21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Baran Kablo AŞ Dış Ticaret Müdürü Kadir Karahan: Yerli ve kaliteli PUR spiral kablolarımızı esnek teslim süreleri ile müşterilerimize sunuyoruz.

Baran Kablo AŞ Dış Ticaret Müdürü Kadir Karahan: Yerli ve kaliteli PUR spiral kablolarımızı esnek teslim süreleri ile müşterilerimize sunuyoruz.

Kablo sektörünün önemli aktörlerinden Baran Kablo, uluslararası kalite standartlarındaki ürünleri ile müşterilerine hizmet veriyor.

Baran Kablo AŞ Dış Ticaret Müdürü Kadir Karahan ile firmaları, ürünleri ve pandemi dönemini değerlendirdik. Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz?

Baran Kablo özellikle zayıf akım kabloları konusunda uzmanlaşmayı hedeflemiş ve bu süreçte müşterilerinin beğenilerini kazanmıştır.

Genel olarak zayıf akım kabloları sınıflandırılmasında ana gruplar olarak;
1. Sinyal kontrol kabloları
2. Haberleşme ve iletişim kabloları
3. Kumanda kabloları
4. PUR kabloları olarak sıralayabiliriz.

Bunun yanında özellikle Batı ülkelerinden tedarik edilen PUR spiral kabloları konusunda firmamız geniş üretim alanı ve yüksek kaliteli ürünler gerçekleştirerek bu ürünlerin müşteri beklentileri doğrultusunda Avrupalı rakipleri ile rekabet eder duruma gelmiştir. Yerli, kaliteli PUR spiral kablolarımız esnek teslim süreleri ile müşterilerimize sunulmaktadır.

Firmanız ve ürünleriniz neden tercih ediliyor? Kalite ve hizmet standartlarınız nelerdir?

Özellikle endüstriyel kablolar kısmında ülke olarak çok geriden geliyoruz. Henüz kendi endüstri alanındaki imalatçılarımız yerli malı kablolarına inançları oturmuş değil. Ülkemizde endüstriyel kabloların yüksek bir kısmı Avrupa’dan çok yüksek maliyetler ile ithal ediliyor.

Biz de bu kısımda en iyi olabilmek adına yola çıktık ve endüstri alanındaki ihtiyaçlara Avrupalı rakiplerimiz ile aynı ürünü üreterek kapıları zorlamaya başladık. Numunelerimizi müstakbel müşterilerimize sunduk geri dönüşler gayet başarılı oldu. Çok hızlı olmasa da bu yolda emin adımlar ile ilerliyoruz. Kalite ve kalitenin sürekliliği prensibi ile üretim yapan firmamız, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği gerekliliklerine uygun olarak; kaliteli ürün, çevreye ve insan hayatına saygılı üretim prensibi ile sektöründe örnek olan bir firmadır. Bunun yanı sıra bünyemizde üretimini yaptığımız kablolarımızın kalitesini seçkin belgelendirme kuruluşlarından aldığımız belgelerle ürün belgeleriyle onaylamış olarak müşterilerimizin memnuniyetine sunmaktayız.

2020 yılı değerlendirmesini nasıl yapıyorsunuz?

Öncelikle 2020 yılının ilk gününe, Baran Kablo A.Ş. olmanın gururu ile başladık. 2020 yılı itibari ile firmamız nevi değişikliğine gitmiş ve kurumsal yolda bir basamak daha ileri adım atmış oldu. 2020 ilk yarıyıl dönemi için biz makine endüstrisi alanında hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Bu alanda önemli adımlar attık. Fakat ne yazık ki pandemi süreci tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de piyasaları alt-üst etti. Başlangıçta nasıl bir alternatif yol izleyebiliriz diye çok düşündük ve çok geçmeden zaten bir Korona sektörü oluşmaya başlamıştı bile. Biz medikal alanda üretimleri zaten olan bir firmayız ve bu alanda çalışmalarımızı geliştirip özellikle yurtiçi medikal pazarda satış ekibimiz ile çok iyi işler çıkardık. Buna hazırdık diyebiliriz.

Dünya yeni normale başladı. Yeni normalde yurtiçi ve yurtdışı satış beklentileriniz nelerdir? Temel yurtdışı pazar ve müşterilerinize ulaşabiliyor musunuz?

Baran Kablo kurulduğu tarihten bugüne kadar gelişme ve iyileştirme önceliğinde büyüyen bir firma olmuştur. Bugüne kadar birçok sıkıntılı kriz süreçlerini büyüyerek atlatmayı başardık. Çünkü biz sadece Türkiye’de yerleşik üretim yapan bir firma değiliz. Avrupa’da kendimize ait merkez ofisi ve buraya bağlı değişik ülkelerde bayilikler oluşturmayı başaran bir firmayız. Avrupa’da kablo satışlarımızı geliştirerek ilerliyoruz. Bu kısımda büyük distribütör alıcılar yerine daha aktif toptancı alıcıları tercih ettik. Bu firmalar özellikle Avrupa ve Amerika’da çok büyük bir gücü olan online perakende satışlarına hizmet veren toptancılar. Pandemi süreci ile Karantina haberleri önce bir tedirginlik getirdi. Fakat insanlar karantinayı yaşayınca bunu eğlenceli bir duruma çevirmeyi tercih ettiler. Takip ettiyseniz Avrupa’da ve Amerika’da online satış devleri rekor satışlara ulaştılar. Biz de firma olarak buradan nasibimizi aldık. Açıkçası biz yurtdışı ticari operasyonlarımızı hep ülkemizde olabilecek krizlerden korunmak üzere geliştirmiştik. Fakat dünyanın tamamını etkileyen büyük bir krizde iyi bir imtihanı vermiş olduk. Yeni normal ticari olarak düşünürsek hayatımıza talep edilen ürüne daha kısa yollardan ulaşabilmeyi getirdi. Ülkemiz online satışlar konusunda henüz kırılmayı göstermediyse de üreticiler, satıcılar ve esnaflar bu gelişmeye açık olmak zorundalar. Çünkü bu süreç insanlara kendilerine ait zamanın ne kadar kıymetli olduğu bilincini de getirdi. Online satışların yakın zamanda ülkemizde çok yol kat edeceğine inanıyorum.

2021 yılı beklentilerinizi paylaşır mısınız?

Kimsenin müdahale edemeyeceği bir pandemi süreci devam etmekle beraber biz küçülmek yerine büyüdük. 2020 yılında kablo makine parkurumuzu 3 kat artırdık.Türkiye’de üretim tesisi olarak hatırı sayılır bir konuma geldik.Yeni yılda güçlendirilmiş üretimimizle daha yaygın şekilde müşterilere ulaşarak kaliteli hizmet vermeye devam edeceğiz. Endüstriyel alanda ithalat edilen kablolar kısmında pazarımızı daha da artırmak ve akla gelen ilk marka olmak bu yılda hedefimiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ