25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

XINDA, PP Meltblown Nonwoven Kumaş Endüstrisi için Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırdı;

XINDA, PP Meltblown Nonwoven Kumaş Endüstrisi için Ar-Ge Çalışmalarını Hızlandırdı;

PP Meltblown Kumaş, yüksek Mfi PP malzemeden (meltblown compound) üretilen termoplastik tabanlı mikrofiber bir nonwoven malzemedir. Bu malzeme günümüzde yüz maskesi üretiminin temel malzemesi olmasından dolayı çok popülerdir.

PP meltblown kumaşlar iki aşamada üretilir. Birinci aşamada Meltblown Compound (Yüksek Mfi PP) hazırlanır. Kumaş üreticileri bu compound malzemeyi dışarıdan tedarik edebilecekleri gibi bir compound üretim sistemi (Çift vidalı ekstrüder veya Co-Kneader compound sistemi) kullanarak kendileri de üretebilirler. İkinci aşama ise meltblown compound malzemenin bir ekstrüder içerisinde eritildikten sonra özel tasarımlı bir kafadan basınçlı hava yardımıyla elyaf halinde püskürtülmesidir. Bu işlemde basınçlı hava, meltblown compound malzemeyi elyaf şeklinde bir taşıyıcı banda veya silindir üzerine püskürtür. Ardından, malzemenin kenarları kesilir ve bir rulo üzerine sarılır.

Bu metod, aşağıda belli başlı karakteristikleri verilen yüksek teknoloji mikrofiber nonwoven kumaşların üretilmesini mümkün kılar;

•Daha düşük elyaf kalınlığı,
•Santimetre kare başına daha fazla yüzey alanı, daha fazla elyaf miktarı,
•Daha az gözenekli yapı,
•Daha hafif,
•Yüksek sıvı emicilik,
•Yüksek elektrostatik emilim,
•Kırışmazlık özelliği,

Yukarıdaki özelliklerinden dolayı PP meltblown kumaşlar, yüz maskesi, hepa filtre, izolasyon, vb. filtrasyon uygulamaları için mükemmel avantajlara sahiptir.

Meltblown kumaşa karşı talebin yükselmesiyle birlikte XINDA son birkaç aydır bu konu üzerine yoğunlaşmaktadır. Xinda, PP meltblown compound (Mfi 1500+) üretimi için corotate çift vidalı ekstrüderler ve Co-Kneader compound üretim sistemleri hazırlamaktadır. Ayrıca, Xinda PP melblown compound ve Elektrostatik PP masterbatch ürünlerini de kendi compound üretim tesislerinde üretip satmaktadır.

Son olarak, XINDA compound sistemlerinin PP meltblown compound üretiminde sahip olduğu avantajlar aşağıda listelenmiştir;

1. Otomatik dozajlama sistemi: PP meltblown compound Mfi stabilitesini sağlamak için PP ve DCP’nin dozajlanmasında yüksek hassasiyetli gravimetrik besleme sistemleri kullanılır.

2.Özel kafa dizaynı: Özel tasarım kanallar eriyik malzemenin sürekli aynı süre zarfında muntazam bir şekilde akmasını sağlar.

3. High Tork Şanzıman: Yüksek torklu şanzıman, PP ve DCP için Mfi dalgalanmasını azaltan nispeten daha uzun bir bekleme süresi sağlar.

JIANGSU XINDA TECH LIMITED SATIŞ & PAZARLAMA
BORA ORHUN sales@xindatr.com
www.xindatr.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ