28.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Zor zamanlarda ayakta tutan güç: Sürekli İnnovasyon ve yenilikçilik

Mustafa Sırkıntı (sol) HDO Plast Genel Müdürü Doğan Özbaran / Firma Ortağı

Hedefini, kar marjı düşük ve ham madde yönü ile büyük oranda ithalata bağlı olan kablo imalatı sektörüne yönelik, yüksek katma değere sahip, çevre ve insan sağlığına duyarlı yenilikçi ürünler üretmek olarak belirlemiş olan HDOPLAST bu doğrultuda yenilikçi ve ARGE yoğunluklu çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Günümüz rekabet ortamında işletmeler küreselleşmenin doğal bir neticesi olarak dünyapazarında yoğun bir rekabet ortamında bulunmaktadır. İşletmelerin bu ağır rekabet koşullarına karşı koyabilmesi, çağın gereklerine doğru zamanda reaksiyon göstererek kaliteli, bilgi yoğun, katma değeri yüksek, maliyeti düşük aynı zamanda bu özelliklerin bir adım önünde farklı nitelikte ürün geliştirebilmeleri ile doğrudan ilişkilidir. Bu sayede kazanılacak Ar-Ge, inovasyon ve Markalaşma Becerisini Geliştirmek hedefi ile yeni ve üstün nitelikli ürün geliştirme firmamızın genel hedefidir. Yenilikçi üren ve proses geliştirme kapsamında yapmış olduğumuz çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Çapraz Bağ Yapabilen HFFR (XL-HFFR) Çapraz bağ yapabililen HFFR (XL-HFFR) ürünleri geniş sıcaklık çalışma aralığı, çamura, yağlara, alkali ve asitlere karşı yüksek direnç istenen uygulamalarda, fleksible izole ve kılıf malzemesi olarak kullanılmaktadır.

HDOPLAST olarak silan teknolojisi yardımı ile XL-HFFR için ARGE üretim sürecini başarı ile tamamlamış bulunmaktayız. Ürünün endüstriyel deneme aşaması devam etmektedir. Proje başarıyla sonuçlandığında piyasa ihtiyacının ithalata bağımlılığı ciddi oranda azalacağı öngörülmektedir.

CPR Yönetmeliğine Uygun Ürünler Bilindiği üzere 2017 ikinci yarısından itibaren yürürlüğe girecek olan CPR standardı hâlihazırdaki standartlara kıyasla gerek kablo tasarımını gerekse bu tasarımda kullanılacak kompoundların değişimini ve gelişimini zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda DIN VDE 207, 250 HM2/HM4 tipi kompoundlara göre özellikle antidrip özelliği geliştirilmiş ve HRR(Heat Rlease Rate) değerlerinde ciddi iyileştirmeler yapılarak standarda uygun ürünlerin ARGE’si bitme aşamasına gelmiştir. Ürünlerin sertifikasyon süreci devam etmektedir.

FE 180 vb. Yangın Alarm Kablolarında Kullanılan Mika Bant Yerine Ekstrüde Edilebilir Kompound Yangın alarm kabloları gibi uygulamalarda uzun süre alev altında elektrik iletkenliğinin devamlılığı aranmaktadır. Söz konusu kablo üretim teknolojisinde bu fonksiyonelliği sağlayabilmek için mika bant uygulaması yaygın olarak kullanılmaktadır. Mika bant uygulaması ilave makine ve teçhizat yatırımını gerektirmektedir. Ayrıca üretim hızını sınırlaması ve uygulama zorlukları kablo üretim prosesinin verimliğini azaltmaktadır.

Sektörden gelen talepler üzerine HDOPLAST tarafından mika bant uygulamasına alternatif olarak sadece mevcut kablo üretim hatları kullanılarak ektrüde edilebilir yangın alarm kablo standartlarını karşılayan kompaund üretilmiştir. Böylelikle mika bant uygulaması olmaksızın tamamen ektrüzyon prosesi kullanılarak ilgili standartlara uygun kablo üretimi mümkün olabilmektedir.

Yenilikçi Tek Vida Kompound Üretim Hattı Tasarım ve İmalatı HFFR, PE, PVC vb. termoplastik ürünlerin üretimi için çözüm ortağımız DOMEKS Makine’ nin geliştirdiği patentli ürünü Boksör-120R’ nin ardından yenilikçi tasarımı ile tek vida kompaund üretim hattı test üretimlerini başarı ile geçmiştir. Söz konusu üretim hattı ile PVC, PE kompaund, HFFR vb. ürünler üretilebilmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra yurtdışı kaynaklı kompaund üretim hatlarına göre kaliteden taviz vermeksizin rekabetçi maliyet avantajları sunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?