17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Orhan GÜRSEL Proje Danışmanı; KABLO SEKTÖRÜNDE MES SİSTEMİNİN İNJEKT YAZICI İLE ENTEGRASYONU

Orhan GÜRSEL Proje Danışmanı; KABLO SEKTÖRÜNDE MES SİSTEMİNİN İNJEKT YAZICI İLE ENTEGRASYONU

Kablo sektöründe, üretim sahasında kılıf üzerine ürün specleri ve özel kodları bulunan yazılar yazdırılmaktadır. Bu yazım işlemi, üretim devam ederken injekt yazıcılar tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda kablonun özelliklerini ve standartlarını da belirttiği için, bu proses yüksek önem arz etmektedir. İş emri ile gelen spec bilgisi operatörler tarafından injekte manuel olarak yazılmaktadır ve bu işlem her bir iş emri için yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Günde ortalama 50 iş emri açılan bir fabrikada bu işlem için ortalama 750 dk harcanacaktır. Operatör tarafından hatalı injekt kodlaması gerçekleştiğinde; zaman, hammadde, işçilik maliyetleri çıkacaktır. trexDCAS MES sistemi, sahanızdaki injekt yazıcılarınız ile konuşarak mühendislik büro tarafından iş emrine girilen spec kodunu operatör müdahalesi olmadan injekt yazıcılara iletir ve işlemin hatasız gerçekleşmesini sağlar. Bu işlem manuel olarak yapıldığında oluşacak sorunlardan en önemlisi; yanlış bir injekt yazısı sonrasında müşteriye hatalı ürün göndermekten dolayı oluşan ücreti ödemek ve rework yapmaktır. Örneğin üretilen 50.000 metre kablo başka bir ülkede bulunan müşteriden iade olarak alındığında ; bu işlemi düzeltmek için rework yapılarak kablonun kılıfı sıyırılır. Bu işlem üretim prosesindeki kadar hızlı olamayacağı için ekstra bir iş yükü ve personel masrafı doğurur. Kaybolan zamanın yanı sıra kılıf için harcanaN plastik hammadde de ekstra gider olarak firmaya döner. Termin süresinin aşımı ve kablonun tekrar kılıflanması söz konusu olduğu için mevcut iş planı bölünerek araya iş emri alınır. Planlamanın değişmesi ile, diğer müşterilerin ürünlerinin geç teslim edilmesi gibi sorunlar da ortaya çıkabileceğinden, bir spec metninin injekte yanlış kodlanması veya yanlış renkte uygulanması firmanın ciddi maddi kayıplar yaşamasına sebep olur.

Ayrıca her bir iş emri öncesinde kaybedilen vakit, firmaya üretim yapılamayan kayıp bir zaman olarak dönecektir. trexDCAS injekt yazıcı entegrasyonu sayesinde iş yükleme süresi minimuma indirilir ve hatalı spec kodu yazma ihtimali ortadan kalkar. Tek bir parametre ile maksimum kazanç elde edilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ