28.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Özreels Ambalaj Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kaan Özdemir: Firmamızı diğer firmalardan farklı kılan en önemli unsurların başında; tecrübe, bilgi birikimi ve üretime farklılık getiren düşünce yapımız gelmektedir

Firmamız bünyesinde çalışmalarını yaptığımız ve seri üretimine geçtiğimiz; Su geçirmeme ve yanma özelliği olmayan KOSGEB tarafından onaylı projemiz beklentilerin üstünde bir karşılık görerek üretimlerine aralıksız devam edilmektedir. Bunun yanı sıra 2017 ortalarında başladığımız ve halen Ar-Ge sürecinde olan darbeye ve kırılmaya karşı durumları sıfıra indirmek adına planladığımız ‘’ Esnek Kontrplak’’ projemizinde yakın zamanda olumlu sonuçlarına ulaşmayı hedeflemekte olduklarını belirten Ozan Özdemir firması ile ilgili bilgileri paylaştı

Kablo sektörüne yönelik faaliyetlerinizden, marka ve ürün çeşitlerinizden kısaca bahsederek üretim kapasiteniz, yıllık üretim ve satış miktarlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Kablo sektörüne yönelik en önemli faaliyetlerimizin başında ; Kontrplak Sevk Makaları gelmektedir. Muhtelif boy ve çaplarda aylık tüketim miktarı; 450 m3 olan Kontraplak Sevk Makaralarımızın taşıma kapasiteleri ; 150kg ile 1.250 kg arasındadır 2016 yılının başlarında yapmış olduğumuz projemizin sonucu olarak ; 12-24 ay suyun içinde kalmasına rağmen herhangi bir deformasyona uğramayan, aynı zamanda ağaç makaralarla kıyaslandığında %300 düşük dara ağırlığı ve %200 daha düşük ağaç kullanımı sağlayarak ülkemize de yeşili koruma adına ciddi kazanımlar sağlamaktayız. Makaralarımızın oluşmasında ham madde olarak belirlediğimiz ve yine 2016 yılında yapmış olduğumuz projemiz sonucunda yanma ve su geçirmeme özellikleri bulunan ’’Kontraplak’’ ‘ larımızın aylık tüketim miktarı ; 5.250 Adet olarak görülmektedir. Sevkiyat tercihlerini kargo yoluyla yapan tedarikçilerimiz için ise belirledikleri muhtelif boy ve çaplara göre daha korunaklı ve daha güvenirli yapmak adına tasarladığımız ‘’Kontraplak Sandık’’ ‘ larımızında aylık tüketim miktarı : 1.000 adettir.

Firma olarak 2016 yılında ve 2017’nin ilk yarısında üretim satış, büyüme oranı bakamından nasıl bir performans sergilediniz? Bu dönemi ciro ve satış bakımından yüzde kaçlık bir büyüme ile geride bıraktınız? Üretim, ciro, büyümeye yönelik 2017 yılsonu ve sonrası için hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Şirketimizin verileri daha önceki yıllara göre kıyaslandığında 2016 yılında; Üretim, Makine-Teçhizat ve Ciro artışı olarak %200 büyüme gösterdiğini gözlemlemekteyiz. 2017 yılının ortalarında olmamıza rağmen 2016 yılının sonunda yakaladığımız artışın üstünde bir performans göstererek, gerek ürün satışı olarak gerekse de ciro bazında 2016 yılının oranlarını geride bırakmıştır. 2017 yılı sonu ve 2018 yılı başı itibariyle şirketimizin hali hazırda yatırımı dışında 3.000.000’lik makine ve teçhizat yatırımlarıyla üretim kapasitemize gün geçtikçe daha da arttırmayı hedeflemekteyiz.

Firma yüksek katma değerli üretime yönelik yaptığınız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarınızdan kısaca bahsederek, varsa bu çerçevede geliştirdiğiniz yeni ürün veya ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız bünyesinde çalışmalarını yaptığımız ve seri üretimine geçtiğimiz; Su geçirmeme ve yanma özelliği olmayan KOSGEB tarafından onaylı projemiz beklentilerin üstünde bir karşılık görerek üretimlerine aralıksız devam edilmektedir. Bunun yanı sıra 2017 ortalarında başladığımız ve halen Ar-Ge sürecinde olan darbeye ve kırılmaya karşı durumları sıfıra indirmek adına planladığımız ‘’ Esnek Kontrplak’’ projemizinde yakın zamanda olumlu sonuçlarına ulaşmayı hedeflemekteyiz.

2016 yılında veya 2017’nin ilk yarısında yeni yatırımınız oldu mu? Olduysa yatırımın yeri, bütçesi, ne olduğu hakkında bilgi verir misiniz? Yeni yatırımın hayata geçmesiyle üretim ve üretim kapasitenizde ne kadarlık bir artış oldu ya da bekliyorsunuz? Firma olarak ihracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Üretimizinin yüzde kaçını iç pazara, yüzde kaçını dış pazara sunuyorsunuz? Bu çerçevede 2016 yılı ile 2S017’nin ilk yarısında ne kadarlık bir ihracat yaptınız (miktar ve değer olarak)? 2017 yılsonu ve sonrası için ihracata dair hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

İhracat olarak sadece Kayseri ilindeki Serbest Bölge’ye yapmış olduğumuz ihracatlarımız bulunsa da Firmamızın iç pazarda ürün vermiş olduğu 11 adet kablo ve çelik halat firmaları bütün ürünlerimizi ihracat piyasalarında kullanmaktadır. Üretimlerimizin %3 ‘ lük kısmı ihracat %97’lik kısmi ise iç pazarlarımıza sunulmaktadır. Eklemek istedikleriniz: Firmamızın diğer firmalardan farklı kılan unsurları ve misyonu:

Firmamızı diğer firmalardan farklı kılan en önemli unsurların başında; tecrübe, bilgi birikimi ve üretime farklılık getiren düşünce yapımız gelmektedir. Yapmış olduğumuz farklı projeler ve sorunları çözebilen düşünce yapımızla belirlediğimiz misyonumuz i ; -en güvenilir , -en kaliteli ve -en üretken firma olarak benimsenmiştir. Şirketimize ürün çeşitliliği ve görsellik anlamında da değer katarak bu sektörde yıllardır olduğu gibi hem kalıcılığımızı hem de ülke ekonomisine katkı sağlamayı şirketimiz adına bir görev olarak görmekteyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ