİR – ANKARA – İSTANBUL – BURSA Şubelerimiz (Stoklu) ve DENİZLİ Lojistik Merkezimizle birlikte müşterilerimize ve bizi tercih eden çözüm ortaklarımıza en iyi hizmeti vermek için SEVAL KABLO ailesi olarak her gün daha iyisi için çalışmaya devam ediyoruz. Firmayı ayakta tutan en büyük etken insandır. Firmamız her zaman kaliteli personel yatırımlarına büyük özen göstermiştir. Seval Kablo olarak personellerimiz sadece bizim çalışanlarımız değil, her biri Seval Kablo Ailesinin birer ferdidir.

Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2015 yılı sonuçlarına göre ilk 100 firma arasında ye alma başarısı gösterdiniz. Seval Kablo’nun bu başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllara göz attığımızda bu başarı bizim için sürpriz oldu denilemez. Uzun yıllardır yapılan yatırımların meyvelerini şimdi toplamaya başladık. Sektör içindeki yerimizi bu yıl daha da sağlamlaştırdığımız görüyoruz. Genel olarak ihracatın dalgalı seyrettiği bir dönemde kendimizi geliştirmemiz, hacmimizi artırmamız gerçekten hem şirketimiz hem devletimize destek adına bizi çok mutlu etti.

2016 yılı beklentilerinize uygun ilerliyor mu? Bu yıla ilişkin, üretim ve ihracat hedefleriniz nedir?

Her yıl bir önceki yıllara göre ciddi büyüme gerçekleştirdik. Hem finansal olarak hem de müşteri portföyümüzde büyük gelişmeler sağladık.

Yapmış ve yapmakta olduğumuz yeni makine parkuru, AR-GE ve inovasyon yatırımlarıyla ve sürekli yenilerini eklediğimiz kalite belgeleriyle bir çok pazarda ciddi bir yol kat ettik. 2016 yılı ön gördüğümüz şekilde devam etmektedir. Ayrıca çoğu sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de daralma olmuştur. Fakat sene basında aldığımız stratejik önlemler sonuncunda sektördeki yerimizi korumaya devam ediyoruz ve piyasaların yakın gelecekte toparlanacağını umuyoruz.

Seval Kablo, hangi ülke ve bölgelere etkin ihracat gerçekleştiriyor? İhracatta pazar çeşitlendirmesine yönelik stratejiniz nedir? Hedef pazarlarını ve bu pazarlara yönelik ihracat hacmini öğrenebilir miyiz?

Genel olarak bütün ülkeler ile çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak Kuzey Avrupa- Afrika ve ABD’ye ihracatımız büyük ölçektedir. Bu ülkelerde marka bilinirliğimiz artmakta ve sektörde tercih edilen bir marka konumundayız. Bu pazarı Ortadoğu ve Kuzey Afrika takip etmektedir. Hedef pazarını çeşitlendirmek için farklı yapıdaki ülkeleri seçerek riski azaltıyoruz. Siyasi, ekonomik ve kültürel olarak bütün özellikleri dikkate alıp o doğrultuda hedef pazarını belirliyoruz. Bizim için en önemli faktörlerden birisi pazardaki rekabet ortamıdır. Biz bunu tecrübeli personellerimiz ile iyi bir şekilde seçimini ve analinizi yaparak uygulamaktayız. Bu süreç zarfında ticari ateşeler ve fuarlar olsun çeşitli yöntemler kullanıyoruz. Hacmi ülkelerin yapısına ve ihtiyaçlarına göre belirliyoruz. Genel olarak toplam ihracat hacmimizin %20 kadarını potansiyel yeni pazarlara kullanmak istiyoruz.

Firmanızın yükselişinde Ar-Ge ve inovasyonun payı nedir?

Hayatımızın her aşamasında yer alan AR-GE çalışmaları doğrudan insan yaşamıyla ilgilidir. Ar-Ge departmanı aslında pahalı bir departmandır ve Ülkemizde az sayıda bulunur. Bizim Ar-Ge ve makine gücümüz şuan son teknoloji makinalarla donatılmıştır. Seval Kablo olarak her yıl ortalama 500 bin dolarlık bir bütçe ayırmaktayız. Yeni bir pazara girerken sıklıkla karşılaştığımız konular yeni kablo tipleri ve belgelendirme süreci diyebiliriz. Bu süreçte; dizayn, kalite-kontrol ve AR-GE bölümüne büyük bir iş düşmektedir.

Seval Kablo kuruluşundan bugüne kadar kendisine ‘’KALİTELİ ÜRÜN ÜRETMEYİ’’ ilke edinmiş ve bu vizyonu ile birlikte hangi pazara adım attıysa başarılı olmuştur. Seval Kablo iç piyasanın talebinin aksine ürün kalitesinin, sertifikaların ve hizmetin ön plana çıkmış olduğu ihracat pazarında çok fazla bir zorluk ile karşılaşmadığı gibi müşterilerinin opsiyon sıralamasında hep bir numara olmuştur.

seval kablo kalite kontrol laboratuvarı

Türkiye’nin en modern ve geniş bir kalite kontrol laboratuvarına sahibiz. Şuanda Seval Kablo bünyesinde neredeyse her alandan tecrübeli mühendisler bulunuyor. Üretilen her ürün, küçük büyük demeden kalite kontrol belgelerine uygun şekilde üretilip incelenmektedir.

Seval Kablo, kısa ve orta vadeli gelecek öngörülerinde kendisini küresel arenada nasıl konumlandırıyor? Örneğin 2023 için hedefleriniz nedir?

Seval kablo sürekli yatırımı ön görüp, sürekli geleceğe yönelik planlar yapmaktadır. Örneğin bundan 5 sene önce 20 milyon dolarlık ihracat hacmimiz varken şuan 142 milyon dolara ulaşmış bulunmaktayız. Buda 5 yıl içerisinde %700 lük bir büyüme söz konusudur. Biz her zaman küresel arenada faaliyetlerimizi arttırmak istiyoruz. 2023’deki beklentilerimiz bulunduğumuz seviyenin üzerinde olmak. Ayrıca küresel arenadaki firmalar gibi bizde 2023’ü iple çekiyoruz. Ama her zaman ‘’Gelişmeyen Kaybeder’’ sloganıyla yolumuza devam ediyoruz. 2023’e kadar hem bizim için hem de Ülkemiz için daha fazla katkıyı sağlayabilecek bir büyüme bekliyoruz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?