06.07.2022 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Samet Şahin Toksel Makina Satış ve Pazarlama Dpt.; Toksel Makina markalı ürünler dünyanın 52 ülkesinde kullanıcılarına hizmet vermektedir

Reklam

Toksel makina markalı ürünler dünyanın 52 ülkesinde kullanıcılarına hizmet ettiklerini belirten Toksel Makina Satış ve Pazarlama Dpt.Samet Şahin Firmamız fiyatta rekabeti hiçbir zaman kendine ilke olarak edinmemiş, kalite de rekabet etmeyi vizyon edinerek, dünyanın en iyi kalitesini, en iyi teknolojisini en makul rakamlara sanayiciye sunmanın ise haklı sevincini her daim yaşamıştır. Samet bey firmaları ve ürünleri hakkında sorularımızı yanıtladı.

Toksel makina firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz ?

Aile şirketi olarak 1970 yılında İstanbul’da kurulan Toksel Makina Ltd, 1989 yılından bu yana doğal ve suni taş işleme teknolojileri üreticisi ve ihracatçısı olma özelliğini korumaktadır. Bunun yanında 30 yılı aşkın bir süredir de doğrusal hareket sistemleri veya sekt.rün de vargel olarak adlandırdığı kablo, tel, kurdele, fitil, bobin, ip vb. malzemelerin sarımında yardımcı ünite olarak kullanılan sistemlerin ise ülkemizde ki tek imalatçısı olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Toksel Makina Ltd. şirketi Genel Müdürü Murat Tokmaktepe, İşletme Müdürü İsmail Tokmaktepe organizasyon şemasında ailenin ikinci kuşak varlığını sürdürmekteler.

Firmamız Turquality sürecinde bir firma olup sekreteryadan muhasebeye, yönetimden üretime, tasarımdan satışa ve satış sonrası hizmetlerine kadar tüm süre.lerini tekrardan ele alarak, uzmanlar ve akademisyenler aracılığı ile çalışmalarının en ince detaylarını irdeleyerek Türkiye’nin Dünya Markası iddasının altını doldurma yolunda ki bu sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele almaktadır. Bu vesile ile firmamızın renklerinin, pr çalışmalarının tekrardan ele alınması ve kurumsal kimlik çalışmalarının güncellenmesi gerektiği kendi içimizde olgunlaştı.

Bundan ötürü sahanın uzmanı bir ajans ile kurumsal kimlik, kurumsal web site, ürünler ile ilgili web siteler, kataloglarımız, e-bültenlerimiz ile ilgili yoğun bir çalışmanın içine girmiş bulunmaktayız. Çok yakın bir zamanda yeni duruşumuzla takipçilerimizin ve kullanıcılarımızın beğenisine çıkacağız. Doğrusal hareket sistemleri, sarıcı ünitelerimiz ile ilgili de takipçilerimizin istifade edebileceği özel bir elektronik site çalışması başlatmış bulunmaktayız.

Üretim kapasiteniz ve üretimini yapmış olduğunuz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

İp, tel, kurdela, fitil vb. ürünlerin sarımlarında yardımcı sarıcı ünite olarak kullanılan, ülkemizde ki tek üreticisi konumunda olduğumuz ürünümüz doğrusal hareket sistemleri, vargel, sarıcı ünite imalatı yapmaktayız.

Doğaltaş ve suni taş işleme teknolojileri konularında ise dünyada söz sahibi olan firmamız;

• Doğaltaş blok işleme makineleri (Taurus-80 Katrak Makinesi)
• Doğaltaş/suni taş plaka cila makineleri
• Doğaltaş/suni taş plaka ebatlama makineleri
• Doğaltaş/suni taş plaka makor uygulama fırınları
• Doğaltaş/suni taş yükleme-boşaltma robotları
• Doğaltaş/suni taş mumlama makineleri
• Doğaltaş/suni taş seleksiyon robotları
• Doğaltaş/suni taş en ebatlama makineleri
• Doğaltaş/suni taş boy ebatlama makineleri
• Doğaltaş/suni taş kalibre, honlama, cila makineleri
• Doğaltaş/suni taş mozaik ebatlama makineleri
• Doğaltaş/suni taş çok bıçaklı ebatlama makineleri
• Doğaltaş/suni taş otomatik yüzey patlatma makineleri
• Doğaltaş/suni taş kollu kırma makineleri
• Doğaltaş/suni taş dalgalı profil makineleri
• Doğaltaş/suni taş bantlı ebatlama makineleri
• Doğaltaş/suni taş yarma makineleri
• Doğaltaş/suni taş dekoratif makinelerinin üretimini ve 52 ülkeye ihracatını gerçekleştirmektedir.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Kocaeli/Dilovası yerleşkesinde faaliyet gösteren firmamız 13bin metrekare kapalı alanda çalışmalarını yürütmekte olup, 1500 metrekare kapalı bir alanı ise yalnızca ar-ge çalışmalarına tahsis etmiştir.

Ar-ge merkezi için tahsis etmiş olduğu 1500 metrekare kapalı alanda, ülkemizin en büyük ar-ge merkezlerinden birini faaliyete geçirme planı ile, ülkemizde kullanılan fakat üretilmeyen tüm ürünlerin çalışmalarını bu merkezde yürütecek ve böylelikle ithalatın önüne geçme hedefi ile bu yola çıkan firmamız, tüm bunları yaparken de sektörün görebileceği en kaliteli ürünleri de pazara sunmaya devam edecektir.

Firmanızın Türkiye ve Uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

Toksel Makina Ltd. 2016, 2017 aylarında cirosunun %40 ını ihracat ile sonuçlandırmıştır. Doğaltaş işleme teknolojilerinde dünya devi olan Toksel Makina, Amerika, Kanada gibi ülkelere ihracat gerçekleştiren nadir firmalardandır ve bu ülkelere ihracat gerçekleştiren sekt.ründe ki tek firma olma özelliğini ise korumaktadır. Bu dönemlerde ihracatlarının hemen hemen hepsini bu bölgelere gerçekleştirmiştir. Toksel Makina markalı ürünler dünyanın 52 ülkesinde kullanıcılarına hizmet vermektedir. Firmamız fiyatta rekabeti hiçbir zaman kendine ilke olarak edinmemiş, kalite de rekabet etmeyi vizyon edinerek, dünyanın en iyi kalitesini, en iyi teknolojisini en makul rakamlara sanayiciye sunmanın ise haklı sevincini her daim yaşamıştır. Doğal taş ve suni taş işleme teknolojilerinde müşteri memnuniyetini en üst seviyelerde tutan tek firma olan Toksel Makina, 24 saat içerisinde yerinde servis hizmetini sağlayabilen dünya da ki tek doğal taş ve suni taş işleme teknolojileri üreticisi olma özelliğini de korumaktadır.

Yurtiçi ve yurtdışı satışlarınızı artırmak için neler yapmaktasınız?

Satışlarımızın artmasına yönelik en temel adımın, her geçen gün daha iyi hizmet ve daha kaliteli makineleri piyasaya sunmak olduğuna her daim inanan bir firmayız. Kesinlikle kaliteden .dün vermiyoruz, satış sonrası hizmetler ekibimizi zinde tutacak kendimize has çalışmalarımız bulunmakta ve satış, satış sonrası hizmetler kadromuz her daim genleşmeye müsait bir sistem içerisinde çalışmalarını yürütmektedirler. Fabrikamızda idari kısımlar, depo, sevkiyat haricinde; mekanik montaj sahası, teknolojik fırın boya sahası, talaşlı imalat sahası, kaynaklı birleştirme sahası bulunmaktadır. Talaşlı imalat sahamızda Cnc ve üniversal mantıkta çalışan işleme makinelerimiz bulunmaktadır. Ayrıca hassas .l.ümler için CMM “koordinat ölçme cihazları” bulunmaktadır.

Ayrıca İstanbul ili sınırlarında yalnızca Toksel Makina Ltd. bünyesinde bulunan, yüksek kapasite de işleme yapabilen tezgahlarımızda mevcuttur. Bunlardan bir tanesinin altını çizerek bahsetmekte sekt.rümüz adına fayda g.rüyorum. 18x4x4 metre parça işleme kapasitesine sahip bir yan borwek tezgâhımız bulunmaktadır. Tezgahımızın düz ve açılı olmak üzere 2 adet işleme kafası bulunmaktadır ve magazine sahip makinedir. Döner tablası sayesinde indeks mantığında işleme yapılabilmektedir. Tezgahımızın muadilleri Fransa savunma sanayiinde tank işleme fabrikalarında kullanılmaktadır. Yüksek tork kapasitesi sayesinde fazla paso miktarı vererek zor işlemleri kolayca yapabilme kabiliyeti yanı sıra en büyük özelliği ise 18 metre uzunluğunda parçaları tek seferde işleyebilme kabiliyetinin var olmasıdır. Bu ebatlarda işleme yapabilen tezgahların ülkemizde çok fazla olmadığını da ayrıca belirtmekte fayda g.rüyorum.

2017 yılında firmanızın hedefleri nelerdir? Yeni projeleriniz olacak mı?

Kısa, orta ve uzun vade de planlar yapan bir firmayız. Gündemimizde Turquality sürecinde başarıyı yakalayabilme adına atmamız gereken adımlar bulunmaktadır. Ekim ayında İstanbul CNR EXPO fuar alanında düzenlenecek ve benimde başarılı geçmesini arzu ettiğim, firmamızın da yer alacağı bir fuar organizasyonuna daha katılım sağlayacağız. 2016 yılında başarı ile tamamladığımız devlet destekli arge projelerimize yenilerini ekleyeceğiz. Endüstride sürekli kaliteli bir üretimi hedefleyerek şu an üzerinde çalışıyor olduğumuz ar-ge projelerimizi bu yıl içerisinde tamamlamayı arzu ediyoruz. Diyarbakır ve Bilecik illerimize satışını gerçekleştirdiğimiz katma değeri yüksek 3 farklı projemizin an itibari ile üretimi devam etmektedir.

Devletimizin doğu ve güneydoğu illerini kalkındırma ve yatırımı teşvik hedefi ile ilgili duyuruya çıktığı “Cazibe Merkezleri Programları” ile birlikte yeni projelerimizi de hayata geçireceğiz. Bu aylarda başvuru sonuçlarının açıklanmasını beklediğimiz söz konusu programın bölgede ki işsizlik probleminin giderilmesine katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Bu noktada Toksel Makina olarak biz de bölgeye en uygun proje ..zümlerimizle yatırımcımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Bölgenin potansiyeline inancımız tam, orta doğuda süren savaşların durması ile birlikte ülkemizin doğusunda ki yer altı ve yer üstü kaynakların daha da cezbedici bir hal alacağına yürekten inanan bir firmayız. Akan gözyaşlarının durması, akabinde ülkemizin ekonomik refahının artması için bölgemiz de ki savaşların artık son bulması gerekmektedir. Üreticiler olarak biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ