27.09.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Görünür Bütün Parçalar – Zumbach’ın Esnek Dış Aygıtlarının Ölçümü

Esnek dış elemanların üretimi kalite kontrol için farklılaşan bireysel performanslar gerektiren karmaşık süreçleri kapsar. İstenen standartlardan herhangi bir sapma, uygulama senaryolarına bağlı olarak herhangi bir başarısızlık olması durumunda korkunç sonuçların ortaya çıkması riskine yol açabilir.

Üretim süreçleri esnasında gelecekte, tel çekme, profil yuvarlama / haddeden çekme, bükme ve kaplama gibi, ürün hatası risklerini ortadan kaldırmak için, ZUMBACH bütün kritik parametrelerin ölçümüne yönelik güvenilir çözümler sağlar.

Eğer hedefiniz sürekli artan kalite ise Uzmanlık alanınız sanayi gazı, petrol, rüzgar çiftlikleriyle enerji üretimi, ya da dalga gücü müdür? Hedefiniz daha iyi bir kalite ise, uygulamanıza göre bizim modern ölçüm ve kontrol tekniklerimiz hakkında daha fazla bilgi edininiz.

Adım adım kontrol altındaki bütün değerler Ekstrüzyonun ilk saniyelerinden itibaren, sekize kadar gerçek ölçüm noktasıyla birlikte, ultrasonik ölçüm sistemleri (UMAC®), ölçülecek malzeme sıcaklığından bağımsız olarak, dışmerkezlilik sağlarlar. Kablonun dışmerkezliliği iyileştirildikten sonra, istenen ortalama duvar kalınlığının sürdürülmesinin bir sonraki aşamasına geçer ve ardından asgari duvar kalınlığı sınırlaması elde edilir. Bu ölçümler genellikle ODAC® ve UMAC®‘ın püskürtme haddesinden önce ve sonra yapılmaktadır. Hattın sonundaki dış çapın bir kez daha ölçülmesi, ölçülen soğuk çap değerinin entegrasyonunu sağlar. Bu, büzülmenin tespit edilmesini sağlar, böylece en iyi yapılandırmayı gerçekleştirmek için süreç dahilinde geri besleme sağlanabilir. Benzer yaklaşımlar boru ekstrüzyonunda kalite artışı sağlarlar. Sürecin başında, borunun dışmerkezliliği kontrol altına alınmalıdır, ardından duvar kalınlığı ve nihayet dış çap mümkün olduğunca çabuk kontrol altına alınmalıdır. Duvar kalınlığının en uygun hale getirilmesi ve dış çapın gözlemlenmesi de Zumbach’ın kombine ve maliyet-etkin ultrasonik ve lazer ölçüm teknolojisiyle sağlanır.

Doğru süreç takibi ve kablo ve boru ekstrüzyonu sırasında kalite kontrolü Kabloların veya boru mahfazaIarının ekstrüzyonunda, UMAC® ultrasonik ölçümü ürünün merkezileştirilmesinin ve elde edilen Duvar kalınlığının erken bildirilmesini sağlar. UMAC® dairenin çevresindeki maksimum 8 ayrı ölçüm noktasındaki 5 kat malzemeye kadar duvar kalınlığı ve dışmerkezlilik gibi parametreleri ölçer ve kontrol eder . İlave olarak kurulmuş ODAC® veya MSD® çap ölçme başlıkları çapın ve ovalliğin kontrol edilmesinden yararlanırlar. Bu teknolojilerin kullanılması, üreticinin ekstrüzyon süreçlerini yakından gözlemlemesini ve dolayısıyla kalite şartlarını sürekli korumasını sağlar.

Çift Döngü Stratejisi ekstrüzyon hatlarındaki kaliteyi en yüksek düzeye çıkarır Örnek olarak, Zumbach’ın çift-döngü yöntemi gibi kontrol çözümleri, hem sıcak hem de soğuk şartlardaki ürün özelliklerini dikkate alır. Sonuçta oluşan rapor veriler ODAC lazer ölçme başlıkları ve UMAC ultrasonik dışmerkezlilik ve duvar kalınlığı tarayıcıları kullanan çap ölçümünün bir kombinasyonundan tespit edilir. Kombinasyonda birçok ZUMBACH sistemlerinin kullanıldığı yerlerde, DLP ölçümü ve kontrolünde önemli başarılar elde edilebilir.

Ekstrüzyon hattı içinde birçok yüksek hassasiyet ve güvenli kontrol teknolojilerine yatırım konusuna her zaman önem verilmelidir. Sonuçta, küresel malzeme maliyetleri kalite gereksinimleri kadar hızlı artmaktadır. İster çok hassas kabloların kalitesinin artırılması ister eşyaların boru sistemleri için ileri malzeme tasarrufları olsun – ZUMBACH’ın sıcak uçlu çift döngü kontrol stratejisiyle, ekstrüzyon daha hassas ve daha hızlı bir biçimde gözlemlenebilir ve kontrol edilebilir. Eşsiz ve maliyet-etkin süreç ultrasonik ölçümün avantajlarından yararlanır ve lazer tarayıcı teknolojileriyle kombinasyon halinde onu mükemmelleştirir.

ZUMBACH kontrol stratejisinin sunduğu akıllı çözüm, hattın sıcak ve soğuk uçlarında ürünün özelliklerini hesaba katar. Çap ölçümünden gelen, ultrasonik dışmerkezlilikten ve duvar kalınlığı tarayıcısı UMAC®’dan tespit edilen verileri kullanır. Bu veri ölçümleri hattın sonundaki ODAC® lazer çapı tarayıcısından gelen verilere dayalı olarak otomatik olarak ayarlanır ve değerlendirilir.

Halen nihai çap ölçümleri üzerindeki kontrol kararlarına dayandırmakla birlikte, bu, çok hızlı bir geribesleme denetim çevrimi (değişiklik noktasından ölçüm noktasına mesafenin kısa olması nedeniyle) meydana getirir. Bu çift döngü kullanılarak, geçici sapmalar asgari düzeye indirilebilir, ki dolayısıyla standart sapmada önemli bir azalmaya ve sonuçta işlem yeteneği indeksinde (CPK) bir artışa neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ