17.04.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Yeni hatta %100 geri dönüştürülmüş bakır kullanılıyor. Daha küçük çevresel ayak izi ile artan verimlilik

OF-Cu çubuk döküm işleminde geri dönüştürülmüş bakırın kullanılması uzun süredir üreticilerin hedefiydi. Bunun oldukça basit ve belirgin bir nedeni var; maliyet etkinliği. Upcast Oy, OF-Cu çubuk döküm sürecinde %100 geri dönüştürülmüş malzeme -veya pek çok operatörün dediği gibi hurda- kullanılması için gereklilikleri karşılamak amacıyla kendi sürekli döküm teknolojisini ve makinelerini geliştirdi.

Bakır çubuk döküm sürecinde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması hem kalite kontrol hem de malzemenin mekanik işlenmesi açısından oldukça zorludur. Döküm sürecinin kendisi ham maddenin olası metalürjik kirliliklerini ortadan kaldırmaz. Bu nedenle daha önceden, saf bakır katotlarla birlikte az miktarda geri dönüştürülmüş malzemenin koyulması tavsiye edilmiştir. Bunun için operatörlerin ekstra manüel çalışma yapması gereklidir bu da iş gücünü gereksinimini arttırır. Sürekli geliştirme çalışması ve müşteriler için öneminin anlaşılması ile birlikte Upcast Oy durumu değiştirebildi. İlk UPCAST® OF-Cu çubuk sürekli döküm hattında diğer iç süreçlerden gelen %100 geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılıyor.

Bu hat bir yıl önce hizmete sokuldu ve o zamandan beri başarılı bir şekilde faaliyet gösteriyor. Yeni hattın otomatik dolum teknolojisi geri dönüştürülmüş malzeme için özel olarak tasarlandı. Son ürün, ham madde için kriterleri ve limit değerleri belirliyor. Bu nedenle bu süreç için geri dönüştürülmüş malzemenin saflığı önemli. Aynı üreticinin diğer süreçlerinden çıkan hurdalarının kullanılması malzemenin tam olarak döküm işlemi için gerekli olan türde olmasını sağlar. Geçmişte ocaktaki eriyiği kaplayan kömür küçük parçaların eriyiğe tamamen gömülmesini engelleyerek geri dönüştürülmüş malzemenin malzeme besleme ve erime sürecinde bazı sorunlara yol açıyordu. Bu durum malzemenin önceden işlenmesiyle önlenebilir ve yeni hatta tüm parçaları eriyiğe gömülmeye zorlayan bir hidrolik pres konulabilir.

Otomatik süreç yeni, gelişmiş kontrol sistemiyle birlikte üretim verimliliğine önemli bir katkıda bulundu. Örneğin eriyiğin otomatik transferi sonucunda manüel çalışma azaldı ve bu şekilde insan hatası olasılığı en aza indirildi. Uzak erişim sistemi hataların çok hızlı bir şekilde belirlenmesine olanak sağlıyor ve onarım faaliyetleri de hızlanıyor. Bu, uzun süreli kesintilerin veya araların önlenmesi açısından oldukça önemli. Buna ilave olarak sistem, müşterilerin tüm olası süreç verilerine sahip olmasına olanak sağlıyor, bu da verimliliği arttırmak için ayarlamalar yapmalarına imkan veriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ