01.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

HAKAN TANIŞ PAN CHEMICALS S.p.A. / TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ: PAN CHEMICALS S.p.A ITALY ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE olarak kısa süreli terminlerimiz ve “Just in Time (Anında Tedarik)” prensibimizle ürünlerimizi paydaşlarımıza sorunsuz şekilde ulaştırıyoruz.

HAKAN TANIŞ PAN CHEMICALS S.p.A. / TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ: PAN CHEMICALS S.p.A ITALY ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE olarak kısa süreli terminlerimiz ve “Just in Time (Anında Tedarik)” prensibimizle ürünlerimizi paydaşlarımıza sorunsuz şekilde ulaştırıyoruz.

Hakan Bey merhaba, öncelile okuyucularımızla paylaşmamız; sizlerin ve firmanızın daha da iyi tanınması adına, PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY’ nin firma yapısı ve oluşumu hakkında, bizleri bilgilendirebilir misiniz? Ürünleriniz hangi yollar ile Dünya Tel Sanayisinin hizmetine sunuyorsunuz, bizlerle paylaşabilir misiniz?

Öncelikle sizin nezninizde bütün KABLO TEL DÜNYASI Dergisi okurlarına ve Türk Tel Sanayici ve İş Adamlarına aynı zamanda paydaş ve işbirliği içerisinde olduğumuz kuruluş ve kişilere merhaba demek isteriz.
1987 Yılında Kuzey İtalya’ da konusunda uzman ve yetkin kişiler dahilinde küçük bir üretim tesisi olarak kurulduğumuz o günden bugüne kadar müşteri portföyümüzü global manada ciddi şekilde geliştirdiğimizden bahsedebiliriz. 10 Ayrı ülkede distribütor faaliyetimiz, 20 ayrı ülkede temsilci birimlerimiz bulunmaktadır. Bununla birlikte son 5 sene içerisinde İstanbul’da açtığımız PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE Ofisimiz ve Meksika’ da 2. Üretim tesisimizi açtığımız PAN CHEMICALS AMERICAS Fabrikasını Dünya Tel Sanayisinin hizmetine sunmuş bulunuyoruz. Bütün bu organizasyon şemamız dahilinde ürünlerimizi 80’den fazla ülkeye ihraç edip, Dünya Tel Sanayisininin talep ve ihtiyaçlarını eksiksik olarak yerine getirmeye çalıştığımızdan söz edebiliriz.

PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE’nin kuruluşundan bu yana yaklaşık 5 sene geçti, geçen 5 sene içerisinde Türk Tel Sanayisinde giderek artan bir ivme ile firmanızın varlığını hissettirdiğini görüyoruz, bu konu hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

Belirttiğiniz gibi bundan yaklaşık 5 sene önce; Firmamız PAN CHEMICALS BOSPHORUS, Türk Tel Sanayisine daha iyi ve daha yerinde hizmet vermek adına Tel Çekme Sabunu, Kaplama Kimyasalları, Fluksu ve Waxı üreten; bununla birlikte Wiping Pads (Sıyırıcı Padler), Spiral Brushes (Spiral Fırçaların), Haddelerin (TC, RND [PAN CHEMICALS – ÖZEL HADDE], PCD, Basınç Haddeleri), makine ve makine parçalarının tedariğini sağlayan aynı zamanda global bağlamda çeşitli mühendislik ve danışmanlık hizmetleri veren PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY’ nin Türkiye Ofisi olarak kurulmuştur.

Kuruluşumuzun ilk gününden bu güne kadar geçen süre zarfında Türk Tel Sanayi’ sinin sorunları çok iyi irdeleyip, fizibilite çalışmalarımızla birlikte sanayinin ihtiyacı olan gerekli dişlileri yerine doğru adımlarla yerleştirdiğimizi düşünüyoruz.

Geçen süre zarfında Türk Tel Sanayi’ sine hizmet konusunda daha pozitif ve artı değerler kattığımızı; Enerjimizi, planlarımız doğrultusunda Türk Tel Sanayisinin dolayısıyla Türk Ekonomisinin kalkınmasına adayarak sektörü, bütün paydaşlarımızla beraber dünyada daha belirgin hale getirdiğimizi düşünüyoruz. Elbette bu misyonumuzu en başında planlarken vizyoner yapımızı aklımızdan hiç çıkartmayarak kısa,orta ve uzun vadeli hedeflerimiz doğrultusunda yola çıkmıştık. Muhakkak ki geldiğimiz noktaya ekip olarak titiz ve yerinde çalışmalarla ulaştık diyebiliriz.
Bu durumla birlikte hala yolun çok başında olduğumuzu, gelecek günler, aylar, hatta yıllarla beraber kendi planlarımızı çağa ayak uydurup yenileyerek ve kendimizi sürekli pozitif bilimin ışığında geliştirerek daha da ileriyi hedeflerimizi deklare edebiliriz.

PAN CHEMICALS S.p.A ITALY’ yi ve PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE’ yi Türk Tel Sanayisinde önemli rollerden birini üstrenmesi sağlayan, özel kılan özellikler nelerdir, bizlerle paylaşabilir misiniz?

Gerek PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY gerekse PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE olarak ‘JUST IN TIME’ (‘’ANINDA TEDARİK’’) prensibiyle işbirliği içeriside olduğumuz firmaların talep ve ihtiyaçlarını karşılıyor, çok kısa süren termin süreleriyle ürünlerimizi müşterilerimize gerek PAN CHEMICALS S.p.A. ITALY’ den, gerekse PAN CHEMICALS BOSPHORUS TÜRKİYE – İstanbul Depo Ofisinden hızlı, kolay ve sorunsuz bir şekilde ulaştırıyoruz. Bu çalışma şeklimiz bizleri Türk Tel Sanayisinin kopmaz bir parçası yapmıştır kanaatindeyiz. Ayrıca belitmemiz de gerekirse yine özel bir biçimde, iş birliği yaptığımız firmalar odaklı olarak, gerekli teknik bilgi, birikim ve tecrübelerimizi söz konusu firmalarla sürekli olarak paylaşım gayretinde olduğumuzu, aynı zamanda satış öncesi ve satış sonrası teknik desteğimizi eş zamanlı olarak bütün iş birliği yaptığımız firmalara butik olarak ulaştırdığımızı belirtebiliriz. Bizleri biz yapan, toplam kalite yönetimi anlayışımızın üzerine sürekli olarak inşa ettiğimiz özel Ar-Ge çalışmalarımız ile yenilediğimiz ürünlerimiz ve bu ürünlerle birlikte geleneksel ürünlerimizin de içinde bulunduğu ürün gamımızın Türk ve Dünya Tel Sanayisinin hizmetinde olduğunu derginiz vasıtasıyla bütün Türk ve Dünya Sanayisi ile paylaşmak isteriz.

Bildiğiniz üzere dergimizin bu sayısı 26-29 EYLÜL 2018’ de Şangay/Çin’ de gerçekeleşecek olan WIRE CHINA Fuarında başta Çin’ li okuyucular olmak üzere uzak doğulu okuyucularla buluşacaktır. Dolayısıyla sizlerin de İtayan Şirketi olduğunuz düşüncesiyle soracak olur isek; gerek İtalya ve Çin arasındaki gerekse Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik gelişmeleri nasıl görüyor ve takip ediyorsunuz, görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz.
Global bağlamda Dünyanın 80 ülkesine ürün tedarik ettiğimiz için dünyada oluşan hemen hemen bütün ekonomik gelişmelerin takipçisiyiz diyebiliriz. Sorunuzun ilk kısmının yorumlamasını yapacak olur isek; İtalya bildiğiniz üzere; G7’ de yer alan dünya ekonomisinin yaklaşık %70’ ine yön veren 7 büyük ülkeden biridir. İtalya gerek ihracat, gerekse İthalat bağlamında Çin ile sıkı ve iyi ilişkiler içersindedir. İtalya’ nin ürün ihraç ettiği ülkeler sıralamasında bütün ihracatın yaklaşık %3’ ünü üstlenmesiyle Çin, ilk 10 ülke arasındadır diyebiliriz. Aynı zamanda yakın gelecekte oluşabilecek yeni ekonomik anlaşma ve dengelerle birlikte Çin’ in mevcut konum dahilinde ilk 5 içerisinde yer alması olasıdır diyebiliriz. Aynı zamanda İtalya’ nın ürün ithal ettiği ülkeler arasında Çin, %7,5 hacim ile 3. Sırada yer almaktadır.

Duruma bir de Türk Dış Ticaret ekonomisi olarak bakacak olur isek; yeni ekonomik gelişmeler dahilinde bildiğiniz üzere Çin’ li bir çok büyük kuruluş Türkiye’de varlığını iyiden iyiye hissettirmeye başlamıştır. Başta Çinli bir banka olmak üzere bir çok Çinli Firma Türkiye’yi gerek jeopolitik gerekse coğrafi konumundan ötürü, ana üstlerinden biri olarak görmektedir. Bununla birlikte bazı Türk firmalarının uzak doğu pazarını daha da değerlendirmek adına Çin’ e fabrika/ofis açtığını, Çin’ li iş adamları ile ortak bazı girişimlerde bulunarak, iş geliştirme konusunda çeşitli adımlar attığını biliyoruz. Dolayısıyla durumu sayısal olarak değerlendirecek olur isek; Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik faaliyetler bakımından; Türkiye’nin Çin’ e ihracatı anlamında yaklaşık 3 Milyar dolar seviyelerindedir diyebiliriz. Türkiye’nin Çin’ den ithal ettiği ürünler dahilinde ise bu tutar; yaklaşık 25 Milyar dolar civarında olup, Çin; Türkiye adına ürün ithal edilen ülker arasında ilk üç ülke arasında yer almaktadır diyebiliriz.

Gerek İtalya ile Çin arasında; gerekse Türkiye ile Çin arasında yakın gelecekte oluşacak yeni sosyal ve siyasi ve ekonomik konjonktürel gelişmelerle birlikte dış ticaret dengeleri, İthalat ve ihracat konstelasyonu dahilinde pozitif yönde daha da değişkenlik gösterebileceğinin düşüncesindeyiz.

Hakan Bey, Röportajınız ve bizlerle paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederiz. Bizler açısından güzel bir röportaj gerçekleşti, umarız okuyucularımız da röportajı okuduklarında aynı keyifi alacaklardır. Son olarak eklemek istediklerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz.

Derginiz KABLO TEL DÜNYASI vasıtasıyla Başta Türk, İtalyan ve Çin Sanayisi olmak üzere bütün Dünya Sanayisine yüksek miktarda üretimler dileriz. Türkiye, İtalya, Çin üçgeninde yer alan bu üç ülke arasında ticari faaliyetlerin sürekli olarak artan bir ivme ile ilerlemesini temenni eder, başta sizler olmak üzere bütün okuyucularınıza esenlikler dileriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?