09.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Sami Ollila, Proje Müdürü; Dünyada daha fazla entegrasyon sunan makine güvenlik gereksinimleri

Sami Ollila, Proje Müdürü; Dünyada daha fazla entegrasyon sunan makine güvenlik gereksinimleri

AB Makine Direktifi ilk olarak 1998’de yayınlandı ve mevcut versiyonu 2006’da kabul edildi. Bu direktifin amacı, makine ve teçhizatın güvenliği ile ilgili düzenlemeleri ve gereklilikleri entegre etmek ve AB/ETA içinde malların serbest dolaşımını artırarak ticaret engellerini kaldırmaktır. Günümüzde, Makine Direktifi, örneğin Türkiye, Norveç ve İsviçre dahil olmak üzere dünyada giderek daha fazla kabul görmektedir ve insanlık tarihinin en büyük projelerinden biri, insanların işten sonra her zaman işyerinden sağlıklı ve güvenli bir şekilde ayrılabilmelerini sağlamaktır.

Upcast Oy olarak biz, makine güvenliğini bir onur meselesi olarak görüyoruz. Döküm hattının tasarımında en temel gereklilik, hattın yüksek kalitede olması, çalıştırılmasının kolay olması ve sağlık ve güvenlikle ilgili olası tüm risklerin dikkate alınmasıdır. Şirket, bu konularda onlarca yıl boyunca toplanmış olan bilgi birikimine, deneyime ve uzmanlığa sahiptir. Tasarım, çözümlerin test edilmesini ve iyi olduğunun kanıtlanmasını sağlayan makine güvenliği konusunda EN standartlarını aktif olarak kullanır. Profesyonel ekip, birçok teknik yöntemle minimuma indirilen riskleri değerlendirir ve analiz eder. Kalan olası risklerle ilgili olarak, müşteri eğitim sırasında ve ayrıca çalıştırma talimatları ve uyarı işaretleri ile ilgili olarak bilgilendirilecektir. AB Yönergeleri, EN Standartları ve Makine Yönergesi ile ilgili ve bu Yönergelerde belirlenen yöntemleri ayrıntılı olarak bilmek, herkesin aynı anlama ve karmaşıklığa sahip olmadığı pazarda büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Alıcının ayrıca, tedarikçinin makine güvenliği alanında yeterli bilgi ve deneyime sahip olduğunu ve dolayısıyla güvenli makine ve ekipman teslim edebileceğini kontrol etme ve bundan emin olma sorumluluğuna sahip olduğunu hatırlamakta fayda vardır.

Ayrıca, hattın en yüksek güvenlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş olmasına rağmen, makinelerin güvenli çalışmasına ilişkin önemli sorumluluğun müşterilere ve operatörlerine ait olduğunu akılda tutmakta da fayda vardır. Döküm hattının makine güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için güvenlik ekipmanları çıkarılmamalı veya modifiye edilmemeli, orijinal yedek parça ve sarf malzemeleri kullanılmalı ve müşteriler kendi güvenlik anlayışlarına yatırım yapmalıdır. Upcast Oy, müşterilerden alınan geri bildirimleri çok takdir etmektedir: kılpayı raporları ve geliştirme önerileri almak, hatlarımızı ve makine güvenliğini sürekli olarakiyileştirmemize yardımcı olacaktır.

Birçoğumuz işimizi seviyoruz, ancak ailelerimizin ve arkadaşlarımızın da işten sonra her gün eve güvenli, sağlam ve sağlıklı dönmemizi istediğini unutmamalıyız. Hep birlikte makine güvenliğini sağlayalım ve iyileştirelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?