21.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Küba’dan gelen iş adamlarının İstanbul ve İzmir programı yoğun geçti Küba Alım Heyeti İstanbul’da 149 ikili görüşme gerçekleştirdi

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), ülkemizin ve sektörün 2023 hedefleri doğrultusunda Türkiye ve Türk ürünlerinin tanıtımı amacıyla Küba Cumhuriyeti’nin farklı Bakanlıkları ve Küba Ticaret Odası yetkililerinin katılımı ile 5-8 Eylül 2016 tarihleri arasında bir alım heyeti düzenledi. İstanbul ve İzmir’de çeşitli temaslarda bulunan heyet, firma ziyaretlerinin yanı sıra birebir iş görüşmeleri de gerçekleştirdi. Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği tarafından Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen Alım Heyeti programın ilk gününde İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Namık Ekinci ve Küba Ticaret Odası Genel Sekreteri Omar Fernández Jımenez bir araya geldi.

Amacımız 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak Heyetle bir araya gelen Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Birlik olarak bu tür faaliyetler ile ülkemizin hem ticari ürünlerini, hem kültürel ve turistik güzelliklerini uzak coğrafyalarda tanıtmayı, karşılıklı menfaatlerimize uygun ve uzun süreli işbirlikleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmemiz için sürdürülebilir bir büyümeye ihtiyaç duymaktayız. İhraç pazarlarımızı çeşitlendirmek ve ihracatlarını artırmalarını sağlamak yönünde yaptığımız çalışmalarla firmalarımıza destek olmak istiyoruz.” dedi.

Türk markalarına ziyaretler Toplantıda Türk firma temsilcileri ile Küba’dan 6 farklı kurumu temsilen gelen 8 katılımcı ile gün boyu birebir görüşmeler yapıldı. Dış Ticaret Kompleksi’nde, 60 Türk firmasının katılımıyla toplamda 149 ikili görüşme gerçekleştirdi. Küba Alım Heyeti Avrupa’nın en büyük klima fabrikası olan Arçelik – LG klima fabrikası ziyaret ederek üretim süreçleri ve kapasiteleri hakkında kapsamlı bilgi aldı. Heyet daha sonra Arçelik A.Ş.’nin Çayırova’da bulunan ve yıllık 3 milyon 750 bin adet çamaşır makinesi üretme kapasitesine sahip fabrikasını ziyaret etti. Küba heyeti aynı gün ise enerji sektöründe 22 yıldır hizmet veren, kesintisiz güç ürünleri ve Türkiye’de ilk hibrit jeneratör setlerini üreten Teksan Jeneratör firmasını ziyaret etti. Ayrıca Küba’nın önemli TV yapımcılarından biri olan Julio Acanda Efes ve Bergama ören yerlerinde çekimler yaptı.

KATILIMCI LİSTESİ KÜBA TİCARET ODASI
Mr. Omar Fernández Jimenez Genel Sekreter-Heyet Başkanı Mrs.Lourdes Rosa Morell Santos – Uluslararası İlişkiler Şubesi Ticaret Politikası Uzmanı

DIŞ TİCARET VE YATIRIM BAKANLIĞI
Mrs.Nelida Guerra Moreira – Avrupa Şubesi Direktör Yardımcısı

TURİZM BAKANLIĞI
Mrs. Yuslenia Saumell Gómez-Head of Business

ENERJİ VE MADEN BAKANLIĞI
Mr. José Armando Cepero Hernández, Sancti Spíritus Elektrik Firması Genel Müdürü

SANAYİ BAKANLIĞI
Mr. Arnaldo Vargas Vargas- Entreprenurial Group

Yatırımlar Yöneticisi
Guillermo Almeida Sánchez- Senior Business Specialist

KÜBA TELEVİZYON KURUMU
Mr. Julio Juan Acanda García- Gazeteci,Televizyon Yapımcısı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?