25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Ahmet Nalbantoğlu Elektrik Satınalma ve İdari İşler Müdürü: KABMAK yerli ve milli kablo makinalarıyla uluslararası arenada bu sektörde ülkemizi temsil etmektedir.

Ahmet Nalbantoğlu Elektrik Satınalma ve İdari İşler Müdürü: KABMAK  yerli ve milli kablo makinalarıyla uluslararası arenada bu sektörde ülkemizi temsil etmektedir.

Ambargolar, ülkelerarası ek vergiler v.b ekonomik yaptırımlara rağmen ihracatlarımız hız kesmeden devam ediyor

Geçtiğimiz aylarda ABD ye gönderdiğimiz makinalardan sonra yeni siparişler aldık. Uçak düşme krizi aşıldıktan sonra Rusya’ya ihracatımız artmaya başladı. Avrupa,Türki Cumhuriyetler ve Afrika ülkeleri ile çalışmalarımız devam etmektedir.

Yurtdışına yaptığımız özel amaçlı yeni makinalarımız ve özellikleri;

Kabmak, enerji ve haberleşme amaçlı kullanılan genel kabloların üretimi için imal etmiş olduğu makine ve üretim hatlarının yanı sıra, özel amaçlı kablo ve uygulamalar için de makinalar üretip tüm dünyaya pazarlamaya devam ediyor. Sahip olduğumuz bilgi, tecrübe ve mühendislik becerilerimizi kullanarak ülkemizi ve sanayimizi bir üst noktaya taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.
*Yakın zamanda sadece dünyada belli firmaların üretebildiği çok özel maden kablolarının imalatında en önemli aşama olan zırhlama ve ekranlama için imal etmiş olduğumuz üretim hattını Rusya’ ya sevkettik. Hat, genel amaçlı bantlama, zırhlama, ekranlama ve aktarma işlevlerinin yanısıra, özellikle maden kablolarının üretiminde rol alabilmek amacıyla özel olarak geliştirildi. Hattın giriş ve çıkışındaki tangential bantlamalar 700 mm. Çap ve 50 mm. genişliğe kadar olan kağıttan polyestere, bakırdan çeliğe kadar birçok çeşit bandı ister tek, ister çift bant olarak 80 mm. çapa kadar olan kabloları yüksek hızda bantlama ihtiyaçları için tasarlandı.
Bu bantlamalar arada bulunan zırhlama makinasının hem öncesinde ve hem de sonrasında değişik materyallerle bantlama yapabilmeyi sağlıyor. Bu bantlamaların arasında ise 2 adet 60′ ar adet 250mm. çapında makara üzerindeki alüminyum, bakır veya çelik teli konsantrik olarak kabloya saran, döner ekranlama makinası bulunuyor. Bu konsantrik ekranlama makinaları ister birbirine zıt yönde, isterse de aynı yönde ve birbirlerine elektronik olarak kilitlenmek suretiyle (elektronik şaft) 120 tellik tek Makine gibi dönerek çok geniş bir üretim yelpazesinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

* Bunun yanında yine özel üretim olarak bir kaç değişik Avrupa ülkesine ihraç ettiğimiz çok özel teflon izolasyon ekstruder ve hatları ile otomativ sektöründe kullanılan; elektrik dışında vites teli, fren teli gibi çok hassas araç parçaları için imal etmiş olduğumuz büküm ve izolasyon hatları ile kent ekipmanları üretiminde kullanılan özel büküm hatlarını da müşterilerimiz için özel dizayn edip üretime kazandırdık. Bu arada süreç içerisinde nükleer enerji, uzay araştırmaları, savunma sanayi gibi birçok alanda kullanılan özel amaçlı kabloların büküm, bantlama, ekranlama ve izolasyonu için de özel dizayn Makine ve üretim hatları imal ederek sevkini gerçekleştirdik.

* Kablo makinaları prosesiyle benzerlik taşıyan Komple çelik halat üretim hatlarını yeni kurulan bir Avrupa ülkesine ve 400 mm. çapa kadar plastik boru imal hatları da bir Afrika ülkesine şu anda sevkedilmeyi bekliyor.

Ayrıca yıllardır yaptığımız yurt dışı sevkiyatlardan sonra Avrupa’da 2.el pazarımız oluşmaya başladı. Ülkemiz adına, kuvvetli rakiplarimizin arasında yer alabilmek bizim için gurur ve mutluluk verici bir durumdur.

İmalatını yapmış olduğumuz;kablo,çelik halat makinaları ile plastik boru makinalarının tasarım, proje, yazılım ve imalatı;
19.500 m2 kapalı alanda iki ayrı tesisimizde 3-4-5 eksen CNC tezgahlar, 5 mt çaplı, 10 mt uzunluğunda olan tornalar, CAD-CAM destekli CNC makinalarımız ve diğer yaklaşık 40 adet makine parkurumuzda 30’u beyaz yakalı mühendis, teknisyen ve vasıflı 175 çalışanımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Nisan 2018 de Düsseldorf/Almanya ‘da yapılan Uluslar arası Kablo ve Tel fuarına katıldık. Dünyanın her yerinden gelen müşterilerimizin yoğun ilgisiyle karşılaştık. Bundan sonra AMERİKA – ATLANTA INTERWİRE 2019 fuarına katılacağız.

Kendi sektörümüzde müşterilerimizin taleplerini karşılayacak ve memnun edecek yeniliklere devam etmek Dünyadaki olumsuz gelişmeler nedeniyle oluşan sıkıntıları aşmak, uluslararası pazardaki payımızı korumak ve artırmak başlıca hedeflerimiz arasındadır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ