23.03.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Beyaz Eşya ve Otomotiv Kablo Standartlarına uygun olarak PVC – NYAF Tek damar kablo üretimini devreye aldık.

Reklam

Ok Elektronik Elektrik San İç ve Dış Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halit Ok: Beyaz Eşya ve Otomotiv Kablo Standartlarına uygun olarak PVC – NYAF Tek damar kablo üretimini devreye aldık.

Firmamız 2015 yılına yavaş bir başlangıç ile başladı, müşterilerimizin büyük çoğunluğu Beyaz Eşya ve Dayanıklı Tüketim Ürünleri firmalarıdır. Bu nedenle planlanmış üretimleri doğrultusunda 2. Aydan sonra hızlanan üretimlerimiz şu anda en yüksek noktalara gelmiş durumda ve gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kazancımızda planladığımız hedeflere ulaşmış durumdayız ve bu bizi çok memnun ediyor.

2015 yılı ekonomik sürecinde nasıl bir üretim programı oluşturdunuz, hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Sene başından beri kur dalgalanması nedeniyle kablo sektöründe oluşan olumsuzluklar elbette bizi de etkiliyor.
Hedeflemiş olduğumuz üretim sürecimizde bir aksama olmadı, müşterilerimize en kaliteli kablo üretimlerimizi ve estelasyon düzenli ve istenilen tarihlerde ulaştırdık.

Şu anda kapasitemiz %88 oranında dolu ve 2015 ilk yarısı için belirlemiş olduğumuz hedeflerimize ulaştık. Yeni işler ve yeni üretimler hedeflerimizde var, sene sonuna kadar tüm planlarımızı uygulayacağız.
Hedeflerimize koyduğumuz;

1.a – Beyaz Eşya ve otomotiv Kablo Standartlarına uygun olarak PVC – NYAF Tek damar kablo üretimini devreye aldık, aralıksız çalışıyor. Laboratuvar çalışmalarını devreye aldık, kaliteli kablo üretimimiz devam ediyor.
1.b – 90ºC ve 105ºC PVC Makaron hatlarımızı devreye aldık, üretimi aralıksız çalışıyor.

Ekonomide yaşanan Euro/Dolar, hammadde vb. temini gibi dalgalanmalar firmanızı nasıl etkiliyor? Bu dalgalanmalar tüketicinize nasıl yansıyor? Kaybedilen tüketicileriniz oldu mu?

Şirketimizin ekonomik dalgalanmalara ve hammadde, yurt dışı malzeme tedariki bazı zamanlarda bizi sıkıntıya soktu, ama bu durumları alternatif tedarikçilerimizle yaptığımız çalışmalarla sorunsuz bir şekilde atlattık.
Dünyanın her tarafından hammadde ve malzeme tedarikimizde bir olumsuzluk yaşamadık. Buna karşılık maliyetlerimizde küçük artışlar oldu tabii ki, ama müşterilerimizle bu konularda yaptığımız istişarelerimiz her zaman olumlu sonuçlandı, kaybettiğimiz bir müşterimiz olmadığı gibi yeni müşteri arayışlarımız olumlu geçti ve yeni müşteriler kazandık.

Kablo sektöründe kapanan veya işleri yavaşlayan firmalar oluyor, bu konudaki yorumunuz nedir?

Firmamız, ekonomideki dalgalanmaları düşünerek, maliyetlerimize en az zarar gelecek şekilde çalışmalarını sürdürüyor, kablo sektöründe işlerini azaltan veya kapatan firmaları duyduğumuza elbette üzülüyoruz,
Sektörümüzü her zaman başarılı ve işlerini iyi yönetilen firmaların olduğu bir sektör olarak düşünmek istiyoruz.
Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan kablo sektörü çok kötü durumda değildir ve ekonomik sıkıntılardan etkilenmeyecektir. Öncelikle müşteri kaybı olmaması için her türlü çalışmayı ekibimizle sürdürüyoruz.
Kablo sektörü ekonomideki kararsızlık ve dalgalanmalara minimum karla da olsa devam edecek gibi görünüyor, sonuçta ekonomide büyük bir pay sahibi olmasından kaynaklı bir gelişme süreci yaşanıyor.

2015 yılı birinci altı ay kazanç-kapasite doluluğu oranınız nasıl gelişti, geriye mi ileriye mi gidiyor? İkinci altı ay için planlarınız ve düşünceleriniz nelerdir?

Firmamız 2015 yılına yavaş bir başlangıç ile başladı, müşterilerimizin büyük çoğunluğu Beyaz Eşya ve Dayanıklı Tüketim Ürünleri firmalarıdır. Bu nedenle planlanmış üretimleri doğrultusunda 2. Aydan sonra hızlanan üretimlerimiz şu anda en yüksek noktalara gelmiş durumda ve gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kazancımızda planladığımız hedeflere ulaşmış durumdayız ve bu bizi çok memnun ediyor. Otomotiv sektörüne düzenli olarak üretim yapıyoruz, dönem olarak aynı tempoda devam ediyor. 2. Altı ay için hedeflerimizde çıtamızı biraz daha yükselttik, yeni planlarımızı devreye soktuk, iyi bir yıl geçirmeyi arzuluyoruz.

Ekonomide oluşan Euro / Dolar dalgalanmasının en kısa sürede durgun hale gelmesini bekliyoruz.
Şu anda oldukça hassas bir dönem geçiriyoruz, bir an önce hükümetin kurulmasını ve piyasaların normal hale dönüşmesini tüm firmalar gibi biz de istiyoruz.

Halit OK
Yönetim Kurulu Başkanı

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ