01.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

3M Elektronik & Enerji Bölümü Satış – Pazarlama Müdürü Mahmut Oğuzcan

2015 yılı tahmin edilen tüm zorluklara rağmen fırsatlar ile dolu bir yıl olacaktır.

3M TÜRKİYE hakkında bilgi verebilir misiniz? 3M TÜRKİYE kuruluşundaki amacı ve bugün ulaştığı konumundan bahseder misiniz?

3M olarak, yüz on yılı aşkın süredir yeni fikirler geliştiriyor ve bu fikirleri dâhiyane ürünlere dönüştürüyoruz. İleri seviyedeki teknolojilerimizi, yeni ve beklenmedik şekillerde kullanarak, inovasyon yeteneğimizi 55.000’den fazla ürün ile müşterilerimize sunuyoruz.

3M küresel düzeyde; Tüketici Ürün Grubu, Elektronik ve Enerji Grubu, Sağlık Bakım Ürünleri Grubu, Endüstri Ürünleri Grubu ve Güvenlik ve Grafik Çözümleri Grubu olmak üzere 5 ana iş grubu ve bu grupların altındaki 28 aktif satış ve pazarlama bölümünden oluşuyor. Yıllık satış rakamı 31 milyar dolar olan ve 70 ülkede faaliyet gösteren 3M’in dünya çapında 89.000 çalışanı bulunuyor. 3M’in 1987 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’deki çalışan sayısı ise 580. Elde edilen gelir açısından Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük üçüncü ülkesi. 3M kablo veya elektrik sektörüne ne gibi ürün ve hizmet sunmaktadır.

Elektrik ürünleri departmanı olarak kablo çözümleri portföyümüzün %50’sini oluşturmakta. AG için kablo ek mufları, OG ve YG için kablo başlıkları ve ek mufları başta olmak üzere reçineli kablo ekleri (elektrik iletim hatları ve maden sektörü için), çeşitli türlerde kablo konnektörleri, kablo işaretleme ve markalama çözümleri ile kablo temizleme ve kablo çekme işlemlerinde kullanılan kaydırma kimyasalları başlıca çözümlerimizdir.

Sektörünüz 2014 yılında nasıl bir performans gösterdi? 2015 yılı ile ilgili öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

2014 yılı birçok sektörde olduğu gibi Elektrik sektörü için de inişli çıkışlı ve çoğunlukla kur dalgalanmaları karşısında çeşitli önlemlerin alındığı bir sene olarak geçti diyebiliriz. Genel olarak alt yapı ve enerji üretim yatırımlarının devam ettiği sektörün hareketli olduğu bir yıldı ve başarıyla tamamladığımız birçok projeye imza attık. Ek olarak 2014 senesini 2015 içerisinde uygulamaya koyacağımız yeni stratejiler ve piyasaya süreceğimiz yeni ürün ve hizmetler ile ilgili pazar ve potansiyel çalışmaları da yaparak verimli bir şekilde değerlendirdik. 2015 senesi ise yine kur dalgalanmaları nedeniyle pazardaki tüm oyuncuları farklı önlemler almaya itecek bir sene olacak gibi görünüyor. 2015’i farklı ürün ve hizmet şekilleri ile olmadığımız pazar türlerinden pay kaparak büyümemize devam edeceğimiz fırsatlarla dolu bir sene olarak değerlendiriyoruz. Bu seneye kadar ağırlığımızı daha çok verdiğimiz alt yapı projelerinin yanında, çok odaklanmadığımız ama çok büyük potansiyeli olduğunu bildiğimiz Bakım & Onarım ürünlerimize de ağırlık vererek müşterilerimizin karşısına farklı kanallar ve çok çeşitli ürünler ile daha yakından hizmet vereceğiz. Bu konuyla ilgili hem organizasyonel hem de ürün lansmanı çalışmalarımız devam etmektedir.

2015 yılına hangi beklenti ve projelerle giriyorsunuz? Ürün ve hizmet çeşitliliği düşünüyor musunuz?

2015 Mart ayında geçen sene olduğu gibi WIN Electrotech fuarında firma standımız ile müşteri ve iş ortaklarımız ile buluşuyor olacağız. Hem fuardan hem 2015 senesinden beklentimiz çok büyük. 3M Elektrik Ürünleri Departmanı olarak büyüyen satış ve bayi organizasyonumuz, yeni odaklanacağımız elektrik pazarları için geliştirdiğimiz yeni ürün gamlarımız, farklı şehir ve lokasyonlarda yapmayı planladığımız ürün tanıtım günlerimiz ve her sene olduğu gibi bu sene de ağırlık vereceğimiz son kullanıcı teknik eğitim seminerlerimiz ile pazardaki 3M marka ve kalite bilinirliliğini arttırmaya devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi müşterilerimize pazardaki ürün ve çözümlerin çok üstünde olduğu bilinen 3M’in yenilikçi teknoloji ve uygulama çözümlerini sunmaya devam ederek ezber bozan firma algımızı devam ettireceğiz. 2015 yılında müşterilerimiz Bakım & Onarım ürünlerimiz ile bizleri karşılarında daha sık görüyor olacaklar.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

2015 senesi tahmin edilen tüm zorluklara rağmen fırsatlar ile dolu bir yıl olacaktır. Bu fırsatları iyi değerlendirebilen firmalar hem yeni pazarlar bularak hem de rakiplerinden pazar payı kaparak büyümelerine devam edeceklerdir. 3M olarak bu seneyi her ikisini de gerçekleştireceğimizi bir yıl olarak görüyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?