20.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Power Cables Consultancy sorumlusu Burhan Akşit: Acenteliğini üstlendiğimiz firmaları seçerken ürünlerin, ürün performanslarının yüksek ve devamlı olmasını ilke edindik.

Power Cables Consultancy sorumlusu Burhan Akşit: Acenteliğini üstlendiğimiz firmaları seçerken ürünlerin, ürün performanslarının yüksek ve devamlı olmasını ilke edindik.

Power Cable Consultancy firması yetkilisi Burhan Akşit sektörün durumu hakkında bizlere bilgiler aktardı.

Burhan bey merhaba kısaca kendinizi tanıtarak,firmanızın ticari faaliyetlere ne zaman başladığı hakkında bilgi verebilirmisiniz?

İsmim Burhan AKŞİT. Global bir enerji kabloları üreticisinin Denizli fabrikasında 30 yılı aşan bir aktif iş yaşantısından sonra Covid-19 pandemi süreci ile birlikte 2020 yılının son çeyreğinde şirketimin kurulumunu gerçekleştirdim. Bu yola çıkmamdaki asıl hedef uzun yıllar içinde oluşan bilgi birikimi ve tecrübemi; kablo üreticileri, kablo makinası üreticileri, kablo kompound üreticileri ve kompound katkıları üreticileri ile paylaşarak bir nebze de olsa bu sektörün gelişimini katkıda bulunmak istememdendir.

Firmanız ve ürünleriniz hakkında bilgi paylaşırmısınız? Ürün ve hizmet çeşitleriniz nelerdir?

Acentesı olduğumuz firmaları seçerken adım adım ilerledik. Ürünlerin ve ürün performanslarının yüksek ve devamlı olmasını ilke edindik. Türkiye temsilcisi olduğumuz Zhejiang Taihu Yuanda New Material Corp., Ltd. firmasının ürünleri ana kalem ürün grubunu oluşturmaktadır. LV sioplast XLPE 4244 izole kompoundu, YD-125PV solar kablo izole ve kılıf serisi kompoundları, OG kablolar için PYJD-35 ve PYJBJ-35 yarı iletken kompoundlar, OG kablolar için 8205 peroksit XLPE izole kompoundu, LDPE izole ve MDPE& HDPE kılıf kompoundları ve 9010C serisi HM4 HFFR kompoundu kablo üreticilerinin hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Dalian Ring İmport & Export Trading Co.Ltd. firması ile FR-326 alev itici tedarik ediyoruz.FR-326 ile PVC reçetesinde kullanılan ATO’nu %20 oranında kullanılmasıyla aynı performans elde edilir. Ayrıca bu firmanın MDH {Mg(OH)2} kaplı ya da kapsız alev geciktirici toz katkısını temin edebiliyoruz. Nanjing Capatue Chemical Co.,Ltd. firmasının organofunctional silanları ve silane kokteylleri ile kablo,kompound, kauçuk ve boya sektörüne hizmet vermekteyiz. Halihazırda kullanılan her silanın eşdeğerini temin etmekteyiz.

Luoyang Zhongchao New Material Co.,Ltd firmasının ATH {Al(OH)3} alev geciktirici toz katkıyı müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu acenteliklerimizin yanında danışmanlık hizmeti de vermekteyiz.

– Kablo üreticileri için
• İletken imalatından kablo final üretimine kadar tüm safhalarda kronikleşmiş sorunların çözümü,
• Proses ve yeni ürün geliştirme,
• Proses eğitimlerinin sağlanması,
• Organizasyonel kültürünün geliştirilmesi,
• Araştırma & Geliştirme çalışmalarına destek verilmesi,
• Yeni ekipman ve komple kablo üretim fabrika kurulması konularında hizmet verilmektedir.

– Kablo makine üreticileri için
• Kablo üreticileri ve kablo makine üreticileri arasında köprü görevi görmeyi,
• Yeni yatırımların ve revizyonların doğru yapılmasına destek olmayı,
• Kablo makine üreticilerinin proses bilgilerini artırmayı hedef olarak belirlenmiştir.

– PVC & HFFR kompound üreticileri için
• Kompound makinesini tanıma,
• Kompound reçete yapma,
• Katkı maddeleri ve etkileri,
• Kompound kalite kontrolü,
• Kronikleşmiş sorunların çözümü konularında destek vermektedir.

Ürün ve hizmet verdiğiniz sektörler açısından firmanızın pazardaki gücü ve konumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Uzun yılların kazandırdığı bilgi ve deneyimin avantajı ile temsilciliğini yaptığımız tüm ürünlerimizi, ilk ve tek seferde üretim hatlarında deneme üretimini yaparak prosesi gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde kayıpların önüne geçerek doğru ürünü doğru proses ve kablo tipi için hızlıca gerçekleştiriyoruz.

Dünya genelinde Türkiye’de üretim yapan kablo sektörünün konumu gelişimi ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Türkiye mevcut konumu yapısı dolayısıyla kablo ihracatı için avantajlı bir yere sahiptir. Çok çeşit tip & kesitte kabloyu değişik ülkelere ihracaat yapma potansiyeli vardır; Avrupa ülkeleri,Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya gibi. Müşteri odaklı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çevremize baktiğimızda Oil&Gas kablo türlerine de fazlaca talep var. Kablo üreticilerinin yanında globaldeki rakipleri ile hem kalite hem fiyat performans açısından rekabet edebilen kablo üretim makinaları üreticileri artan sayıda çoğalmaktadır.

Kablo üretiminde kullanılan hammaddelerin çok daha fazlasını yerli imkanlar ile üretmek Türkiye’deki kablo üreticileri için rekabetçi olmalarını olanak sağlayacaktır.

Her sektörde olduğu gibi sizin sektörde de başarılılığı sürdürebilmek büyük önem taşımakta bu alanda ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Teknolojik ve katma değeri yüksek ürünler üretilmesini destek oluyoruz. Solar kablo üretimi, EV araç kablosu üretimi ve karbon fiberli ısıtıcı kablo imalatı gibi örnekleri vermek mümkündür. CPRuyumlu kablo tiplerinin giderek artan bir talep öngörülmekte. Bu yüzden Zhejiang Taihu Yuanda New Material Corp., Ltd. firması ile ürün geliştirme çabalarımız devam etmektedir.

Firmanız açısından 2022 yılı nasıl geçti? Ve 2023 yılı için hedeflerinizden bahseder misiniz?

Covid-19 pandemi sürecinde tedarik zincirinde özellikle 2022’nin ilk yarısında ciddi aksaklıklar yaşandı. Bu sebep ile ürün tedarikinde ciddi temin sorunları yaşandı. Ama 2023 yılında çok daha olumlu gelişmeler olacağını umuyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Kalitesi sürekli ve performansı tatmin edici ürünleri pazarda rekabetçi fiyatlar ile kullanıcıların hizmetine sunmanın yanında uzun yılların sağladığı bilgi birikimi ve tecrübemizi bu sektörde paylaşmayı hedef olarak belirlediğimizi ifade etmek istiyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ