09.12.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Yapısal geri dönüş kaybı (SRL) ve FFT-Frekans Analizi SIKORA ölçüm cihazları FFT analizi ve SRL tahminleri sağlar

Wilhelmshaven, Jade Üniversitesinde mühendislik bilimleri Profesörü ve SIKORA AG’nin serbest danışmanı, Prof. Dr.-Ing. Werner Blohm

Örneğin veri kabloları gibi son teknolojiye sahip kablo ürünlerinin üretimi en küçük, periyodik olarak meydana gelen kablo parametre dalgalanmaları ile ilgili olarak kablo çapı, eş eksenlilik ve/veya kablo kapasitansının sürekli izlenmesini gerektirir.

Bu dalgalanmalar ekstrüderin “pompalaması”, döner parçaların dengesizliği, hat hızının periyodik dalgalanmaları, köpürme derecesinin döngüsel dalgalanmaları ve/veya iletken ön ısıtmanın periyodik dalgalanmalarından meydana gelebilir.

Veri ve yüksek frekanslı kabloların kalite kontrolü için en yaygın kullanılan yöntem kablo ile iletilmesi gereken çalışma frekanslarının bir fonksiyonu olarak belirli bir kablo uzunluğundaki geri dönüş kaybının ölçülmesidir. Yapısal Geri Dönüş Kaybı (SRL) bir beslenen sinyal ile tüm kablo boyunca girişe doğru yeniden yansıtılan sinyal parçası arasındaki – dB ile ifade edilir – ilişkiyi temsil eder. Daha küçük rasgele meydana gelen dalgalanmaların neden olduğu yansımalar gözardı edilebilirken, periyodik olarak yeniden meydana gelen kablo parametre dalgalanmalarının neden olduğu yansımalar tespit edilip ortadan kaldırılmalıdır.

Bu aşağıdaki tahmin ile anlaşılır bir hal alır: Üretim sürecindeki düzensizliklerden kaynaklanan, periyodik olarak yeniden oluşan “girintiler” aralarında 10 cm’lik bir aralıkla kablo izolasyonunun içine itilmektedir. Beslenen sinyalin ‰ 0,1’lik bir yansımasının her kusurda temel olarak alınması halinde, 1.000 x ‰ 0,1 = %10’luk azami bir toplam yansıma tahmin edilebilir (100 m’lik bir kablo uzunluğunda 1.000 safsızlıkta kablo zayıflaması gözardı edilir). Bu, 20dB’lik bir geri dönüş kaybı ile uyumludur. Bu değer, kablo girişindeki tüm tekil yansımalar faza eklendiğinde artar.

Kablo kalitesini en iyi hale getirmenin yanı sıra hurda oranını azaltmak için, bitmiş kablonun geri gönüş kaybında periyodik dalgalanmaların temel nedeninin erken bir aşamada araştırılması ve üretim parametrelerini ayarlamak suretiyle bunların giderilmesi önemlidir. Kısa dönemli kablo kapasitesi verilerinden geri dönüş kaybının çevrimiçi tahmini gerekli bilgileri sunar.

SIKORA, telefon telleri, veri kabloları ve koaksiyal kabloların kalite kontrolü için çeşitli ölçüm sistemleri (örneğin çap, ovallık ve eş eksenlilik ölçümü için CENTERVIEW 8000, kapasitans ölçümü için CAPACITANCE 2000) sunar. Ölçüm doğruluğu, ölçüm çözünürlüğü ve ölçüm oranı ile ilgili olarak, bu cihazların tümü FFT analizleri ve SRL tahminleri sağlamak için gereksinimleri karşılamaktadır. Güçlü sayısal sinyal işlemciler fabrika ayarı olarak sayaç kafalarına entegre edilmiştir. Sayaçların hesaplama gücüne dayanarak, SIKORA dijital bir spektrum analizörünün yanı sıra doğrudan sayaç kafasında geri dönüş kaybının bir tahminini gerçekleştirebilmektedir. Bu, girdi verileri (bu çap, dış merkezlik veya kablo kapasitansı ölçüm değerleridir) yüksek kronolojik ve genlik çözünürlüğünün yanı sıra minimum ölçüm değeri gürültüsü ile yüksek hassasiyetle birlikte mevcut olduğunda kablo parametre dalgalanmalarının spektrumunun çevrimiçi hesaplamasının yanı sıra geri dönüş kaybının çevrimiçi tahmininin aynı yerde yapılması anlamına gelir. Yüksek oranlı tekil ölçüm değerlerinin sorunlu (normalde analoğ) iletimi gerekli değildir.

Kablo üreticisi için birkaç tekil cihazın karmaşık kurulumu, yapılandırması ve kablolaması gerekli değildir. Ayrıca, genişbant veri aktarımı gerekmediği için elektromanyetik bozulmaların birleşmesinden kaynaklanan analiz sonuçlarınd bir bozulma riski en aza indirilir.

Wilhelmshaven, Jade Üniversitesinde mühendislik bilimleri Profesörü ve SIKORA AG’nin serbest danışmanı, Prof. Dr.-Ing. Werner Blohm şunları ifade etmiştir: “FFT frekans analizinin kullanımı sadece iletişim kablolarının üretimi için avantajlar sunmakla kalmaz. Bunun periyodik olarak meydana gelen çap dalgalanmalarını saptamak kullanılması ve bu dalgalanmaların malzeme tasarrufu ile ilgili üretim sürecini en uygun hale getirmek için ortadan kaldırılması halinde diğer kabloların üreticisi de bu modern kontrol aracından yararlanır. Sabit bir duvar kalınlığı garanti edilirken, yalıtım malzemesinin tüketimi minimuma indirilebilir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?