17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Rahmi Burak Nacar Nacar Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi:“Elektrik tesisatında yeni nesil ürün; Herkül Borulu Kablo Sistemi

Herkül Borulu Kablo Sistemi, elektrik tesisatlarında kullanılan boru ve kablo işçiliğini tek hamleye indirgeyen bir borulu kablo montaj sistemdir. Burak bey firmaları ve ileriye dönük projeleri hakkında bilgi verdiler.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Tabii, ismim Rahmi Burak Nacar 1989, İstanbul doğumluyum. Elektrik Elektronik mühendisiyim. Çok uzun seneler aile firması olmamız hasebiyle kablo üretimi ve satışı ile ilgilenmekteyim. Şu an da Nacar Kablo Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmamızın Yurt içi ve Yurt dışı satış pazarlama departmanından sorumlu yönetim kurulu üyesiyim.

Firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Nacar Kablo, sektörde ki faaliyetlerine 1970’li yılların sonunda başlamıştır. 1988 yılından itibaren Nacar Kablo Sanayi ve Ticaret olarak, enerji ve zayıf akım kablolarının üretimi ve satışıyla ilgili hizmet veren bir firmadır. Firmamız sektörde çok uzun bir zaman diliminde yurtdışı menşeli firmalara aydınlatma kablosu tedarik’i sağlamıştır. Bu noktada kalitesi ve yeniliklere açık üretim formatıyla büyük markalarla uzun soluklu bir çalışma ortamı elde etmiştir. Bu büyük markalarla çalışmak, bizlerin ufkunu oldukça genişletmiştir. Bu bağlamda Herkül Borulu kablo ürününün Türkiye’ye gelmesinde ve gelişmesinde büyük pay sahibi olduk. Keza 2012 yılından itibaren de üretimine başladık.

Nedir Herkül Borulu Kablo sistemi, biraz detaylandırır mısınız?

Tabi. Herkül Borulu Kablo Sistemi, elektrik tesisatlarında kullanılan boru ve kablo işçiliğini tek hamleye indirgeyen bir borulu kablo montaj sistemdir. Geleneksel sistemde, Tesisatçı boruyu ve kabloyu ayrı ayrı alarak, kabloyu susta yardımı ile borunun içinden geçirir. Tabi bu ciddi bir ek işçilik yaratmaktadır. Yeni nesil Herkül Borulu Kablo sistemi burada bu işlemi yok ederek boru ve kablo birbirine bağıl olmayacak şekilde tesisatçıya hazır şekilde sunulur. Böylece işçilikten ve zamandan %65 tasarruf yaratmaktadır. Bunun haricinde taahhüt firmalarına birkaç işi aynı anda yürütebilme imkânı sağlamaktadır. Bir usta tek başına bir tesisatı kolaylıkla yapabilmektedir. İşte bu ürünün üretimini ve geliştirmesini yaklaşık 5 yıldan beri üstlenmiş durumdayız. Herkül borulu kablo sistemi sektörümüzde yeni bir soluk, yeni bir sistemdir.

Sektörde Herkül Borulu Kablo ürününüz nasıl karşılandı?

Her yeni üründe olduğu gibi ilk tanıtım zamanın da bizler de hayli zorlandık. Çünkü yeni, kolay kabul edilebilir bir şey değildir. Ama yılmadan her elektrik tesisat ustasının bu ürünü bir kere dahi kullanması için ciddi bir çaba gösterdik. Herkül ürünümüzü kullanan ustalarımız kesinlikle bir daha eski yorucu sisteme geri dönmüyor. Herkül, gerçekten ciddi bir konfor sağlamakta onlara. Tabi bizler sadece üretmekle işimizi sınırlandırmıyoruz. Sahadan gelen istekler bizler için çok önemli. Birçok varyasyonlu ürün üretmekteyiz ve bunların hepsi sahadan, Herkül’ü kullanan ustalarımızın istekleri doğrultusunda olmakta. Keza iç kabloda sadece H07VU kabloları üretirken artık 3 çeşit (H07VK,H07VR H07VU) malzeme üretmekteyiz. Bunun haricinde NYM ve TTR gibi kalın kesitleri de ürün gamımıza ekledik. Bu yenilikleri hiç bırakmadığımız için gün geçtikçe hitap ettiğimiz müşteri sayısı arttı. Şuan özellikle Anadolu da şehirlerinin en güçlü elektrik malzeme dağıtım firmaları ile çalışmaktayız. Yine birçok şantiye de direk proje esas alınarak sadece herkül ile elektrik kablosu montaj edilmiştir. Bu sene üretim de 5. yılımızdayız ve arkaya baktığımızda alnımızın akıyla bıraktığımız birçok proje ve edindiğimiz birçok firma dostluğumuz mevcut.

Herkül tanıtım sürecinde en çok hangi konuda zorlandınız?

Yeni bir marka yaratmak kolay bir durum değil. Sektörde kabul görmek, sonuca ulaşmak ve talep gören bir marka olmak için ciddi bir yol gerekmekte. Bizim buradaki en büyük yardımcımız, herkül Borulu Kablo sistemini, sektörde çok uzun yıllardan beri güvenilir bir geçmişe sahip olan Nacar Kablo markası altında üretiyor olmamız. Bu durum bize birçok kapıyı daha kolay açtı. 5 yıldan beri markamızı çok iyi oturttuğumuzu düşünüyorum. Artık bu ürün borulu kablo olarak değil Herkül olarak biliniyor sektörde. Bu noktaya gelmek için her zaman yeniliğe açık olmak ve müşterilerimizle her an rahatlıkla ve direkt iletişimde olmak durumu perçinliyor. Tabi bence markanın korunmasında ki en büyük olgu fason üretimden uzak durmak. Bizler de her yeni markanın başına gelen, daha büyük firmalardan fason üretim tekliflerine maruz kaldık. Bu aslında kötü bir durum değil, Finans anlamında sizi hızlı büyütebilir fakat iyi bir marka olma yolunda aynı hızda sizi batırabilir. Kısa vade çözümler bizim geleneklerimizde yok. Bu sebeple fason üretim isteği bizi onurlandırdı, doğru bir yolda olduğumuzu gösterdi ama biz daha uzun bir yol seçip kendi markamızla yola devam etmek kararı aldık.

Yurt içi ve Yurt dışı satışlarınızı artırmak için neler yapıyorsunuz?

Bizler ilk süreçte yoğun satış ve karlılıktan ziyade ürünü kabul ettirme çabasında olduk. Ama artık günümüzde Herkül birçok projede kullanılmış, kabul görmüş ve talep alan bir ürün haline gelmiştir. Bizler de bu durum dolayısıyla ürünün ARGE kısmına yoğunluk göstermeye başladık. Özellikle yurt içinde şuan da belge alımlarımızı tamamlıyoruz. Bu ürünün projelerde yoğunlukla kullanılan Alev Yaymaz özellikte üretiyoruz ve belgelendirmesini tamamladık. Sektörde muadil ürünleri ne yazık ki halojen free (zehirli duman yaymayan) ve alev yaymaz aynı ürünmüş gibi satışını gerçekleştiriyorlar. Yani zehirli duman yaymayan ürünlerin, zehirli duman yayıp yaymadığına dair edinilen Reach ve Rosh belgesini de bulundurmuyorlar. Bizler bu belgeleri de 2016 yılının sonunda edinerek hem Avrupa’ya ürün satabilir hale geldik hem de yurt içinde ürünlerimizi güvenle müşterilerimize verebiliyoruz. Şu an da ARGE’si tamamlanmış Spiral borumuzu 750N mukavemetinde üretebiliyoruz. Test raporlarımız TSE tarafından onaylanmıştır. CE belgemizi yine 2016 yılının sonunda tüm ürünlerimize deklare ettirdik. Şu an da Herkül borulu kablo sitemi altında 255 çeşit ürünü üretmekteyiz ve yurt içi ürün çeşitlerimizin tamamı stoklu ilerlemekteyiz. Bu bizlerin tercih edilmesinde ciddi bir olgudur. Bu çalışmaların hepsi aslında satış oranlarımıza direk etki ediyor. Özellikle REACH ve ROSH belgesine sahip olmamız bize Avrupa da birçok ülkenin kapısını araladı. Oralarda ciddi temaslarımız var. Şuan da Avrupa da 4, Türk ülkelerin de 2 ve totalde 8 ülkeye direk ihracatımız bulunmaktadır. Bu sene mart ayında Polonya’nın Varşova kentinde elektrik tesisatı fuarına katıldık. Oradan da birçok temas ve ikili ilişkilerde bulunduk. Yine 2018 yılının şubat ayında Dubai’de düzenlenecek olan dünyanın en özel ve büyük Elektrik fuarı “Middle east electricity” fuarı katılacağız. Bu fuarda ürünlerimizi tüm Afrika ve orta doğuya tanıtmayı planlıyoruz. Yıl içinde yurt dışı fuar katılım sayımızı artırarak hem markamızın bilinirliğini hem de ülkemizin ihracat hedeflerine katkıda bulunmayı planlıyoruz.

Son olarak 2017 yılını ve kablo sektörünü genel olarak değerlendirebilir misiniz?

Türkiye’de kablo sektörü önemli sektörlerden biridir. Gerek üretim kapasitesiyle gerekse de ihracat edinimleri ve istihdam noktasında ki çeşitliliğiyle ülkemize ciddi anlamda katkı sağladığını düşünüyorum. Kablo sektörü ithalatın en az olduğu üretimin en yoğun olduğu sektörlerden biridir. Bu noktada devlet teşviklerinin üretim yapan firmalara en üst seviyede olması gerektiğini düşünüyorum. Birçok uygulama bakanlıklar ve yardımcı kurumlar tarafından yapılıyor bunun bilincindeyiz fakat duyuruların çok yeterli olmadığını düşünüyorum. Bu durum teşviklerin ve desteklerin firmalara ulaştırılması noktasında gecikme, prosedür ve aracı firma yaratmaktadır. Bu saydığım her veri üretici firmaya yeni bir yük getirmekte. Kurumların bu durumlarda destekleri ve teşvikleri ivedilikle bürokrasiden uzak şekilde üretici firmalara ulaştırması, firmaların üretim hızı, istihdam, markalaşma ve ihracatı büyütme noktasında ciddi bir yol alacağımıza inancım sonsuz.

Tabi ki her sektörde olduğu gibi bizim sektörü de ülkemizin siyasi konjonktürü ve yapısal değişimleri direk etkilemektedir. Özellikle ihracatımız sırasında dalgalı kur ciddi anlamda ikili ticari ilişkilere zarar vermektedir. Bu sene 16 Nisan referandumundan sonra daha ılımlı bir hava yakaladık sektör olarak. Önümüzde ki sene herhangi bir seçimin olmayacak olması da sektörde iyileşme ve olumlu bir hava yaratıyor. Bizim de beklentimiz tabii ki bu olumlu havayı en iyi şekilde değerlendirebilmek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ