21.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Melihşah Makine Genel Müdürü Enver Şinik: Firmamız yeni bir proje olarak Mobil Kablo Kırma ve Ayrıştırma sistemini hayata geçirmektedir

Firmamız 2005 yılından bu yana Konya’da Kablo Kırma, E-Atık Kırma, Lastik Geri Dönüşümü makinaları imalatı yapmaktadır. Kuruluşundan bu yana kaliteyi ön planda tutan firmamız 64 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ve yurt içinde de 360’dan fazla noktaya hizmet vermiştir. Firmamız 2016 yılında yaşanan büyük siyasi ve ekonomik sıkıntılara rağmen üretim ve satışlarını başarılı şekilde arttırmıştır. Kasım ayı içinde de Suudi Arabistan ve Dubai’ye iki adet makine kurulumu gerçekleştirmiştir. Son yıllarda işçi, enerji vb. maliyetlerin yüksekliği ve sermaye azlığı gibi sebeplerle Firmalar yatırım yapma konusunda çekimser davranmaktadırlar. Teknolojik gelişmeler ve artan maliyetler göz önüne alınarak Firmamız yeni bir proje olarak Mobil Kablo Kırma ve Ayrıştırma sistemini hayata geçirmektedir. Projemizde tır dorsesi platform haline getirilmiş ve kablo kesme, ön kırma, kırma ve eleme makinaları bu dorseye monte edilmiş ve bu sistem ile saatte 3-5 ton arası kablo kırma ve eleme yapılabilme imkânı sağlanmıştır. Ayrıca sistem jeneratör ile çalışacağı için herhangi bir enerji ihtiyacı da oluşmayacaktır.

Sistemin çalışma şeklini kısaca şöyle özetleyebiliriz: Tırımız kablo miktarına göre firmanıza gelecek, gösterilen yere park edecek, fabrikanızda bulunan kabloları firmanız temsilcisi nezaretinde kıracak ve granül hale getirilen bakır ve plastik tartılıp ambalajlanarak tekrar firmanıza teslim edilecektir. Sistemin çalışmasında jeneratör kullanılacağı için enerji maliyeti de oluşmayacaktır. Sistemin en önemli avantajı dışarıya yaptırılan kırma işlemlerinde ortaya çıkan kırılan bakırdaki kayıp, kaçak ve plastiğin içinde kaybolan bakır gibi durumların oluşmamasıdır. Kablolar müşterinin nezaretinde kırılacağı için müşterimiz kırma şeklini, hangi kablodan ne kadar bakır çıktığını, çıkan bakır ve plastiğin oranını istediği şekilde gözlemleyebilecek ve kırma işlemi bittikten sonra da makine içinde kalan bakırın tamamı temizlenecek ve müşteriye teslim edilecektir. Böylece kırmaya verilen miktar ve kırmadan sonra alınan miktar rahatlıkla tespit edilebilecektir. Firmaya herhangi bir ekstra yük, maliyet, işçi gerektirmeden stoğunda bulunan kabloları geri dönüştürme imkânı sunulacaktır ve hurda olarak bekleyen kargolar bakır ve plastik olarak yeniden üretime kazandırılabilecektir. Sistemin deneme süreci tamamlanmıştır ve aralık ayı içinde gelecek olan taleplere göre çalışmaya başlayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?