01.10.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

MBA ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER PAZ.SAN VE TİC.GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA BAHA AKÇURA: Yüzde yüz yerli, milli ve patentli marka ismi olan “BAUBELT” ile kablo ve kayış sektöründe pazardaki yerini gün geçtikçe büyütmeye devam ediyor.

MBA ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER PAZ.SAN VE TİC.GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA BAHA AKÇURA: Yüzde yüz yerli, milli ve patentli marka ismi olan “BAUBELT” ile kablo ve kayış sektöründe pazardaki yerini gün geçtikçe büyütmeye devam ediyor.

1977 Yılından beri Kauçuk ve ürünleri konusunda 3 nesildir devam eden Akçura ailesinin yeni firması olan MBA ENDÜSTRİ-YEL ÜRÜNLER firması, üretimini ve çalışmalarını Türkiye ve dünya pazarında 2017 yılından itibaren başlamıştır.

Firmamız kablo sektöründeki çalışmalarını 5 yılı aşkın süredir devam etse de kendi markası ile son 2 yılda piyasada daha çok tanınır hale gelmiştir. Üretim ve pazarlama çalışmalarını iki ayrı firma üzerinden takip eden grubumuz , yüzde yüz yerli ,milli ve patentli marka ismi olan “BAUBELT” ile kablo ve kayış sektöründe pazardaki yerini gün geçtikçe büyütmeye devam etmektedir. Kablo firmalarında kullanılan ve “cable drawing belt” yada Türkçesi “kablo çekme kayışı” olarak isimlendirilen Kablo katerpil makine kayışlarını Avrupa standartlarında üretmekte olan nadir bir firmadır.

Üretim aşamaları göze alındığında yerli piyasada yapılan alternatif ürünlerin üretim metotlarının dışında, kord bezi kullanarak ve presler altında birbirlerine ergime yöntemi ile kaynaşmasını sağlayan ürünlerimiz yekpare olarak birbirinden eksiz ve bütün olarak üretilmektedir. Kullanılan kord bezi bilindiği üzere mukavemeti çok yüksek ve günümüzde hafif ve dayanıklı olması sebebi ile Savunma Sanayi nde tercih edilmektedir. Bu ürünü bizde dayanım gereken kablo sektöründe kullanımına uygun hale getirdik.

Genel manada görülen örnekler üzerindeki en büyük problemlerden biri olarak tanımlanan çekme sırasında oluşan güç ile kayışın aşınımı konusunda iç yırtılmalar , çekme makinesinin çalışmamasını ve üretim hattının durmasına sebep vermektedir. Bunun asıl unsuru üretim şekli olarak yapılan kayışların iç bezlerinin birbirinden bağımsız ve uç uca eklenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple kayış içindeki dayanımı sağlayan bezler kimi zaman çok baskı görmekte , kimi zaman ise birbirinden bağımsız olduğu için avare kalmaktadır. Biz Türkiye de denenmemiş bu üretim metodu ile bu sorunların üstesinden gelmekteyiz.

Kauçuk sektöründeki geçmişimiz ve tecrübelerimiz bizlere sektörün ihtiyacı olan konularda çözüm üretmemizi sağlayan diğer bir etken de oldu. Kablo üretiminin farklı aşamalarında farklı kullanım yerlerinde özellikle zırhlama, kaplanmış kablo gibi dış yüzeyleri metal, pvc, kauçuk yada ıslak pvc gibi yüzeylerde bile tutunmayı sağlayan ve kaydırmayı minimalize eden formüllerimiz ile üretim esnasında oluşabilecek aksamaların önüne geçtik.

Bugün itibari ile Türkiye de hizmet veren İstanbul, İzmit, İzmir, Kayseri, Denizli, Konya, Tekirdağ şehirlerinde ikame 20 ye yakın kablo firması ile aktif olarak çalışmaktayız. Sektör için yeni olan bu ürün ile müşterilerimize en azından ürünü görebilmeleri adına her daim cömert olmamız sebebi ile kısa sürede birçok firma ile çalışmış olduk.

Günümüzde de BAUBELT markası olarak, Avrupa fuarlarında bulunup, sektördeki gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Yeni ürünler ile ilgili yaklaşımımız hep cesur ve hırslı bir şekilde devam edecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ