25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Nejdet Tıskaoğlu Elcab Kablo Yönetim Kurulu Başkanı: Silikon kablonun ihracat alanında Türkiye ekonomisine getirisinin arttırılmasında Elcab Kablo olarak çok büyük bir rol oynadık

Nejdet Tıskaoğlu Elcab Kablo Yönetim Kurulu Başkanı: Silikon kablonun ihracat alanında Türkiye ekonomisine getirisinin arttırılmasında Elcab Kablo olarak çok büyük bir rol oynadık

Elcab Kablonun Ana Faaliyet Alanı Nedir?

Sektörde silikon kablo üretimi yapan ve müşterilerine bu alanda çözüm önerileri sunan bir firmayız. Beyaz Eşya Yan Sanayi Derneği (BEYSAD) üyesi olarak hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri elektrik marketleri bulunmaktadır.

Ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti hızla sunmak temel politikamız olmuştur. Üretimini yaptığımız ürünlerin başında yanmaz silikon kablo diye tabir ettiğimiz kablolar ile kablo grupları ve fırınların içerisinde sızdırmazlık sağlayan fırın kapı contaları gelmektedir. Ayrıca sektörde fişli kablo diye tanımladığımız enerji kablolarının da üretimini gerçekleştirmekteyiz.

Ürün Gruplarınızda Ön Plana Çıkan Unsur Ne Olmuştur?

Elcab Kablo olarak kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebiliriz. Silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya çok önem verdik ve bu nedenle çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimiz olmuştur. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle kablo gruplama üretimi yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Kaliteli, iddialı ve rekabetçi çözüm stratejilerimizin getirdiği felsefi ile her zaman yaptığımız işte en iyisi olmayı ve bir marka değeri oluşturmayı hedefledik.


Nasıl Bir Üretim Yapısına Sahipsiniz? Altyapı, Teknoloji Ve Teknik Personel Açıdan Değerlendiriniz.

Müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti en hızlı bir biçimde sunmak temel politikamız olmuştur.

Dünyada bu alanda kullanılan makine parkuru ve nitelikli eleman konusunda değerlendirdiğimizde iyi bir değere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Makine parkurunun kaliteli ve verimli üretim için tek etmen olmadığının ve nitelikli insan gücünün varlığının ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda ekibimiz tecrübeli ve uzun yıllar konusunda deneyim kazanmış kişilerden oluşmaktadır. Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımızın da eğitimlerine büyük önem vererek kurumsal kimliğimizin profesyonel anlayışa sahip olması için heyecanla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Neden Silikon Kablo?

Silikon kablo daha spesifik ve daha niş oyuncuların olduğu bir alan olup arz ve talebin daha az olduğu bir sektördür. Öte yandan PVC kablo söz konusu olduğunda arz ve talebin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Arz noktasında yer alan oyuncu sayısının çok olması daha çok fiyat odaklı hareket edilmesine sebebiyet vermektedir. Biz fiyat odaklı bir rekabet ortamında bulunmak istemediğimizden bu alanda faaliyeti düşünmedik.

26 yıllık bir deneyimden bahsettiğiniz silikon kablonun geldiği nokta nedir? Elcab kablo bu süreçte nasıl bir gelişim sağladı?

Silikon kablo sıcağa dayanıklı, narin bir yapıya sahip, kullanım alanı son derece dar olan ve sadece elektrikli soba diye tabir ettiğimiz ısıtıcılar ile fırınlarda kullanılan bir üründü. Kullanım yerine uygunluk amacı bu kablo grubunun pazarının gelişmesinde en büyük etken olmuş ve ısıya dayanıklılığı, sağlık açısından ve gıda sektöründe güvenilirliği gibi özellikleriyle ön plana çıkmıştır ve böylece bu alandaki oyuncular ve hammadde tedarikçilerinin pazar payları büyümüştür. Silikon kablo ve kablo gruplaması yapan bizim gibi firmalar sadece Türkiye içindeki talepleri karşılamaktaydı. Ancak yapılan yatırımlarla, gelen taleplerin yetersiz olduğu görüldü ve böylece yurtdışına açılmanın bir gereklilik olduğu düşüncesi doğdu.

Bir konuda iddialıyım ve tevazu göstermeyeceğim ki silikon kablonun ihracat alanında Türkiye ekonomisine getirisinin arttırılmasında Elcab Kablo olarak çok büyük bir rol oynadık. İlk olarak 2000’li yılların başlarında ihracat yapabiliriz amacı ve düşüncesiyle yurtdışında fuarlara katılmaya başladık.

Almanya’nın Köln şehrinde beyaz eşya yan sanayi alanında düzenlenen Domotechnica Fuarı bizim için dönüm noktası olmuştur. Zira bu fuar ihracattaki ilk serüvenimizdi ve fuar sonrası çok önemli dönüşler sağladık. Bugün ise Elcab Kablo olarak 43 ülkeye ihracat yapmaktayız ki İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer aldık. Bunun yanı sıra özellikle sanayide söz sahibi olan ülkelere ihracat yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

AR-GE merkezinizi hangi amaçla kullanıyorsunuz?

AYSAD’ın önderliğinde oluşturulan AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarında ürettiğimiz çeşitli ürün gruplarıyla yer almaktayız. Daha ziyade ön plana çıkan ürün grubumuz silikon kablo gruplamadır. Biz bu ürünlerde müşterilerimizin fayda ve maliyet açısından kazanım sağlaması için teknik ekibimizin çalışmalarını sunum haline getirerek müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Teknik ekibimiz ürün oluşturma safhasında kullanılacak kablonun kesitini, terminalini ve boyutunu hesap ederken nihai ürünün verimli ve maliyeti düşük bir şekilde üretilmesini sağlayacak şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra fırın kapı contası üretiminde de iddialıyız. Bu ürün grubunun üretiminde de A sınıfı enerjinin en verimli şekilde muhafaza edilip ürünün uzun ömürlü olması için faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Tüm bunlara ek olarak müşterilerimiz de zaten kendi içlerinde AR-GE çalışmaları yapmaktadırlar. Müşterilerimizden tasarlamış oldukları ürünün numunesini talep ederek söz konusu üründe kablo, terminal ve contayı daha verimli ve düşük maliyetli hale nasıl getirebileceğimize dair çalışmalar yapıp test ettikten sonra müşterilerimize alternatif öneriler sunmaktayız. Ancak daimi gelişimi hedefleyen bir firma olarak bu yaptıklarımızı yeterli görmüyoruz ve bu nedenle daha iyisini yapmak için çalışmalarımızı sürmekteyiz.

Elcab Kablonun Üretim Yapısını Değerlendirdiğinizde Ağırlıklı Olarak Yurtiçi mi? Yurtdışı Mı Ön Planda?

ELCAB KABLO olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Pazar payımızı zaman zaman global ve ulusal alanda yaşanan değişimlere göre artı/eksi oranda değişiklikler arz etse de yüzdelik orana göre % 60 iç piyasa ve % 40 ihracat olarak değerlendirebiliriz.

Müşteri odaklı anlayışımız bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır. Kurumsal kimlik yapısına sahip ve kurumsal kimlik anlayışının öneminin bilincinde olan firmalar piyasalarda talep gören, rekabet avantajına sahip ve daimi büyüme stratejisi içinde olan kuruluşlardır. ELCAB KABLO olarak sahip olduğumuz bilgi ve tecrübe ile müşteri odaklı üretim anlayışımızın yanı sıra sahip olduğumuz kurumsal kimlik yapımız bizlere değer ve avantaj katmaktadır.

Elcab Kablo’nun ana pazarı neresidir? Kaç ülkeye ihracatınız var ve oralarda ne tür bir yapılanma içindesiniz?

Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya kadar dünyanın pek çok bölgesine ürünlerimizi ihraç etmekteyiz. Elcab Kablo olarak temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Bir pazarı ne kadar iyi takip ederseniz o pazardan o kadar çok sinyal alırsınız. Ancak bu sinyallerin ne kadar etkin ve verimli değerlendirildiği ise tamamen size bağlıdır. Bu nedenle bir pazara nasıl baktığınız, nasıl yaklaştığınız, ne aldığınız ve sonuçları nasıl değerlendirdiğiniz önemlidir. Elcab Kablo olarak ihracatımızı arttırmak için gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmalarından aldığımız tüm sinyalleri en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bunun sonucu olarak Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Güney Amerika pazarlarında aktif bir şekilde faaliyet göstermekte ve önümüzdeki yıllarda ise Merkez & Kuzey Amerika ile Güney Afrika pazarlarında etkin bir şekilde bulunmayı hedeflemekteyiz. Doğrudan üretici firmalarla ürün ve proje bazlı çalıştığımız için bu ihracat yapısını koruyup manipüle etme konusunda zorluk yaşamıyoruz.

Satış Sonrası Hizmetiniz var mı?

Partnerimiz olarak değerlendirdiğimiz müşterilerimize ürünlerimize dair bilgilendirmede bulunma ve tedarik ettiğimiz ürünlerin kullanımı ile verimliliğini arttırmaya dair alternatif sunma konusunda satış sonrası hizmet safhasında teknik personel konumunda olan AR-GE ekibimiz destek vermektedir. Örneğin kablo gruplama diye adlandırdığımız üründe kullanılan kablo ve terminallere dair, akım verimliliğini arttırıp ısınma seviyesinin düşerek makine ve kullanılan parçaların ömrünün uzaması gibi amaçlar için çeşitli alternatifler sunarak müşterilerimizi bilgilendirmekteyiz.

Satış (iç ve dış piyasa), kalite kontrol, AR-GE ve ÜR-GE ekiplerimiz her türlü faaliyette birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışmaktadırlar. Örneğin, teknik ekibimiz bir projede kullanılacak malzemelerle ilgili görüş ve önerilerini ihracat ekibimiz vasıtasıyla müşterilerimize iletmektedir. Bunun yanı sıra bir proje hakkında müşterimizi bilgilendirerek numune çalışması yapmakta ve test aşamasına gelen çalışmalarda, maliyet ve kalite açısından oluşan verimlilikleri görmeleri için müşterilerimizle birlikte hareket etmekteyiz.

Sosyal sorumluluk projeniz var mı?

Meslek lisesi kökenli genç bir işletmeci olarak meslek liseleriyle iletişim halindeyiz. Uzman ekibimizle öğrencilerin yetişmesine katkı sağlıyoruz. İleride alt yapımızın daha güçlü bir şekilde oluşması için bu tür çalışmalara önem vermekteyiz. Türkiye’nin nitelikli eleman problemi var. Ülkemizde mühendis unvanına sahip olan insanların çoğunun eline bir tornavida dahi olmadan mezun olmasının sıkıntılarını yaşıyoruz maalesef ki. Türkiye’nin ihracatta ana lokomotifi olan beyaz eşya, otomotiv ve tekstil gibi sektörlerin kendi içlerinde ara eleman yetiştirmeye yönelik lise ve dengi mesleki ve teknik okullarını kurmaları gerektiği görüşünü savunuyorum. Bu okullarda eli yatkın ve pratik düşünebilen insanları yetiştirerek hazır ve deneyimli bir teknik ekip olarak iyi bir noktadan sektöre kazandırmış oluruz. Alt yapı kavramı bir firma için son derece önemli bir unsurdur. Şayet bunu başarabilirsek AR-GE ve ÜR-GE için gerekli olan nitelik personel sorununu ciddi anlamda çözmüş oluruz. Her sektörde derin bilgi ve tecrübeye sahip, emekli olmuş duayenler bulunmaktadır. Bu kişilerin teknik ve teorik birer eğitmen olarak söz konusu okullarda görevlendirilmesi sektörümüz açısından son derece verimli ve faydalı olacaktır. Bütün bunları doğru bir şekilde bir araya getirdiğimizde oluşacak sinerjiyle sektörlerin gelişimi sağlanır ve ülke ekonomisine büyük markalar kazandırılır. Bunları yapamazsak yani bir çalışma hayatına katma değer sağlayamazsak biz de gelecekte iş gücü ithal eder durumuna geleceğiz. Hatta gayri ihtiyari tepki de versek de bugün Suriyelilerle bu süreç yaşanmış durumda ki onlar bile piyasadaki iş gücünü karşılamaya yeterli değiller. Bu nedenle kendi içimizde bu dinamikleri geliştirmemiz gerekmektedir.

Elcab neden tercih edilmelidir?

Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firmayız. Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabilmesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü firmaların önderliğinde idame ettirilmesidir. Bunun tekelcilik zihniyetinde bir yaklaşım olmadığının altını çizip sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için bir gereklilik olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren ELCAB KABLO olarak sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız. Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup kurumsal bir yapı altında oluşturduğumuz müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok terci edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

Elcab’ı Hedefi Nedir?

Elcab Kablo, sosyal sorumluluk anlayışıyla üretim yapan, bu alanda global bir marka olmayı hedefleyen, insana ve doğaya saygılı bir firma olarak kurulduğu ilk günden beri sahip olduğu kaliteli üretim, zamanında teslim ve satış sonrası üstün hizmet anlayışı ile yoluna devam etmeyi hedeflemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ