22.09.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Mimtek Makine San ve Tic A.Ş Genel Koordinatör Mustafa Ertekin: Mimtek makine olarak 30 yılı aşkın ÖZMAK ve ERTEKİN tecrübesi ile teknik alt yapısını güçlendirmiş bir inovasyon şirketiyiz.

Mimtek Makine San ve Tic A.Ş Genel Koordinatör Mustafa Ertekin: Mimtek makine olarak 30 yılı aşkın ÖZMAK ve ERTEKİN tecrübesi ile teknik alt yapısını güçlendirmiş bir inovasyon şirketiyiz.

Yıllardır geliştirmekte olduğumuz Kablo ve Plastik Boru makineleri yapım kültürünü daha da ileri taşıyarak Kablo ve Plastik Sanayi Makineleri alanında müşteri ihtiyaçlarına en uygun çözümleri üreten öncü bir kuruluş olduklarını belirten Mustafa bey firmaları ve yatırımları hakkında bilgiler verdiler.

Firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Mimtek olarak 30 yılı aşkın ÖZMAK ev ERTEKİN tecrübesi ile teknik alt yapısını güçlendirmiş bir inovasyon şirketiyiz. Yıllardır geliştirmekte olduğumuz Kablo ve Plastik Boru makineleri yapım kültürünü daha da ileri taşıyarak Kablo ve Plastik Sanayi Makineleri alanında müşteri ihtiyaçlarına en uygun çözümleri üreten öncü bir kuruluşuz ki kurulduğumuz dönemlerde ki bu 30 yıl öncesine tekabül etmektedir , bu sektörde henüz ciddi , uluslararası standartlarda kablo makineleri üretimi yapabilecek herhangi bir firmanın varlığından söz etmek bile mümkün değildi.

Ürünleriniz ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Kablo ve Plastik Boru yapma makineleri olarak adlandırdığımız ürünlerimiz bir kablo ya da boru fabrikasında faaliyet gösteren hemen hemen tüm makineleri kapsamaktadır. Bunlar Sarıcı ve Boşaltıcılar (Take-up & Payoff) , Ekstruderler (Extruders) , Çapraz kafalar, Çekiciler(Caterpillar) , Bantlama makinesi (Taping Machines) , Single/Double Twist Buncher lar Rigid Strander ve Granül makineleri vs. olarak sıralanabilir .

Üretimde kullandığınız standartlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Makinelerimizde standart dan ziyade dünyaca kabul edilen standartlara uygun kablo yapımı için tüm makineleri en inovatif haliyle üretmekteyiz .

Sektörde yaşanan rekabet konusunda görüşleriniz nelerdir?

Sektörde yaşanan rekabet kablo üreticileri için kısa vadede yararlı gibi görünse de uzun vadede makine üretici firmaların makine-teçhizat ve personel olarak kendilerini yenilemelerine sebebiyet vermemesi itibariyle bütün sektörün zarar görmesine yol açmaktadır . Sektörde başkalarından farklı ürün üretmeyen firmalar varlıklarını sürdüremeyecek , karlılıklarını kaybedecek ve tabi olarak sektöre veda edeceklerdir. Bu nedenle elinde yeri kadar işi olmayan firmaların fiyat düşürerek iş almaya çalışması tecrübeli firmaların hizmet ve kalitesini ve yeni yatırımlar yapmasını engellemektedir. Bu bağlamda, sektörümüzden bir firmanın büyük bir proje almasını kıskanmak yerine kapasitesini doldurduğu ve fiyat istikrarına zarar vermeyecek olması itibariyle sevinmek durumundayız.

Firmanızın Türkiye ve Uluslararası pazardaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?

Yılların getirdiği tecrübe ile firmamız sadece müşteriye özel , onların şartnameleri doğrultusunda ürünler üreten bir firma değil aynı zamanda A dan Z ye çeşitli kategorilerde ( Alçak gerilim enerji kabloları , MV, HV ve EHV kablo fabrikaları ve Granül fabrikaları) gibi anahtar teslimi fabrikaları dizayn etmekte ve bu fabrikaları kurup devreye alıp , çalıştırarak teslim etmektedir. Bu durumun ülkemiz için büyük bir kazanç ve katma değer olduğu kanısındayız.

Firma olarak 2017 yılında yaşadığınız temel sorunlar nelerdir? Bu sorunların devam etmemesi için 2018 yılı için ne tür önlemler almayı planlıyorsunuz?

2018 in ilk çeyreğine değinmeden önce bir miktar geçmişe dönük bilgi vermekte yarar görüyorum. Öncelikle, uluslararası önemli ve dalında öncü bir takım araştırma/raporlama kuruluşlarının verilerine göre Türkiye den elektrik makineleri ihracatı 2013 yılında 17 Milyar , 2014 te 14 Milyar , 2015 te 12 milyar USD civarında iken bu rakam 2016 yılında 8 milyar USD ye kadar gerilemiştir. Bunun başlıca sebebi üretici/ihracatçı firmaların başarısızlıkları değil Ülkemizin içinde bulunduğu konjonktürel durumdur ki bunları terör, iç/dış tehditler, ekonomik dar boğazlar vs. olarak sıralayabiliriz. Ancak 2018 itibariyle gerek ülkemizde ki istikrar ve ekonomide ki yukarı yönlü hareket ve gerekse ülkemizin uluslararası platformda kazandığı saygınlık itibariyle lokal olarak kendi firmamızda ve sektörümüzde iyi bir yıl olacağını öngörüyoruz ki henüz 2018 başı itibariyle gerek yurtiçi ve özellikle yurtdışı için imzaladığımız projeler bunun en büyük göstergeleri olarak sayılabilir.

2018 yılında firmanızın hedefleri doğrultusunda ne gibi yatırımlar ve projeler yapmayı planlıyorsunuz ?

2018 yılının gerek personel ve gerekse makine parkuru ve teknik alt yapılar açısından bir yatırım ve atılım yılı olacağını ümit ediyoruz. HFFR Granül makinemiz şuan da fabrikamızda test aşamasında. Önümüzde ki 2-3 ay içerisinde 2 yıldır üretimini yaptığımız PVC ve yapışmaz dolguyu portföyümüze ekleyeceğiz. HFFR dolgu ile izolasyon ve dış kılıf üretimini de ekleyerek makine üretimi yanında granül üretiminde de hızlı bir yükselişe geçmeyi hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2018 Yılının bütün firmalarımız için başarılarla dolu olmasını diliyorum

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ