28.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Efectis yangın riskini önemsememek pahalıya mal oluyor!

Efectis yangın riskini önemsememek pahalıya mal oluyor!

Ülkemizde devam eden Sıfır Atık Projesi, tarafı olduğumuz Paris İklim Anlaşması ve toplumsal bilincin artmasına paralel olarak, çevre kirliliğini azaltmaya yönelik çeşitli çalışmalar başlatılmıştır. Söz konusu çalışmaların en önemlilerinden biri hiç kuşkusuz plastik geri dönüşümünü sağlamak üzere kurulan tesislerdir. Sayıları hızla artan ve halihazırda yaklaşık 1300 işletmenin faaliyet gösterdiği plastik geri dönüşüm sektörü, ülkemizde 1 milyar doları bulan cirosu ile 350 bin kişiyi istihdam etmektedir. Çeşitli kaynaklardan edinilen verilere göre, Türkiye’nin yıllık geri dönüşümünü gerçekleştirdiği plastik atık miktarı 1,1 milyon tonu bulmaktadır. Artan tesis sayısı artan yangınları da beraberinde getirdi!

Plastik geri dönüşüme son yıllarda çok önem verilmeye başlanması sevindirici olsa da bu konuda bilinçli ve tedbirli yol aldığımızı söylemek pek mümkün değil. Sürdürülebilir bir dünya için yapılan bu önemli çalışmada iyi bir şey yapılmaya çalışılırken yanlış uygulamalar nedeni ile çevreye büyük zararlar verilebiliyor. Öyle ki gerekli önlemlerin alınmaması nedeni ile çıkan yangınlar sonucu yanan plastikler hava kirliliğine yol açarken yangın söndürmede kullanılan eski nesil flor bazlı köpükler ise telafisi çok güç bir şekilde toprak kirliliğine neden oluyor. Son dönemde ülkemizde plastik geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangın sayılarında artan tesis sayısına paralel artış görülmektedir. Bu yangınlardan kaçınmak için tesise işletme ruhsatı verilebilmesi için yangın güvenliğinin ayrıntıları ile kontrol edildiği bir mekanizması planlamalı ve eksiksiz uygulamadır.

Tesisin doğru tasarımı yangın güvenliğinde kilit role sahiptir.

Yüksek risk teşkil eden plastik geri dönüşüm tesislerinde, yangın mühendisliği yaklaşımı tesisin tasarım aşamasından başlayarak uygulanmalı ve tesisin çalışma süresi boyuncada periyodik test ve kontrolleri ile devam etmelidir. Doğru tasarım yangın güvenliğinde çok kritiktir. Yapısal olarak binanın taşıyıcı sistemlerinin ve binanın birbirinden farklı yangın riski taşıyan bölümlerinin yangına dayanıklı olması, yangının ve dumanın yayılma riskini en aza indirebilecek şekilde projelendirilmesi ve doğru ürün seçimi yangın güvenliğinin ilk adımıdır. Herhangi bir nedenle yangın oluşsa bile uygun yapısal güvenlik sağlandığı zaman sınırlı bir alanda kalacak ve yayılmayacaktır. Uygun söndürme ve algılama sistemlerinin devreye girmesi ile erken tahliye imkânı, yangını söndürme veya itfaiye gelene kadar kontrol altına alınması mümkündür.

Acil durum ekiplerine önemli görev düşüyor. Uygun yapı ve sistem tasarımı ne kadar önemli ise eğitimli acil durum ekiplerinin oluşturulması da bir o kadar önemlidir. Yangına ilk müdahale doğru yapılmaz ise yangın kontrol edilemeyecek boyutlara erişebilir. Tesislerde görevlendirilen acil durum ekiplerinin eğitimleri her yıl mutlaka yenilenmeli ve yangın tatbikatları ile uygulamalı olarak gerçekleştirilmelidir. Kısaca özetlemek gerekirse; doğru proje, doğru malzeme, doğru uygulama, denetim ve doğru işletme yapılarda yangın güvenliğinin olmazsa olmaz adımlarıdır. Efectis Era Avrasya, 40 yıla varan deneyime sahip, NFPA (Amerikan) ve ISO (Avrupa) sertifikalı yangın danışmanlarıyla yangın güvenliği hizmetleri sunar. Efectis Holding; Fransa, Hollanda, Türkiye ve Birleşik Krallık’taki akredite laboratuvarları ile Avrupa’nın en eski ve en büyük yangın test laboratuvarlarından, belgelendirme ve mühendislik kuruluşlarından biridir.

2011 yılında Era Laboratuvarları (Türkiye) ve Efectis Holding ortaklığı ile kurulan Efectis Era Avrasya Türkiye’nin ilk yangın test laboratuvarı, AB Onaylanmış Kuruluşu (305/2011 AB Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) ve yangın mühendisliği merkezidir.

Efectis Era Avrasya; her tip yapıda yerel yönetmelikler ve uluslararası kabul görmüş standartlara göre test, mimari ve elektro-mekanik tasarım projesi hazırlama, yangın algılama, yangın söndürme sistemlerinin değerlendirilmesi, kaçış yolu hesaplamaları, yangın riski analizi ve uygunluk kontrolü gibi projelerin tüm adımlarında yangın danışmanlığı ve mühendisliği hizmetleri sunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?