21.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Büyük bir girişimci kişiliğin anısına Oskar Lapp 100 yaşında – Gelecek için bir öncü

Büyük bir girişimci kişiliğin anısına Oskar Lapp 100 yaşında – Gelecek için bir öncü

Stuttgart (Almanya), 18 Mart 2021

Oskar Lapp büyük bir mucit ve tutkulu bir girişimciydi. Eşi Ursula Ida Lapp ile birlikte dünya çapında bir üne sahip bir şirket kurdu. LAPP Group’un kurucusu 20 Mart 2021’de 100 yaşına bastı. Buluşları bugüne kadar dünya çapında bağlantı teknolojisini şekillendirdi. Dünyanın dört bir yanındaki Lapp ailesi ve çalışanları, Stuttgart – Vaihingen’deki eski mezarlığa çelenk koyarak ve çeşitli anma etkinlikleri düzenleyerek bu büyük girişimci kişiliği onurlandırdı. “Babamız bugün hala önemli bir rol model. LAPP şirketi Oskar Lapp olmadan var olmazdı. Hayatının çalışmalarına en derin şükranlarımızla devam ediyoruz. Üçüncü neslin artık LAPP’nin işletmesini devralmış olması onu kesinlikle çok gururlandırırdı”, diyor LAPP Holding AG Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Lapp.

25 Nisan 1987’de kocası ölen Ursula Ida Lapp
(90) “Kocam cesurdu ve Tanrı ona birçok yetenek vermişti” diyor. 20 Mart 1921’de Almanya’nın doğusundaki Benshausen’de zanaatkar bir ailenin dört çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren teknik konularda etkileyici bir yetenek ve yaratıcı bir ruh sergiledi. Savaş esiri olduktan ve daha sonra eski Komünist GDR’den kaçmak için “yeşil sınırdan” kaçtıktan sonra, 1950’lerin ortalarında Batı Almanya’da ailesiyle yeni bir hayata başladı.

Batıya kaçarken sahip olduğu her şeyi geride bıraktığı için yeniden başlamak zordu. Oskar Lapp başlangıçta Güney Almanya bölgesinden sorumlu olduğu Harting için çalıştı. Ve yenilikçi fikirleri de dikkat çekmeye başladı. Örneğin, şirket için endüstrideki ilk dikdörtgen konnektörü geliştirdi. Müşterilerle yaptığı birçok toplantı sayesinde Oskar Lapp, kullanıcıların tam olarak neye ihtiyacı olduğunu biliyordu. Özellikle elektrik bağlantısı çok zahmetliydi: Damarların hepsi siyah veya griydi ve elektrik mühendisleri bağlantı yaparken damarları doğru uçlara atamakta zorlanıyorlardı. Bu, süreklilik testi olarak bilinen karmaşık bir süreç gerektiriyordu. Oskar LAPP, renkli damarlardan yapılmış esnek bir kablo icat etti. ÖLFLEX® doğdu. Bağlantı teknolojisinde devrim yapan bir icat olan ilk endüstriyel üretim güç ve kontrol kablosuydu. Başka bir açıdan da yenilikçiydi: Oskar Lapp, endüstriyel bir ürüne marka adı veren ilk girişimciydi. Bugün, ÖLFLEX® markası, hala dünya çapında olağanüstü yağa dayanıklı ve esnek kontrol kabloları anlamı- na geliyor.

1959’da Lapp’lar 50.000 Mark banka kredisi yardımıyla şirketlerini kurdular. Oskar Lapp hala Harting’de çalıştığı için Ursula Ida Lapp, şirketin kurucusu olarak ticari sicile girdi. Şirket adı mutfak masasında oluşturuldu: U.I. LAPP KG – U.I. Ursula Ida anlamına gelir. Bugün pek çok startup’ta olduğu gibi, Lapp’ların işi Stuttgart- Vaihingen’deki evlerinin garajından başladı. Oskar Lapp satışlarla ilgilenirken, Ursula Ida Lapp evden hesapları, siparişleri ve lojistiği hallederken, küçük çocuklarına da baktı.

ÖLFLEX®ile Oskar Lapp, günümüzde kablo üreti- minde tüm dünyada geçerli olan kalite standartlarını belirlemektedir. Hatta 130 adede kadar renkli damarlara sahip hazır kablo demetleri sunuyordu. Talep çok büyüktü. LAPP ayrıca kablo demeti uzunluğunu müşteri ihtiyaçlarına göre sunan ve kesen ilk tedarikçilerden biriydi. ÖLFLEX® doğru zamanda doğru ürün oldu ve satışlar hızla büyüdü. Daha sonra UNITRONIC® veri iletim sistemleri, HITRONIC® fiber optik kablolar, SKINTOP® vidalı kablo rakorları, SILVYN® kablo koruma ve kılavuz sistemleri, EPIC® endüstriyel konnektörleri, ETHERNETteknolojisi için ETHER-LINE® veri iletim sistemleri ve FLEXIMARK® işa- retleme sistemleri eklendi.

1963 yılında şirket, ÖLFLEX® kabloları üreten ilk fabrikasını açtı. 1965’te şirket Stuttgart- Vaihingen’deki aile evinden Schulze-Delitzsch-Strasse’ye taşındı. Sovyet savaş esiri olarak yaşadığı acı tecrübeler nedeniyle, Oskar Lapp her zaman batıda uluslararası iş ilişkileri ve dostluklar kurmaya kendini adamıştır. İlk satış ortaklarını 1960 yılında İsviçre ve İsrail’de buldu. Oskar Lapp, 1976’da ABD’de soğuk savaş sırasında Sovyetlere tam karşı nokta olarak gördüğü ilk uluslararası iştiraki kurdu.

Aynı zamanda, şirketini bağlantı teknolojisinde tek elden bir mağaza olarak konumlandırdı ve bu ilke bugüne kadar başarılı bir formül olmaya devam ediyor. “Babamız şirketimizi çok çalışarak ve hırsla ve gerçekten neyin önemli olduğuna net bir bakış açısıyla başarıya götürdü. Sebat, girişimci ruh ve yenilik sergiledi ve bunlar bugün hala LAPP’ın DNA’sının bir parçası” diyor LAPP Holding AG Denetleme Kurulu Başkanı Siegbert Lapp.

Oskar Lapp 1987’de öldüğünde, eşi Ursula Ida Lapp ve iki oğlu Siegbert ve Andreas Lapp şirketin başına geçti. 90’ların sonunda Oskar Lapp’ın dul eşi günlük operasyonları oğullarına devretti. Onların himayesinde, daha fazla uluslararasılaşma ve çözümlere odaklanma olmuştur. Bugün LAPP, kablo ve bağlantı teknolojisi alanında entegre çözümlerin ve markalı ürünlerin önde gelen tedarikçilerinden biridir. LAPP şu anda dünya çapında yaklaşık 4.575 kişiyi istihdam ediyor, 20 üretim sahasına ve yaklaşık 43 satış şirketine sahip. Ayrıca yaklaşık 100 uluslararası temsilci ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

Andreas Lapp şu anda küresel holding şirketi LAPP Holding AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı, kardeşi Siegbert E. Lapp ise Denetleme Kurulu Başkanıdır. Ursula Ida Lapp, Denetleme Kurulu Onursal Başkanıdır ve şirketteki önemli etkinliklerde bulunmaktadır. İki torun da şirket içinde sorumluluk aldı. Matthias Lapp, 2017 yılında Güney Amerika, Afrika ve Orta Doğu da dahil olmak üzere Avrupa CEO’su görevini üstlendi. Alexander LAPP, holding şirketinde dijitalleşme ve elektronik ticaretten sorumludur.

Oskar Lapp anısına, kurucu aile 1992 yılında Oskar Lapp Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf, genç bilim adamlarına, kardiyovasküler araştırmalara etkili bir şekilde katılmaları için teşvikler sağlıyor. Her yıl 12.000 Euro değerindeki Oskar Lapp Araştırma Ödülü verilirken, ekipman için 20.000 Euro’ya kadar destek sağlayan Oskar Lapp Hibesi iki yılda bir veriliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?