03.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Kerem Plastik Genel Müdürü Yalçın Yılmaz: PVC GRANÜLDE DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ, KEREM PLASTİK

Yalçın Yılmaz / Genel Müdür

Bünyemize katılan teknolojik makinalar ile ürün gamında oldukça geniş bir yelpazeyi içine alacak çalışmalarımız devam ediyor. İhracatı önemsiyoruz, bu doğrultuda dil bilen teknik personel ile satış ağımızı genişletiyoruz. Mevcut kapasitemiz şu anda yurt içi ihtiyaçları rahatlıkla karşılayacak konumda. Gelinen yurt dışı pazar durumuna göre kapasitemizi 2 katına kadar çıkarabiliriz

Kerem plastik olarak uzun yılları geride bıraktınız. Firmanız bugünlere nasıl geldi, hangi aşamalardan geçerek bu seviyelere ulaştınız?

İşletmemiz 2006 yılında Bayrampaşa’da tek makine ve tecrübeli bir kadro ile faaliyete geçti. Şu anki şartlara göre oldukça mütevazi olan ve yaklaşık 4000 ton/ yıl kapasite ile müşterilerimize hizmet vermeye başlamıştık. Müşterilerimizden gösterilen yoğun ilgi ve güven ile mevcut işletmemiz yetersiz geldiği için yine çok yakın bir yer olan Rami’de yeni bir işletme olarak artan makine sayımız ile birlikte üretimimiz devam etti. Toplam kapasitemizi 12000 ton/ yıl yapmıştık ancak gelişen ürün gamı bizleri yeni arayışlara itmişti. Nihayet 2009 yılında bu günkü yerimiz olan Hadımköy işletmemizde faaliyetlerimize başladık halen 45 kişilik personel ve yaklaşık 45000 ton/yıl kapasite ile üretim ve satış faaliyetlerimiz devam ediyoruz.

Günümüz itibariyle Kerem plastik firmanızın faaliyetlerinden ve ürün yelpazesinden bahseder misiniz?

Sert ve yumuşak PVC malzeme grubunda kompound hammadde üretimi yapıyoruz. Dolayısı ile yapmış olduğumuz iş, genel kullanım alanı olan hammaddeler dışında butik gelen taleplerin karşılanması şeklindedir. Bu noktada uzman teknik kadromuz ve danışmanlarımız eşliğinde gerekeli geliştirme çalışmaları yapılarak ürüne dönüştürülmektedir. Ana hatları ile, kablo, mobilya, dekorasyon, ayakkabı, fitil, conta, oyuncak, tekstil yan ürünleri, profil, inşaat ve medikal alanlarında kullanılmak üzere üretim gerçekleştiriyoruz. Bütün ürünlerimiz donanımlı laboratuvarımızda test edilmekte eve kalite onayına müteakip müşterilerimize sevk edilmektedir. Ticarileştirdiğimiz her ürün için hazırlanan teknik bilgi formları mutlaka talep eden müşterilere sunulmaktadır. Talep edilen özel test ve kontrol raporları için, yurt içinde ve yurt dışındaki akredite laboratuvar vasıtası ile yapılmaktadır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün tedarik ediyorsunuz? İç Pazar satışları ve ihracat çalışmalarınız hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Özellikle başta kablo sektörü olmak üzere, yukarıda ifade ettiğimiz bütün sektöre malzeme veriliyoruz. Yurt dışı için, Türki cumhuriyetleri, Afrika, Rusya, Balkan ülkeleri ve Ortadoğu da birçok ülke ile çalışıyoruz. Yurt dışı satışlar için, İngilizce, Arapça ve Rusçayı çok iyi bilen, konusunda uzman, teknik birikimi olan bir ekip ile çalışıyoruz. Süreli gelişim ve kaliteli hizmet için almış olduğumuz şirket içi eğitimler ile çalışanlarımızın gelişimlerini destekliyoruz.

Yurt dışı ve yurt içi ve yurt dışı fuarları önemsiyoruz ve şartlar uygun olduğunda katılıyoruz. En son ara vermiş olduğumuz Plast Eurasia 2015 fuarındaydık. Hem yabancı hem de yerli üretimcilerin oldukça yoğun ilgisi ile karşılaştık.

Ülkemizde sektörünüzün içinde bulunduğu genel durumu, sektörün geleceğini ve sektörün sorunlarını bizim için değerlendirir misiniz?

Sonuçta bir imalatçı olarak plastik sektöründeyiz ve üreticiyiz. Plastik ve imalat sektörünü ilgilendiren her türlü gelişme ve olumsuzluklar her kes gibi bizleri de etkiliyor. İmalat sektörü olarak ana hammadde girdisinde dışa bağımlıyız. Girdi maliyetleri, nakliye ve üretim maliyetleri, sürekli ve daha rekabetçi olmaya zorluyor. Firmamız kaliteden ödün vermeden müşterilerine hizmet etmeyi bir ilke olarak belirlemiştir. Bizi en güçlü kılanda bu çalışma şeklimizle müşterilerimizde oluşturduğumuz güven ve sadakattir.

Firma olarak 2016 yılında orta ve uzun vadede büyüme hedefiniz nelerdir?

Yeni yatırım planlarımız, belli bazı sektörlerde ürün geliştirme ve sektör el dağılımı faklı alanlarda daha etkin şekilde geliştirmeyi planlıyoruz. Yatırım planımız uygun olarak makin parkımı sürekli büyütüyoruz. Bünyemize katılan teknolojik makinalar ile ürün gamında oldukça geniş bir yelpazeyi içine alacak çalışmalarımız devam ediyor. İhracatı önemsiyoruz, bu doğrultuda dil bilen teknik personel ile satış ağımızı genişletiyoruz. Mevcut kapasitemiz şu anda yurt içi ihtiyaçları rahatlıkla karşılayacak konumda. Gelinen yurt dışı pazar durumuna göre kapasitemizi 2 katına kadar çıkarabiliriz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sektörümüzdeki tüketicilerin, teknik olarak ihtiyaçlarına cevap verecek firmalar ile çalışmalarını tavsiye ederiz. Yeni ürün geliştirme ve teknik destek konusunda her türlü müşterimiz ile ortak çalışmalar yürütmeyi arzu ediyoruz. Verdiğimiz teknik destek ve güven ile ülkemizde ve yurt dışımdaki sektör tüketicileri için güvenilir hammadde kaynağı olarak çalışmalarımıza davam ediyoruz. Bütün tüketicilerimize duydukları bu güven ve gösterdikleri işbirliği için teşekkür ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?