28.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

FUHR hat içi ölçüm sistemi F-MAS 5.0 ile kalite kontrol Entegre ölçüm sistemi analizi (MSA) ile

FUHR hat içi ölçüm sistemi F-MAS 5.0 ile kalite kontrol Entegre ölçüm sistemi analizi (MSA) ile

Bir hadde üreticisi olarak FUHR, bitmiş telin geometrik hassasiyetine yönelik artan talepler nedeniyle sürekli zorlanmaktadır. ISO 386’ya göre sınıf 6’nın doğruluğu neredeyse standarttır. Bu, nominal çapı 3 mm’ye kadar olan küçük profil teller için +/-0,0030 mm’lik izin verilen bir sapma anlamına gelir. Bir proses kapasitesi (Cp or Cpk) de gerekliyse, üretimde yalnızca +/0,0015 mm’lik bir yayılma kalır.

Günlük üretimde bu gereksinimlerin karşılanmasını sağlamak için tel haddeden çıkarken sürekli ölçülmeli ve merdane pozisyonları tam otomatik olarak ayarlanmalıdır. Çok aşamalı haddeleme işlemlerinde, ön haddeleme aşamalarından hemen sonra ölçmek ve kalibre etmek gerekir. Bu nedenle, FUHR tarafından üretilen modern yüksek hızlı haddeler birkaç ölçüm sistemiyle donatılmıştır.

Genel olarak yuvarlak tellerin çekilmesinde kullanılan geleneksel lazer gölge ölçüm sistemlerinin, profilleme hatlarında başarılı olduğu kanıtlanmamıştır. Bir yandan, telin hafif bir eğimi bile gölgenin boyutunu değiştirirken öte yandan ön haddeleme aşamalarının ıslak alanında lazer sistemleri kalıcı olarak kullanılamaz
Bu nedenle FUHR, telin elmas kakmalı/işlemeli, yüksek çözünürlüklü yer değiştirme ölçüm sistemleriyle tarandığı dokunsal ölçüm sistemlerine güvenmektedir. Alternatif olarak, elmas prob uçları yerine, özellikle tel geometrisine uyarlanmış prob silindirleri mevcuttur.

Bu ölçüm sistemleri, birkaç yıldır FUHR tarafından geliştirilmiş ve oluşturulmuştur. Hassasiyet, sağlamlık ve özellikle verilen paranın karşılığının iyi bir şekilde alınması özelliklerine sahiptirler. Sonuç olarak, bu sistemlerden birden fazlasını bir haddeye entegre etmek artık mümkün ve yaygın bir uygulamadır.
2019’un sonunda FUHR, veri toplama ve değerlendirme sistemi FMAS’ı piyasaya sunmuştur. F-MAS ile iki tel boyutu (örneğin bir dikdörtgen profilin genişliği ve kalınlığı) 1000 Hz’lik bir ölçüm frekansı ile ölçülür. Bu gerçek veriler diyagramlarda gösterilir, istatistiksel değerler hesaplanır ve frekans dağılımları görüntülenir. Raporlar oluşturulur ve ham veriler dışa aktarılır. Müşteri ağlarına entegrasyon da elbette gerçekleştirilmektedir. Standart veri analiz yazılımına veri aktarımı OPCUA arayüzü aracılığıyla mümkündür. Ayrıca döngüsel boyutsal dalgalanmaları tespit eden ve önleyici bakım olanağı sağlayan bir FFT analizi de entegredir.

En son sürüm F-MAS 5.0 artık Tip 1 çalışmaya göre bir ölçüm sistemi analizini (MSA) entegre etmektedir. MSA3, MSA4 ve VDA5 gibi farklı hesaplama yöntemleri seçilebilir. Entegre analiz sayesinde, sistem operatörü, kalite yönetim sisteminin bir parçası olarak gerekli olan test süreci kabiliyetinin düzenli kanıtını özel bir yazılım kullanmadan doğrudan makinede sağlayabilir. Otomatik olarak bir test protokolü oluşturulur.

Ayrıca GUM’a göre ölçüm sisteminin ölçüm belirsizliği de MSA (Ana Hizmet Sözleşmesi) kapsamında belirlenir ve istenirse ekrandaki diyagramlarda ve protokollerde bir belirsizlik aralığı olarak görüntülenir. Operatör için, belirtilen toleranslara uymak doğrultusunda telin hangi boyutsal aralıkta üretilmesi gerektiği açıkça görülebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?