23.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Geleceğin mobilitesi için ideal çözümler

Geleceğin mobilitesi için ideal çözümler

◼ Yarının mobilitesi başladı bile
◼ Mühendislik plastikleri, elektromobilitenin vazgeçilmezi
◼ BASF, geniş yüksek performanslı plastik yelpazesi ile otonom sürüşü destekliyor

Otomotiv sektöründeki mega trendler, kullanılan malzemeler açısından yeni zorluklarla karşılaşıyor, ama bir yandan da yeni fırsatlar yaratıyor. Elektromobilite ve otonom sürüş, otomobillerde devrim yaratmaya hazırlanıyor ve mevcut araç konseptleri de test edilmeye hazır. Azaltılmış emisyon, elektrifikasyon ve otonom sürüş gibi otomobil trendleri ancak sürekli inovasyonla gerçeğe dönüşür. Modern araçlar zaten kimya sektörünün malzeme çözümlerini yüksek oranda kullanıyor. Ancak gelecekte, yarının mobilite zorluklarını çözüme ulaştırmada önemli bir katkıda bulunarak, kimya daha da büyük bir role sahip olacak.

Önce emniyet – BASF’nin alev geciktirici plastikleri
Elektrikli aktarma mekanizmalarının performansını, ağırlığını, emniyetini ve her şeyden önemlisi verimliliğini optimize edebilme hızımız, elektromobilitenin başarısında oldukça önemli bir etken olacak. Yüksek voltajlı parçalar için gerekli olan ağırlık ve montaj alanı açısından tasarruf sağlama konusunda,alev geciktirici plastikler olmazsa olmaz malzeme durumunda. BASF’nin özel poliamid (PA) ve polibütilen teraftalat (PBT) modelleri, aracın hem içerisinde hem de dışında yüksek voltajlı parçalara tam olarak gerekli özellikleri sağlamak için halojensiz, alev geciktirici malzemeler olarak kullanılabilir. Bu mühendislik plastikleri, alev geciktirme, renk stabilitesi, mekanik ve elektrik yalıtımı açısından en yüksek gereksinimleri karşılıyor. Ayrıca, içsel yalıtım özellikleri de aracın emniyetine katkı sağlıyor. BASF, devrelerde elektrik korozyonu hasarının önlenmesine yardımcı olan kontrol ekipmanları ve sensörlerde güvenilir mikroelektronik sağlamak üzere çeşitli poliamid 6 ve 66 ürünlerinden oluşan bir portföye sahiptir. BASF’nin uzun yıllardır pazarladığı çeşitli Ultramid® EQ modelleri (EQ: elektronik kalite), tamamen saftır ve halojenür gibi elektriksel olarak aktif veya aşındırıcı maddeleri neredeyse hiç barındırmamaktadır. Buna ek olarak, bu malzeme aynı zamanda mükemmel ısıl yaşlanmaya dayanıklı özelliklere sahiptir.

Bugünün elektronik sürüş sistemleri hala metal sektörünün önemli bir parçası. Bugüne kadar, elektronik motor ve güç elektroniği paralarının üreticileri çelik veya dökme alüminyumdan üretilen muhafazalar kullanıyordu. Parçaların büyük bir kısmı aktif olarak soğutulduğundan, yani artık muhafaza aracılığıyla ısının yayılması gerekmediğinden, alev geciktirici özellikli Ultramid® A3U42G6 ve B3U50G6 modelleri gibi plastik çözümler artık hafif bir yapıyı mümkün kılıyor. Yüksek voltajlı elektrikli parçalar içeren muhafazaların, çevresini tehlikeye sokmaması için elektriğe karşı zırhlı olması gerekiyor. Plastik muhafaza parçaları üzerindeki metal boyalar, BASF’nin peşinde olduğu olası çözümlerden bir tanesi. Bu şekilde uygulanan boya, manyetik alan için iyi bir koruma sağlayabilir. Ayrıca mühendislik plastikleri, parçaya ek işlevlerin entegre edilmesi avantajını da sunuyor. Müşterilerle gerçekleştirilen prototip ön serilerde, bu süreç kullanılarak üretilen plastik muhafazaların, dökme alüminyum muhafazalara oranla daha hafif ve daha ekonomik olduğu gösterildi.

Otonom sürüş – sensörler sayesinde
Elektromobiliteye ek olarak, yüksek otonom sürüş de geleceğin araçlarında devrim yaratacak. Sürücüsüz araçlarda, aracın içi bir oturma odasına dönüşecek. Sensör sayısı önemli bir artış gösterecek ve sürücüleri birçok sürüş görevinden kurtaracak. BASF, benzersiz hidrolitik dayanıklılığa sahip PBT modellerinden oluşan portföyü ile çok sayıda hassas elektronik sensör teknolojisine katkıda bulundu.

Bununla birlikte, artan otonom seviyesi de radar, lidar, kızılötesi ve ultrasonik sensörlerin otomobillerimizde yer almasını sağlayacak. Şerit asistanının yanı sıra çarpışma uyarı sistemlerinde ve mesafe denetleyicilerde bu işlev kullanılacak ve ayrıca gelecekte otomobilleri tamamen otomatik olarak kontrol edebilmek için bir temel ön şart olacak acil durum işlevine de yardımcı olacak. Bu çözümlerin geniş ölçekli üretimde uygulanması, ancak plastik kullanımıyla sağlanabilir. BASF, radar sensörlerinin doğruluğunu arttırmak ve böylece otonom aracın işlevselliğini daha düşük maliyetli bir şekilde iyileştirmek üzere radar iletimi ve emilimi için kullanılan, radar açısından optimize edilmiş plastikler sunuyor.

BASF’nin en son basın bültenlerini akıllı telefonunuzda veya tablete Whatsapp aracılığıyla alın. basf.com/whatsapp-news adresinden haber servisimize kayıt olun.

BASF Performans Malzemeleri Bölümü Hakkında
BASF Performans Malzemeleri bölümü yenilikçi, özelleştirilmiş plastiklerin tek bir çatı altında toplanmasına ilişkin BASF’nin tüm malzemelerinin teknik bilgisini kapsamaktadır. Ulaşım, inşaat, endüstriyel uygulamalar ve tüketici ürünleri olmak üzere dört büyük sektörde global olarak faaliyet gösteren bölüm, uygulama odaklı sistem çözümlerine yönelik derin bir anlayışla birlikte güçlü bir ürün ve hizmet portföyüne sahiptir. Önemli karlılık ve büyüme faktörleri arasında müşterilerle yakın işbirliğimiz ve çözümlere yönelik net odaklanma bulunmaktadır. AR-GE alanındaki güçlü nitelikler, yenilikçi ürünlerin ve uygulamaların geliştirilmesine temel oluşturmaktadır. 2018 yılında Performans Malzemeleri bölümü, 7,65 milyar Euro’luk bir global satış rakamı elde etti.

Online olarak daha fazla bilgi için: www.plastics.basf.com.

BASF Hakkında
BASF olarak sürdürülebilir bir gelecek için kimya yaratıyoruz. Ekonomik başarıyı, sosyal sorumluluk ve çevre korumasıyla birleştiriyoruz. Yaklaşık 122.000 BASF Group çalışanı, neredeyse her ülke ve sektörde faaliyet gösteren müşterilerimizin başarısı için gayret gösteriyor. Portföyümüz altı segmentten oluşmaktadır: Kimyasal Ürünler, Malzemeler, Endüstriyel Çözümler, Yüzey Teknolojileri, Beslenme ve Bakım ve Tarım Çözümleri. BASF, 2018 yılında 63 milyar Euro’nun üzerinde satış gerçekleştirdi. BASF hisseleri, Frankfurt borsasında (BAS) ve ABD’de Amerikan Tevdi Makbuzu (BASFY) olarak işlem görmektedir.

Daha fazla bilgi için: www.basf.com.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?