30.05.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

PLASTİK, boya, cam, kablo, kâğıt, boru imalatı ve tarımda kullanılan ‘kalsit’ çıkarımı ve ticaretiyle büyüyen Niğtaş, 40 ülkeye ihracat yapıyor. 700 kişilik istihdama sahip firma, yıllık 2 milyon ton olan kapasitesini 2.7 milyon tona yükseltecek.

Reklam

NİĞDE’de, 1985’ten beri kalsit madeni işleten Niğtaş, yeni yatırımlarla şu anda 2 milyon ton olan yıllık kapasitesini 2.7 milyon tona yükseltecek. 130 milyon dolar ciro yakalayan Niğtaş Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Sakin Aruk, 40 ülkeye ihracat yaptıklarını ve 700 kişilik istihdama sahip olduklarını söylüyor. Kalsit’in birçok sanayi sektörü için önemli bir hammadde olduğunu vurgulayan Sakin Aruk, “Plastik, boya, cam, kablo, kâğıt, boru üretiminde ve tarımda kullanılıyor. Aslında hepimizin evlerine giren bu malzeme, kalsiyum karbonat olarak tabir edilen yer kabuğunun yüzde 4’ünü oluşturan en yaygın minerallerden biri. Biz de ömrümüzü bu beyaz cevhere adadık” diyor. Sakin Aruk şöyle konuşuyor:

YOLA MOZAİK İÇİN ÇIKTIK Şirketlerimizin temelini 1985 yılında kardeşimle birlikte attım. O yıllarda kalsiti bilen neredeyse yoktu. Birçok sektör de tanınmıyordu. Biz de yola mozaik diye çıkmıştık ancak sonra sahip olduğumuz bu beyaz cevherin kalsit olduğun uzmanlardan öğrendik. Kalsit yolculuğumuza ilk başladığımız günlerde, müşterilerin taleplerine göre ellerimizle en beyaz kalsitleri ayıklayıp kamyonlara yüklüyorduk. O yıllarda en büyük sorunlardan biri yüklemeydi. 1993’te ilk traktör kepçemizi aldık ki bu bile bizim için çok önemli bir yatırımdı. 1996 yılında ise seri üretime geçtik. 2002 yılında değirmen yatırımını yaptık ve 2004 yılında da mikronize üretimine başladık.

SADECE BU İŞE ODAKLANDIK O yıllarda kendimize bir hedef koyduk, Türkiye’ye kalsiti tanıtacağımıza söz verdik ve 31 yıldır bu hedeften bir gün bile şaşmadık. En kötü zamanlarda bile başka ne iş yaparız diye hiç düşünmedik. İşimize her geçen gün daha da asılarak bugünlere kadar geldik. Bu işten önce farklı bir iş yapmadık. İlk yıllarda kalsit ham maddesi üretiyorken yıllar içinde kazandığımız deneyimle mikronize kalsit üretimine de geçtik. Şimdi yaklaşık 700 kişinin istihdam edildiği büyük bir şirketler grubuna dönüştük. Halen 40’ın üzerindeki ülkeye Niğde kalsitini ihraç ediyoruz.

BEŞ YILDIR YÜZDE 24 BÜYÜYORUZ

2002 yılında endüstriyel kalsit üretimine, 2004 yılında da Ar-Ge’yi devreye sokarak mikronize kalsit üretimine başladık.

Kalsitin kullanıldığı sektörlerin ihtiyaçlarını öngörerek kendimizi yeniliyoruz ve bu sayede büyümeye devam ediyoruz. Son 5 yılda yıllık ciro artışımız ortalama yüzde 24. Her geçen gün yeni bir ihracat pazarı daha ekliyoruz ve bu da ciromuzda yüzde 20’lik yeni bir artış anlamına geliyor. Bir aile şirketiyiz ama her geçen gün kurumsallaşma konusunda önemli adımlar atıyoruz. Şu an işlerin başında ben ve kardeşim Hamdi Aruk var. Her birimimizde işinin ehli profesyoneller görev alıyor. Bunun yanı sıra dışarıdan bizlere destek olan danışman kadrolarımız da bulunuyor. Kurumsallaşma adına gerekli adımları belirlemek üzere dışarıdan danışman şirketlerle de çalışıyoruz.

TÜBİTAK İLE ÖZEL ÇÖZÜMLER 700’e yakın çalışanımızla, yılda 2 milyon ton olan kapasitemizin yüzde 70’ini kullanıyoruz. Yeni yatırımlarımız tamamlanmak üzere ve kapasiteyi 2.7 milyon tona çıkarıyoruz. 30 kişilik Ar-Ge ekibimiz var. 2009 yılında TÜBİTAK desteğiyle çalışmaya başladık. Bugün ulaştığımız noktada her bir müşterimizin ihtiyacına uygun ‘tailormade’ diye tabir edilen çözümler geliştiriyoruz. Şu anda 100’e yakın kalsit ürünümüz bulunuyor.

NİĞDE’NİN KALSİTİNİ ÇİN’E, ABD’YE SATIYORUZ Niğtaş Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Sakin Aruk, bu yıl sadece boya sektörü için yüzde 40 kapasite artışı hedeflediklerini belirtiyor ve “İhracat pazarlarını çeşitlendirerek ihracatımızı büyütmek istiyoruz. İlk etapta ihracatımızı 150 bin tona çıkartarak, tonajımızda da yüzde 20’lik büyüme hedefliyoruz.

Rakiplerimize kıyasla avantajlarımız var. Niğde hem rezerv zenginliği hem de dünyanın en beyaz kalsit oluşumlarına sahip olmasından dolayı çok avantajlı konumda. Bu konuda dünyanın en büyük rezervlerine sahip olan Çin’e ve Amerika’ya bile kalsit satıyoruz. Çünkü, Niğde’nin kalsiti saf, beyaz ve yüksek kalsiyum karbonat yüzdesi ile yüksek kalitede bir ürün” diyor

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ