30.05.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Santeks Makine Genel Müdürü Türker Aslan: Santeks Makine müşteri ilişkileri yönetimi, makine; tasarımından, satış sonrasına kadar yayılan süreci kapsamaktadır.

Reklam

Santeks Makine firmanız kurumsal kimliği hakkında bilgi alabilir miyiz?

2003 yılında kurulan SANTEKS, aslında ülkemizde eksikliği oldukça hissedilen bir ihtiyacı doldurmak amacıyla kuruldu. Tekstil makineleri sektöründe faaliyet gösteren yurt dışı merkezli ileri teknoloji kullanıp makine üreten imalatçılar ile bu makinelere ihtiyaç duyan alıcıları buluşturmak. Hedefimiz, tüm tekstil üreticilerinin ihtiyaç duyacakları tüm tekstil makineleri ve makine yedek parça taleplerini karşılamaktır. Yönetim kadrosu dahil tüm ekip yapılandırılması genç, dinamik ve spesifik olarak tekstil makineleri alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşmaktadır.

Yine, Turki Cumhuriyetlere olan ihracatımızın arttırmak için, 2008 yılında Özbekistan / Taşkent ofisimizi açtık. “Boosan” ve “Santeks “ markaları ile bu ülkelere yoğun ihracat gerçekleştirmekte ve hizmet vermekteyiz.

Ürün Çeşitleriniz nelerdir? Ürünlerimizin Özelliklerinden Bahseder misiniz?

Hedefimiz, tüm tekstil üreticilerinin ihtiyaç duyacakları tüm tekstil makineleri ve makine yedek parça taleplerini karşılamaktır demiştik. Bu hedefimiz doğrultusunda yüksek teknolojili tekstil makinelerinin yurtdışında imalatını yaptırıp yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerimize satışını gerçekleştirmekteyiz.

Bu doğrultuda faaliyetlerimiz 3’e ayrılmaktadır.
– Tekstil Makineleri Satışı
– Satış Sonrası Yedek Parça Hizmeti
– Satış Sonrası Bakım ve Onarım Hizmeti

Tekstil Makine ana başlığı altında ürün gruplamız 1) Örme Makineleri 2) Yaka Makineleri 3) Dantel Makineleri 4) Tres Kablo ve Halat Makineleri gruplarından oluşmaktadır.

Bu ürün grubu her yılbaşında piyasa ve müşteri ihtiyaçlarına göre güncellenmektedir. Örneğin 2016 yılı içerisinde kablo üreticilerine yönelik olarak “Henghui” markası ile yeni ürün gamı oluşturduk. Bu makine modelimiz çok ilgi görmektedir.

Pazar konumunu nasıl buluyorsunuz? Pazar Geliştirme faaliyetleri nelerdir?

Biz, Pazar konumunda tekstil makineleri satış ve servisi sektöründe ilk 3 içinde yer almaktayız. Enerjimiz her geçen gün artmaktadır.

Santeks Müşteri İlişkileri Yönetimi, makine tasarımından, satış sonrasına kadar yayılan süreci kapsamaktadır. Bu bağlamda, makine satışı sonrası müşterilerimizden gelen ihtiyaçları ve talepleri karşılamak için “Teknik Ekip” uygulamamızı başlattık. Teknik ekibimiz her türlü talepte müşterilerimizi yerinde ziyaret etmekte, arıza ve onarımı gerçekleştirmektedir. Bu uygulamamız Pazar Geliştirme faaliyeti için ilk uygulamamızdı. Amacımız sadece mevcut müşteri portföyü ile sınırlı kalmak değildi. Yeni uygulamamız müşteri portföyümüzü geliştirdi. Her yılsonunda yaptığımız, piyasa ve müşteri ihtiyaçlarına göre tekstil makine ürün gruplarımızı güncelleme ve çeşitlendirme çalışmamız müşteri portföyümüzü geliştirmektedir. Mevcut müşteri portföyüne yeni/yenilenmiş ürünler sunmaktayız. Örnek olarak yaka makinesi grubumuzda yeni satışa başladığımız JP -612A – Likra Sistemli Düz Örgü Yaka makinemizi gösterebiliriz. Bu modelimiz mevcut müşterilerimiz tarafından yoğun ilgi görmektedir. Ve tabi “ Yeni Pazarlar” . Firma olarak, ihracatımızı arttırmaya odaklandık. Bu bağlamda 2016 yılında “ Yeni Hedef Afrika” sloganı ile yola çıktık. Ekonomi Bakanlığının “ Hedef Ülkeler İhracat Listesi” yol göstericimiz oldu. Etiyopya ve Kenya için çalışmak başlattık.

4-7 Ekim 2016 tarihlerinde ASWF Afrika Sourching&Fasihon Week fuarına katıldık. Yeni siparişler aldık ve Etiyopya için bir ülke temsilciliği oluşturduk. Yine Mayıs 2017 tarihide Kenya /Nairobi’de düzenlenecek Kenya Uluslararası Tekstil Fuarı’na katılacağız ve yeni ülke temsilciliği oluşturacağız.

Firmanızın Türkiye ve Uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

Biz, Pazar konumunda tekstil makineleri satış ve servisi sektöründe ilk 3 içinde yer almaktayız. İleri teknoloji ürünü tekstil makinelerini Türkiye ”ye ve ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelere taşıyoruz ve bu müşterilerimizi memnun ediyor. İleri Teknoloji nin öncüsü olmak bizi mutlu ediyor.

Dünya pazarlarında rekabetçi olmak fiyat esaslı değil, değer esaslı üretimle mümkündür: Firmanızın konuyla ilgili izlediği yolu okuyucularımız ile paylaşır mısınız?

Rekabette bir adım önde olmak için “Farklılaşma” yolunu izliyoruz. “ Makine ve Teknolojide “ farklılaşma, “ “Hizmette “ farklılaşma, “ Yedek Parçada” farklılaşma ile yapıyoruz. Örnek vermek gerekirse, “ Teknik Ekip” uygulamamız ile “Hizmette” farklılaştık. Artık müşterilerimiz her an bize ulaşabilmekte ve bu da müşteri memnuniyetini arttırmaktadır. Rakiplerimizden “Farklılaşıyoruz”

Son Olarak Eklemek İstedikleriniz nedir?

Birlikte mesai ettiğimiz kurumlarımızın değerli yönetici ve çalışanları başta olmak üzere, tüm paydaşlarımıza saygı ve sevgilerimizi sunar, siz değerli Kablo Tel Dünyası ailesine çalışmalarınızda başarılar dileriz

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ