25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Frank Hörtnagl, LAPP’ta ÖLFLEX SERVO Ürün Müdürü; LAPP Gerçekten çok yönlü bir servo kablosu

Frank Hörtnagl, LAPP’ta ÖLFLEX SERVO Ürün Müdürü; LAPP Gerçekten çok yönlü bir servo kablosu

Kuzey Amerika pazarı karmaşıktır – özellikle de standartlar söz konusu olunca. Hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için makine üreticileri onaylanmış veya burada listelenen bileşenlere (LAPP’ın ÖLFLEX SERVO FD 7TCE gibi) güvenmelidir. ÖLFLEX SERVO FD 7TCE, hem Avrupa hem de ABD’deki tüm önemli standartları karşılamaktadır. Orta ila yüksek hareket yollarına ve ivmelenmeye sahip kablo zincirlerinde hem statik kurulum hem de mobil kullanım için uygundur. Bir Alman makine üreticisi teknisyenlerinin ABD’de bir üretim sahasında bulunmaları ve yeni bir makineye kablo bağlayıp devreye almak istemeleri nadir değildir. Sonra ilçe şerifi gelir ve “Hayır” der. Uzun bir tartışmadan sonra kullanılan kabloların Avrupa’da onaylandığı ancak yerel şerif için önemli olan onay veya listeye sahip olmadığı anlaşılmaktadır.

Orada gerçekten onaylanan uygun kablolar aranmaktadır; teknik olarak iyi olmayabilirler ancak asıl şey, şerifin size kötü bir sürpriz yapmak için geniş bir takdir yetkisine sahip olduğu için mutlu olmasıdır. Tüm ABD standartlarını karşılayan ve teknik olarak en başından itibaren en iyi kalitede kablolar kullanıyorsanız bu tür durumlardan kaçınabilirsiniz. Bunu dengelemeyi başarmak zordur. LAPP’ın Core Line Performance sınıfından yeni bir kablo olan ÖLFLEX SERVO FD 7TCE bunu çeşitli şekillerde başarmıştır. Hem Avrupa hem de ABD’deki tüm önemli standartları karşılar ve orta ila yüksek hareket yollarına ve ivmelenmeye sahip kablo zincirlerinde hem statik kurulum hem de mobil kullanım için uygundur; alev ve yağ dirençlidir ve bunu onu kablolar arasında gerçekten çok yönlü kılmaktadır.

UL ve CSA – her şeyin ölçüsü

Özellikle ilk konu, çeşitli uygulama standartlarının karşılanmasıdır; kablolar UL veya CSA’ya (Underwriters Laboratory / Canadian Standards Association) göre listelenmiş değilse ABD ve Kanada’ya ihracat yapan makine üreticileri için bu durum baş ağrısına neden olur. Alternatiflerinden biri, daha fazla özgürlük sağlayan bir standart olan UL 758’e göre AWM tarzı (cihaz kablolama malzemesi) kablolardır. Bununla birlikte bu kablolar müşterinin ABD topraklarındaki tesislerine kurulamaz ya da kablo tavalarına döşenemez; örneğin bunun, Avrupa’daki makine üreticisinin sitesinde gerçekleştirilmesi gerekebilir, yani daha büyük sistemler için bir seçenek değildir. Standartlar labirentine aşina olanlar, herhangi bir zorluk için bir çözüm bulabilirler.

Ancak, bu zaman alıcıdır çünkü madde karmaşıktır. Kablo yalıtımı örneğini alın: Avrupa’daki birçok yüksek kaliteli kablo, çentikli ve yağa dayanıklı poliüretan ile sarılır ve teknik açıdan ABD taleplerini de karşılayabilir. Standardizasyon işe engel olmasa tabii bu geçerlidir. Özellikle, PUR’u UL veya CSA listesindeki kablolar için kullanılması pek uygun olarak düşünülmez. LAPP gibi kablo üreticileri için bu, geliştiricilerin, bunu malzeme teknolojisi açısından bir yol bulması gerektiği anlamına gelir. Özel bir termoplastik elastomer karışımı sayesinde ÖLFLEX SERVO FD 7TCE, listelenen kablo ürünleri için genel kuralları ve standartları yerine getirir.

Konu malzeme olunca şansınızın dönmesi LAPP’ın geliştiricileri, damarların yalıtımı konusunda yeni bir şey düşünmek zorunda da kalmıştır. ABD’de endüstriyel makinelerde kablo kanallarının döşenmesi ve kullanılması için sıralanan kablolar, yağ direncini arttırmak için genellikle ince bir naylon katmanla kaplı PVC’den yapılmış yalıtıma sahiptir. PVC yangın durumunda kendi kendine sönmektedir ancak yüksek klor içeriği nedeniyle kostik buharlar oluşturur ve ayrıca söndürme suyuyla birlikte aşındırıcı hidroklorik asit oluşturur. Ayrıca PVC, en iyi yalıtım özelliklerine sahip malzemelerden biri kesinlikle değildir.

Daha düşük elektriksel özellik, bu tür kabloların herhangi bir kayıp olmadan aşırı büyük mesafeleri köprüleyemediği anlamına gelir. Bunun anlamı, ABD’deki büyük sistemlerde, bazen kablo tavasından gelen PVC-naylon yalıtımlı kabloların, örneğin bir enerji zinciri ile tahrik üzerinde devam ettiklerinde aslında saha içi kablolama için onaylanmamış olmasına rağmen karşılık gelen damar yalıtımıyla daha düşük kapasiteli bir AWM kablosuna yeniden bağlanması gerektiğidir.

Polipropilen (PP) ‘den yapılan yalıtımlı kablolar için Avrupa’da olduğu gibi, kontrol kabininden tahrike döşenmesi daha kolaydır. PP, elektriksel özelliklerde önemli ölçüde iyileşme sağlamıştır ve dolayısıyla düşük kapasite değerleri nedeniyle daha büyük mesafelerin köprülenmesine olanak sağlamaktadır.

Ancak ABD standardizasyonu, buradaki çalışmalara köstek de olmaktadır; Kuzey Amerika mevzuatlarına göre PP’nin, açık kablo kanallarında yönlendirme için mutlaka listelenmiş bir damar malzeme olması gerekmez. Benzer şekilde, endüstriyel makinelerin kablolaması için gerekli olan MTW listesi (takım tezgâhı teli) için polipropilen kullanımı ile ilgili standartlara gelince sınırları da belirler. LAPP ABD bu nedenle, sabit bir şekilde yönlendirilebilen ÖLFLEX SERVO 7TCE için yalıtım sağlayan XLPE’den yapılmış özel bir malzeme kullanmaktadır. ÖLFLEX SERVO FD 7TCE gibi ekstra ince iletkenlere sahip çekme zincirleri için uygun olan yeni versiyonda yalıtım, daha fazla esneklik için çapraz bağlı etilen propilenden (EPR) oluşur. Her iki plastik ABD mevzuatlarına göre listelenmiştir ve geleneksel PVC-naylon yalıtımlı ABD kablolarından yüzde 40 kadar daha yüksek kablo uzunluklarına olanak sağlamaktadır. Bu, damar malzeme seçiminin hiçbir şekilde zayıf bir taviz olmadığı, ancak Avrupa pazarına yönelik kablolardan alıştığımız için buradaki hakim karmaşık standart gereksinimlere rağmen, Kuzey Amerika pazarı için en üst elektriksel özellikleri garanti ettiği anlamına gelir. ABD’deki şirketlerde kılıf malzemesi söz konusu olduğunda havada bir değişiklik vardır: LAPP ABD’nin büyük bir Amerikan otomobil üreticisi ve müşterisi, fabrikalarında PVC sarılı kablo kullanmaktadır, bunun yerine LAPP tarafından dış kılıf malzemesi olarak kullanılan özel karışım TPE’yi tercih etmektedir.

Şerif karar verir

LAPP’ta ÖLFLEX SERVO’nun Ürün Müdürü Frank Hörtnagl, “Karmaşık olan sadece ABD standartlar olmayıp aynı zamanda bunların uygulamaları”. diye ifade eder. Yeni standartları geçerli yasalara dönüştürmek ilgili devletlerin sorumluluğundadır. Bu, örneğin ABD’deki endüstriyel makinelerin kablolanmasıyla ilgili teknik standartlar, NFPA 79’un (Ulusal Yangından Korunma Birliği) 2012 ve 2015 sürümleri için geçerlidir. Ulusal Elektrik Kanunu (NEC) ile yakından etkileşimde bulunurlar; makine ve tesis yapım firmaları ihracatında en önemli kurallar.

Devletlerin, örneğin zamanlama söz konusu olduğunda, onları nasıl uyguladıkları konusunda belirli bir özgürlüğü vardır. Bu nedenle bazı devletlerin NEC’nin eski sürümlerine atıfta bulunan eski sürümlerine dayanması söz konusu olabilir bu durumda sırayla NFPA’ya başvurun. Üstelik, her eyalet zorunlu olmak üzere daha başka spesifik şartlar ve kılavuzlar ilan edebilir. Örneğin, Kaliforniya’daki San Francisco’da, 1906 depreminden sonra meydana gelen yıkıcı yangınlar nedeniyle Kaliforniya eyaletinde bile olsa diğer şehirlerden daha yüksek yangından korunma gereklilikleri vardır.

ABD uzmanlığı ile geliştirilmiştir

ÖLFLEX SERVO FD 7TCE, kullanıcılara ihtiyaç duydukları güvenliği sağlar. New Jersey’deki LAPP’ta geliştirildi ve orada üretildiler. Buradaki uzmanların ABD standartları konusunda uzun yıllara dayanan deneyimleri vardır; hatta bazıları UL makamları için bile çalıştırmıştır. Kablo ucuz değildir çünkü özellikle damar plastiğin çapraz bağlanması nedeniyle üretim özelikle daha karmaşıktır

Bununla birlikte, LAPP’ın bu türden evrensel kablolarının popülerliği artmaktadır çünkü sonuçta sadece yönlendirme daha basit olduğu için kullanıcı parasından tasarruf sağlamaz ve sadece çeşitli türde kablolardan ziyade stokta bir türe ihtiyaç duyarlar ve aynı zamanda tanınmış çok çeşitli UL ve CSA listeleri, çeşitli kullanımları kapsadığı için konu standartlar olunca zamandan ve güçlükten de tasarruf sağlarlar. Bu, müşterinin kabloları sorunsuz bir şekilde kullanmasına ya da bu durumda, yukarıda belirtilen şerif gibi kanunun pençesi hakkında endişelenmesine gerek kalmamasını sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ