25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

İTALYAN TEL ÇEKME HADDE SABUNLARI, GALVANİZLEME FLUX, WAX ve KİMYASALLARI ÜRETİCİSİ PAN CHEMICALS S.p.A. – TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ, HAKAN TANIŞ: Türkiye İhracatının Yükselen Yıldızı PAN CHEMICALS BOSPHORUS

İTALYAN TEL ÇEKME HADDE SABUNLARI, GALVANİZLEME FLUX, WAX ve KİMYASALLARI ÜRETİCİSİ PAN CHEMICALS S.p.A. – TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ, HAKAN TANIŞ: Türkiye İhracatının Yükselen Yıldızı PAN CHEMICALS BOSPHORUS

Türkiye İhracatçılar Meclisi’ ne Bağlı; İKMİB – İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yeni Üyesi PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ un Türkiye Müdürü Hakan Tanış ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Hakan Bey merhaba, sizlerin artık sektörde iyice tanındığınızı biliyoruz, bununla birlikte yine de sizleri daha az tanıyan ya da tanımayan firmalar için firmanızı ve kendinizi kısaca tanıtmanızı rica ederiz.

Merhaba Altan Bey; Firmamız, PAN CHEMICALS S.p.A. adı altında; 1987 Yılında, Rogno / Bergamo / Italya’da Dünya Demir Çelik Tel Endüstri’ sinin endüstriyel tel çekme sabunu & kimyasal hammadde ihtiyaçlarını karşılamak üzere, konusunda uzman, yetkin ve tecrübeli kişiler tarafından kurulmuş üretici bir firmadır. Ana fabrikamıza bağlı olarak; Meksika’ nın Tlalnepantla de Baz Şehrinde PAN CHEMICALS AMERICAS S.A. DE C.V. adı altında ikinci üretim tesisimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda firmamızın İstanbul’ da PAN CHEMICALS BOSPHORUS adı altında Türkiye Depo-Ofisi yer almaktadır ilave olarak; Ürettiğimiz Sabun & Kimyasalları global manada; 10 adet distribütör ve 20 adet temsilci birimlerimiz yardımı ile dünyanın dört bir yanına sevk etmekteyiz.

Ürün sevkiyatını sağladığımız ülke sayısı 2019 itibariyle 100 ülkeyi geçmiş durumdadır. Fizibilite çalışmalarımız ve hedeflerimiz doğrultusunda yeni pazar bulma çalışmalarımız son sürat devam etmektedir.

Kalite olarak, ürünlerimizin hepsi EU (CE) kalitesinde olup, ISO 9001:2008, ISO 18001 ve ISO 14001 kalite belgelerine sahip bir firmayız. Kaliteden asla taviz vermeden ürettiğimiz ürünlerimizle; gerek Türkiye’ de gerekse Dünya’ da tek tedarikçi ilkesini benimsemiş durumdayız. Benim ise PAN CHEMICALS S.p.A. Italy ile tanışmam 2011 yılına dayanmaktadır. Firmada 2 sene Satış Mühendisliği görevini yürüttükten sonra, 7 senedir Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

İşim gereği; PAN CHEMICALS S.p.A. Italy’nin Türkiye pazarına sunduğu/sunacağı bütün ürünlerin gerek üretim, gerek ithalat & ihracat, gerek satış aşamaları, gerekse kullanım teknikleri ve belki de en önemlisi olarak satış sonrası destek aşamalarından birinci derece sorumluyum. Almış olduğum sorumluluklar dahilinde, toplam kalite prensibimizden asla ödün vemeden, just in time (anında tedarik) prensibi ile firmam PAN CHEMICALS BOSPHORUS adına; iş birliği içerisinde olduğumuz ve olacağımız firmalara en iyi hizmet ve desteği her zaman ulaştırma gayretinde olduğumuzu ve olacağımızı Türk Demir-Çelik Tel Sanayisi ile paylaşmak isterim.

Hakan Bey, PAN CHEMICALS BOSPHORUS’u esasında Türk Sanayici ve İş İnsanları aynı zamanda Türkiye Tel Endüstrisi bütünü ile ithalatçı firma olarak bilmektedir bununla birlikte öğrendiğimiz kadarıyla artık PAN CHEMICALS BOSPHORUS’ u da ihracat sahnesinde görebileceğimizi belirttiniz, rica etsek bu konuyu biraz daha açabilir misiniz.

Evet, belirttiğiniz gibi 2019 yılı itibariyle PAN CHEMICALS BOSPHORUS olarak artık ihracat yapan, Türk ekonomisine daha farklı yönde artı değerler katan firmalar kategorisine girmiş bulunuyoruz. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu ilk ihracatın artından TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi’ ne Bağlı; İKMİB – İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından Yeni Üye Özel Plaketine layık görüldük. Ödülümüzü büyük bir gururla Türkiye İhracatçılar Meclisi Dış Ticaret Kompleksinde gerçekleşen tören ile teslim aldık dolayısıyla, özellikle Türkiye Ekonomisine çok daha fazla artı değerler katmak adına ihracat hamlelerimize hız kesmeden devam edeceğimizi KABLO TEL DÜNYASI Dergisi vasıtasıyla Türkiye Demir – Çelik Tel Endüstrisi ile paylaşmak isteriz.

Hakan Bey, bizler de KABLO TEL DÜNYASI olarak sizleri tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyoruz. Şimdi biraz da istatistiklerden konuşur isek, Türkiye’ nin özellikle Kimyasal Ürün ihracatı konusunda görüşlerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ederiz. Yakın gelecekte Türkiye ihracatı sizce Global bağlamda hangi konumda olacaktır?

Öncelikle tümdengelim metodolojisi ile Türkiye’nin bütün olarak yıllık ihracat rakamlarına bakacak olur isek; 2019 yılında bir önceki yıla nazaran yaklaşık %2’ lik bir artış ile 180 milyar dolar civarına yükselmiştir. Bu değer ülke ekonomisi için hiç de azımsanmayacak bir değerdir. Bu ihracatın yaklaşık %12’ si Kimyasal Ürün ihracatı ile doğrudan ilişkilidir. Basit bir hesaplama ile, yaklaşık 22 milyar dolarlık kısım Türk Kimya Sektörüne aittir diyebiliriz. Bizler de rakamların buraya kadar çıkmasına destek veren, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ ne (İKMİB) bağlı olan firmalardan biri olduğumuz için bu durumun haklı gurunun yaşamaktayız. Türkiye İhracatçılar Meclisi dahilinde bizlere yüklenen kısa vadeli hedef, Kimya Endüstrisinin Ülke ihracatındaki yüzdesini 3 puan daha arttırarak %15’ ler seviyesine çekmek olacaktır. Bizler içinde bulunduğumuz sene dahilinde elimizden gelen bütün eforu sarf ederek ihracat rakamlarımızı yeni pazarlar dahilinde yukarıya çekmeye çalışarak, Türkiye ihracat rakamlarına artı değerler katma konusunda son derece istekli, gayretli ve kararlı olacağımızı belirtmek isteriz.

Dolayısıyla ülke ihracat kalemlerini temel olarak oluşturan; Tarım (Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler ve Orman Ürünleri), Sanayii (Tarıma Dayalı İşenmiş Ürünler, Kimyevi Maddeler ve Mamuller, Sanayi Mamulleri) ve Madencilik bileşenlerinin de ülke ihracatını kalkındırma adına ellerinden gelen eforu sonuna kadar kullanacağına inancımız tamdır. Belirttiğimiz durum neticesinde ülke ekonomisi daha da kalkınarak ihracat beklentilerinin rakamsal bazda karşılanacağını düşünüyoruz.

Hakan Bey sorularımıza verdiğiniz içten yanıtlar için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz. Son olarak eklemek istediğiniz konular var ise sizleri dinlemek isteriz.

Ben de bu röportaj şansını bana verdiğiniz için firmam PAN CHEMICALS S.p.A. ve PAN CHEMICALS BOSOHORUS adına sizlere teşekkür ederim. Derginiz vasıtasıyla dünya endüstrisinin bütün dişlilerine bol tonajlı üretimler temenni eder, herkese bol sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.
Saygılarımla,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ