23.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Nacar Kablo Satış Müdürü Rahmi Burak Nacar: Herkül Kablo markamız ile elektrik tesisatı sırasında borunun içinden susta ve kılavuz yardımıyla kablo geçirme işini ortadan kaldırarak, işçilikten %65 tasarruf sağlamaktadır.

prensip olarak müşterilerimizden gelen fikirlere ve iyileştirmelere açık bir firmayız. Sahada olan onlar olduğu için her yeni fikir bizler için bir ar-ge başlangıcı demektir. Olabildiğince öneri alıyoruz. Beni en çok mutlu eden sektörde herkül kabloyu kullananların yüzlerinde ki mutluluk. Hem kaliteli hem de hızlı bir şekilde iş teslimi yapabildiklerini söylüyorlar. Birçok işi aynı anda yaparak kazançlarını artırıyorlar. Buda bizi mutlu etmekte olduğunu belirten Burak Nacar sorularımızı yanıtladı.

KURULUŞUNDAN BUGÜNE, BİZLERE NACAR KABLO’DAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Nacar Kablo 1987 yılında kurulmuş olup sektörde 28.Yılını geçirmektedir. 28 yıldan beri kalitesinden, müşteri odaklı çalışmasından ve sektörde ki zorlu koşullara rağmen misyonunu ve çizgisini bozmayarak günümüze ulaşan nadir firmalardan biridir. Yıllarca kendisine alternatif kabloların üretimi ve geliştirmesi için çalışmalar yapmayı hedef edinmiştir. Bu çalışmalar sonucu 2013 Ocak ayında sektöre borulu kablo ( HERKÜL KABLO ) ürününü sunmuştur. İlk iki yıl tanıtım ve müşteri geribildirimleri ile iyileştirmeler ve çeşitli ar-ge çalışmaları ile Herkül Kabloyu bir kült ürün olarak piyasaya oturtmuştur. Nacar Kablo ’da bizler, geçmişten aldığımız ticari ahlakı ve tecrübeleri günümüz teknolojisiyle buluşturarak hem ülkemize hem de sektörümüze yararlı kurumsal bir firma olma yolunda ilerlemekteyiz.

ÜSTÜNDE ÇOK DURDUĞUNUZ BORULU KABLO (HERKÜL KABLO) TEKNOLOJİSİNİ BİZE ANLATIRMISINIZ?

Borulu kablo ( Artık Herkül Kablo olarak devam edeceğim) elektrik tesisatı sırasında teknisyen ve teknikerlerin borunun içinden susta ve kılavuz yardımıyla kablo geçirme işini ortadan kaldırarak, işçilikten %65 tasarruf sağlamaktadır. Yani Herkül Kablo kullanan bir uygulamacı ayrı ayrı boru ve kablo satın alımı yerine tek seferde istediği çapta ve klasmanda ürün alabiliyor. Bu kablolara enerji ve zayıf akım kabloları da dâhildir.

PEKİ, NEDEN ELEKTRİK UYGULAMACILARI HERKÜL KABLO KULLANMALILAR?

Herkül Kablo, uygulamacıların en büyük şikâyeti ve zaman hırsızı dedikleri sustayla kabloyu boru içine çekimini ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple şuan bu röportajı okuyan birçok elektrik uygulamacısının bu işlem esnasında; sarf edilen eforu, ekstra çalıştırılan işçileri, kılavuz kullanımını, kaybedilen zamanı, kablonun boru içine çekimi esnasında kabloya verilen zararı, tek bir işe 4–5 defa gitmeyi, ek yaparken çıkan hurdayı ve daha birçok problemin gözlerinin önüne geldiğini hissediyorum. İşte Herkül Kablo, bahsettiğimiz tüm bu sorunları tek başına bir ürün olarak ortadan kaldırarak uygulamacıların yıllardır kullanmayı hak ettikleri bir üründür.

HERKÜL KABLONUN 3 YILDAN BERİ UYGULAMACILAR TARAFINDAN GELEN GERİBİLDİRİMLERİ NASIL?

Son derece olumlu ve güzel yorumlar alıyoruz. Biz prensip olarak müşterilerimizden gelen fikirlere ve iyileştirmelere açık bir firmayız. Sahada olan onlar olduğu için her yeni fikir bizler için bir ar-ge başlangıcı demektir. Olabildiğince öneri alıyoruz. Beni en çok mutlu eden sektörde herkül kabloyu kullananların yüzlerinde ki mutluluk. Hem kaliteli hem de hızlı bir şekilde iş teslimi yapabildiklerini söylüyorlar. Birçok işi aynı anda yaparak kazançlarını artırıyorlar. Buda bizi mutlu etmekte.

UYGULAMACILARA BU YENİ SİSTEMİ KULLANMAYI NASIL TEŞVİK EDİYORSUNUZ?

Aslında en zoru bu. Çünkü insan beyni yeniden korkar. Yeniye karşı ilk intibaa negatiftir hep. Hiç kullanmadan ürün tahlili yapmak imkânsızdır. Sektörümüzde açık görüşlü ve iyi ustalar zaten hemen ürünü test edip direkt Herkül Kablocu oluyorlar. Her şeyden önce ekonomik bir analiz yaptık. 1000 metre kablo tesisatında, geleneksel sistemle Herkül kablo arasında %20’ye yakın Herkül Kablonun ucuz olduğunu ortaya çıkardık. Bu analizin daha detaylı şeklini internet sitemizde görsel olarak yayımlamaktayız. Ben hem sektörün göbeğinden biri hem de bir elektrik mühendisi olarak iddia ediyorum, Herkül Kabloyu kullanan bir elektrik uygulamacısı bir daha geleneksel sisteme geri dönmeyecektir.

HERKÜL KABLOYA SON DERECE GÜVENİYORSUNUZ ANLADIM. PEKİ, TÜRKİYE’DE Kİ KABLO SEKTÖRÜNÜ DEĞERLENDİRİRMİSİNİZ?

Türkiye’de ki kablo üretimi küçümsenecek seviyede değildir. Çok güzel işler yapılıyor ve yapılmaya da devam edecektir. Tabi ki her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de bazı sorunlar vardır. Bunlardan en önemlileri, uzun vadeler sonucu belirsiz ve güvensiz bir ticari ortamın oluşması, kablo ürününün son kullanıcı tarafından görülmemesinden dolayı teknik bilgisi yetersiz uygulama yapan insanların düşük fiyat sebebi ile kalitesiz ve TSE ‘siz ürün kullanımı sonucu çıkan elektriksel arızalar. Bence en önemlisi son yıllarda şantiyelerde şartname gereğince tekelleşen ve 1–2 marka dışında ürün kullanmayarak diğer TSE standartlarına uygun kaliteli kablo üreten üreticilere yapılan haksızlıklar. Tabi ki bu sorunlar aşılmayacak sorunlar değildir. Biz de Nacar Kablo olarak Türk kablo sektöründe elimizi taşın altına sokmaktan hiçbir zaman kaçınmadık kaçınmayacağız.

PEKİ, BU SEKTÖRDE NACAR KABLOYU NASIL KONUMLANDIRIRSINIZ?

İlk sorunun cevabında bahsettiğim gibi biz bu sektörde 28. Yılımızı doldurmaktayız. İlk kuşaktan aldığımız tecrübelerden en önemlileri; kaliteli ürün üretme, ticari ahlaka sahip olma ve insan kazanma. Bu doneleri hiçbir zaman unutmayarak ticari hayatımıza devam etmek ve bizden sonraki kuşaklara da aynı doneleri aşılamak. Nacar Kablo markası sektörde “kaliteli ve estetiği güzel” lgısıyla var olmaktadır. Bu bizler için sektörde erişilebilecek en güzel konumlardan birisi.

SON OLARAK NELER DEMEK İSTERSİNİZ?

Üstünde çok durduğum Herkül Kablonun lansmanlarına devam etmekteyiz. Anadolu müşteri ziyaretleri, bayi tanıtımları, yurtdışı fuarları ve yurtiçi fuarları. Yurt içi fuarlarına istinaden 1–4 Ekim tarihinde ELEX fuarında 11. Salonda yerimizi almış bulunmaktayız. Tüm sektör davetlimizdir. Özellikle ziyaretçileri standımızda ağırlamaktan onur duyarız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?