01.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

İZMİR, V. ELEKTRİK TESİSAT ULUSAL KONGRE VE SERGİSİ’NE HAZIRLANIYOR

“Akıllı Şehirler-Güvenli Tesisler” temasıyla gerçekleştirilecek olan V. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi’nin taslak programı yayınlandı. İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde 18-21 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan V. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi’nin kapsamında yer alan III. Güç ve Enerji Sistemleri Sempozyumu, IX. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu ve IV. Yapı Elektronik Sistemleri Sempozyumu ile birlikte düzenleniyor. Kongre, “Endüstri 4.0 Çözüm ve Uygulamaları” başlığı altında özel bir etkinlik, “Yapılarda Elektrik Tesisatı” üst başlığı altında ise “Yapı Denetim” ve “SMM Hizmetleri” konularına ilişkin özel oturumlara ev sahipliği yapacak.

III. Güç ve Enerji Sistemleri Sempozyumu (18-21 Ekim 2017)

Taslak programa göre; III. Güç ve Enerji Sistemleri Sempozyumu kapsamında 18-21 Ekim 2017 tarihlerinde toplamda 13 oturumda toplamda 51 bildiri ve sunum gerçekleştirilecek. Uluslararası katılım sağlayanlarla birlikte toplamda 7 çağrılı konuşmacı, “akıllı şebekeler” ve “güneş enerjisi sistemleri”, “elektrik tesislerinde koruma, test ve bakım”, konularına ilişkin yeni bilimsel ve teknolojik gelişmelere ilişkin katılımcıları bilgilendirecek. Sempozyumda ayrıca “yıldırımdan korunma”, “patlayıcı ortamlardaki elektrik tesisleri”, enerji planlaması ve dağıtımı, enerji kalitesi, talep faktörünün belirlenmesi, “alçak gerilim sis-temlerinin tasarımı,” “hastane ve endüstriyel tesisler vb. alanlardaki enerji şebeke planlaması” gibi konularına ilişkin bildiri oturumlarına yer verilecek. Enerji alanında yaşanan teknolojik gelişmelerin irdeleneceği sempozyum, geleceğin “akıllı” şebekelerinin şekillenmesine bilimsel ve teknik katkı sağlayacak.

IX. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu (18-19 Ekim 2017)

Kongre kapsamında Aydınlatma Türk Milli Komitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen IX. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu’nun taslak programına göre; 18 ve 19 Ekim 2017 tarihlerinde 7 oturum düzenlenecek. Bu oturumlarda, 23 bildiri sunumun yanı sıra 4 proje sunumu da gerçekleştirilecek. Dialux EVO’ya ilişkin “Aydınlatma Projelerinin Akıllı ve Sayısal Yöntemle Tasarımı ve Yapımı” konulu özel bir sunuma da yer verilen sempozyumda, “Aydınlatmada Ölçme ve Değerlendirme” başlıklı özel bir oturum da düzenlenecek. Aydınlatma konusunda yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmelere yer verilen sempozyum “Akıllı Şehirler ve Aydınlatma” temasıyla gerçekleştiriliyor. Sempozyumda “aydınlatma otomasyonu”, “akıllı aydınlatma”, “varlık algılama sensörleri” ve “iletişim protokolleri” gibi konulara ilişkin bildiri ve proje sunumları gerçekleştirilecek. Teorik bilgilerin yanında uygulama deneyimlerinin de aktarılacağı sempozyumda, sokak aydınlatmalarının iyileştirilmesi, kayıp ve kesintilerin akıllı sistemlerle engellenmesine ilişkin bildiriler yer alacak

IV. Yapı Elektronik Sistemleri Sempozyumu (21 Ekim 2017)

Kongre kapsamında düzenlenen IV. Yapı Elektronik Sistemleri Sempozyumu’nda ise 4 oturumda 17 bildiri sunumu gerçekleştirilecek. EMO’nun Yapı Elektronik Sistemlerine ilişkin çalışmalarının yanı sıra mevzuat değişiklikleri de değerlendirilecek. Mevzuattan kaynaklanan ve uygulama ortaya çıkan sorunların çözümüne ilişkin önerilerin yer alacağı bildirilerin yanı sıra, “akıllı binalara” ilişkin yeni teknolojilere ve uygulamalara ilişkin bildiriler de yer alacak. “Yangın algılama ve uyarma sistemleri”, “bina işletim sistemleri” gibi konuların yanı sıra otoparklardaki “akıllı” havalandırma sistemleri gibi farklı konuların işleneceği sempozyumda, akıllı binalardaki veri merkezilerine ilişkin bildiriler de yer alacak. Teknolojik gelişmelerin ve yeni uygulamaların bir arada sunulacağı sempozyum, geleceğin “akıllı” binalarına ışık tutacak.

“Endüstri 4.0 Çözüm ve Uygulamaları” Özel Etkinlik (20 Ekim 2017) Kongre kapsamında düzenlenen özel etkinlikte gerçekleştirilecek 3 farklı oturumda 16 çağrılı konuşmacı sunumlarını gerçekleştirilecek. Endüstri 4.0 kapsamında uygulama geliştiren uluslararası kurum, kuruluş ve firmaların temsilcilerinin yanı sıra, geliştirilen çözümlerin uygulamacısı kurum ve kuruluşlarının temsilcilerin de yer alacağı etkinlikte, teknolojik gelişmelerin gelecekte üretim modellerini ve yaşamı nasıl şekillendireceği irdelenecek. “Geleceğin fabrikaları ve yapay zeka”, “makinelerin dijitalleşmesi ve robotlar”, “nesnelerin interneti”, “makineler arası iletişim”, “enerji sektöründe dijitalleşme ve akıllı şebekeler”, “akıllı kent ve trafik uygulamaları” gibi konuların yanı sıra Endüstri 4.0 uygulamalarının yaratacağı ekonomik ve sosyal değişim de irdelenecek. Etkinlik kapsamında geleceğin üretim yöntemleri ve dijital ekonomide emeğin ve mühendisin rolüne ilişkin sunumlar da gerçekleştirilecek.

“Yapılarda Elektrik Tesisatı” Özel Oturumları (21 Ekim 2017)

Kongre kapsamında “Yapılarda Elektrik Tesisatı” üst bağlığı altında düzenle-nen “Yapı Denetim” ve “Serbest Müşavir Mühendislik (SMM) Hizmetleri” konu-larındaki özel oturumlar ise 21 Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek. “Yapı Denetim Süreci ve Elektrik Tesislerinin Denetim Sorunları” başlıklı oturumda yapı denetime ilişkin sorunlara çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflenirken, “Elektrik Tesislerinin Proje ve Kabul Süreçlerinde Yaşanan Sorunlar/Çözüm Önerileri” oturumda, SMM hizmetlerini yürüten EMO üyelerinin karşılaştığı sorunlar irdelenecek. Yapı Bilgi Modellemesi’ne ilişkin bir oturumunun da düzenleneceği etkinlikte, “Yapı Elektrik, Elektronik Mühendisliği Hizmetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Öneriler” başlığı altında bir de forum gerçekleştirile-cek. Forumla yapılarda elektrik tesisatlarına ilişkin hizmet üreten mühendis-lerin görüşleri alınarak, bu alana ilişkin mühendislik hizmetlerinin geliştirilme-sine katkı sağlanması hedefleniyor.

58 Firma Yeni Teknolojileriyle Sergide Yer Alacak

Kongre ile eşzamanlı gerçekleştirilecek sergide, ulusal ve uluslararası ölçekli sektörel firmalar yeni teknoloji ve hizmetlerini tanıtacaklar. Elektrik, elektronik, enerji, otomasyon, aydınlatma alanında faaliyet gösteren profesyonellerinin katılacağı etkinlikte, bu alanda faaliyet gösteren 58 firma net 1650 metrekarelik stant alanında ürün ve hizmetlerini tanıtacak. Alanda faaliyet göste-ren firmalar ile mühendisler ve diğer profesyoneller arasında iletişim olanağı yaratan sergide, kablo, şalter, devre kesici, elektrik pano, trafolar, otomasyon, yangın ve güvenlik ekipmanlarından, veri merkezi ve bina kontrol sistemlerine varıncaya kadar geniş bir ürün yelpazesi yer alacak. Sektörel yayın kuruluşları da standlarıyla sergide yer alacak. Yeni teknolojilerin yanı sıra tarihi niteliği olan ve kilometre taşı sayılabilecek cihazlar ve teknolojiler ise Elektrik Müzesi’nde sergilenecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?