21.02.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Wire-Uluslararası Tel ve Kablo İhtisas Fuarı ve Tube-Uluslararası Boru İhtisas Fuarı çerçevesinde buluşacak.

Sektörlerinde dünya lideri olan wire ve Tube fuarları için yine çok az zaman kaldı: Messe Düsseldorf 4 – 8 Nisan 2016 tarihleri arasında tel, kablo ve boru üretimi alanında dünyanın en önemli sektörel etkinliğine ev sahipliği yapacak. 2.500 dolayında katılımcı firma wire-Uluslararası Tel ve Kablo İhtisas Fuarı ve Tube-Uluslararası Boru İhtisas Fuarı çerçevesinde buluşacak. Uluslararası uzmanlar, sektörlerindeki yenilikleri tanıtmak, ikili görüşmelerde bulunmak ve ticari bağlantılar kurabilmek amacıyla iki yılda bir Düsseldorf Fuar Merkezi’nde biraraya geliyor.

Join the best!

İki sektör aynı çatı altında buluşuyor Tel, kablo ve boru üreticileri – her zamanki gibi net bir plan çerçevesinde tasarlanmış olan – 15 fuar salonunda en yeni ürünlerini tanıtacaklar. Tel ve kablo üretim sektörleri wire Fuarı için fuar merkezinin 9 – 12 ve 15 – 17 no’lu salonları arasında buluşurken, boru sektörü ürünlerini Tube kapsamında 1 – 7 no’lu salonlarda ve 7a salonunda sergileyecek.

Fuar giriş bileti aynı tarihte her iki fuar için de geçerli olacak. Sektörlerinde lider iki fuarın eş zamanlı düzenleniyor olması, ziyaretçilerin iki sektörün oluşturduğu sinerjiden yararlanmasına olanak sağlıyor. Fuar katılımcıları en yeni tekniklerin ve güncel teknolojilerin konu alınacağı etkileyici bir performans gösterisi ile kendilerini 70.000 dolayında ihtisas ziyaretçisine tanıtma olanağı bulacak. Böylelikle ikili görüşmeler yapabilme, iletişim ağları oluşturma ve ticari bağlantılar kurma açısından sayısız olanak yaratılmış olacak.

Euro Bölgesi’nde yaşanan bazı belirsizliklere ve Ukrayna Krizi’ne rağmen küresel konjonktürün olumlu yönde geliştiği görülüyor. Ortak tahminlere göre dünya ekonomisinin 2015 yılında % 2 ila 3 oranında büyüme göstermesi bekleniyor. 2014 yılında çelik boru üretimi, bir önceki yıla kıyasla % 8 artarak, 165 milyon ton ile tüm zamanların rekoruna ulaştı. Ancak geniş çaplı boru pazarında kısmen kapasite fazlası meydana geldi.

Avrupa Birliği genelinde çelik boru üretimi 2014 yılında % 9’luk artışla 13 milyon tona yükseldi ve böylelikle nispeten zayıf geçen 2013 yılı sonrasında sektör tekrar canlanmış oldu. Hatta Çin Halk Cumhuriyeti’nde üretim % 10’luk artışla toplam 87 milyon tona tırmandı.

2015 yılı için de – çok belirgin olmamakla beraber – üretimde artış bekleniyor. Konvansiyonel olmayan petrol ve doğalgaz kaynaklarının – örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde – “fracking” yöntemiyle değerlendiriliyor olması, geçtiğimiz yıllarda çelik boru üreticileri için yeni iş olanakları yarattı. Ancak örneğin Almanya’da kaya gazı üretiminin nasıl bir gelişme göstereceği henüz öngörülemiyor.

Dünya genelinde yeni üretim kapasiteleri oluşturulduğundan, offshore rüzgar enerjisinin daha da önem kazanacağı tahmin ediliyor. Asya ülkelerinde rüzgar santrallerine yönelik olarak güçlü bir talep olduğu dikkat çekiyor. Altyapı yatırımları ve artan enerji talebi nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde çelik boru talebinin aynı düzeyi koruması bekleniyor.

Tel ve kablo üretim sektöründe de 2014 yılında üretim hacminin artmış olduğunu görüyoruz. Tel ve kablo üretim sektörü, otomotiv sektörünün ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde büyük gelişme göstermiş olmasına dayalı olarak – yaşanan bazı krizlere rağmen – gelişmesini sürdürmeyi başarmış bulunuyor. Enerji sektörü de tel ve kablo sanayi için güvenilir bir müşteri potansiyeli oluşturmaya devam ediyor. Sektörün bir diğer önemli pazarını ise telekomünikasyon branşı oluşturuyor.

Ekonomik açıdan yükselme gayreti içinde olan Brezilya ve Hindistan gibi ülkeler, zaman zaman duraklamalar yaşasalar da, sektör için önem taşımaya devam ediyorlar. Asya-Pasifik bölgesinin ticari ve siyasi açıdan küresel bir merkez olma yönündeki gelişimi dünya genelinde dikkatle izleniyor. wire ve Tube fuarları bu konuda da Düsseldorf’ta eşsiz olanaklar sunuyor: Sektörlerinde dünya lideri olan fuarların uluslararası özelliği, olumlu ekonomik gelişim süreci çerçevesinde önemli küresel bağlantılar kurabilmek için kusursuz bir ortam yaratıyor. 2014 yılında 70.000 dolayında ihtisas ziyaretçisi wire ve Tube fuarlarında yeni temaslar ve ticari bağlantılar oluşturma fırsatını değerlendirdi.

wire ve Tube Fuarları’na ilişkin yorumlar: wire ve Tube Fuarları’nın gelişimini doğru yönde sürdürdüğünü katılımcıların bizlere yönelttiği olumlu yorumlardan anlıyoruz. Bu nedenle de – sektörlerin yararı için – seçmiş olduğumuz yolda ilerlemeye devam etmek ve aynı zamanda da fuarların daha da iyileştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. Hindistan ve Türkiye’den fuara katılan iki firma Düsseldorf’ta düzenlenen wire ve Tube fuarlarını tercih etme nedenlerini şu şekilde açıklıyor. Siz de dünyanın lider platformu wire 2016’ya katılın Tel ve kablo sanayilerinin küresel platformunu wire Fuarı oluşturuyor. Fuar katılımcı ve ziyaretçilerin başarılı bir şekilde buluşmasını sağlıyor. wire Fuarı’nın 2016 yılında da olumlu yönde gelişme göstereceğini tahmin ediyoruz.

wire 2014 verileri – katılımcı firmalar ve ziyaretçiler wire Fuarı etkileyici bir başarı öyküsü sergiliyor. 2014 yılındaki fuara 54 ülkeden 1.300’ü aşkın firma katıldı. Böylelikle katılımcı firma sayısı fuarın ilk kez düzenlendiği 1986 yılından beri geçen süre içinde neredeyse üç kat artış göstermiş oldu. 2012 yılına kıyasla % 2 oranında artarak 58.000 metrekareye yaklaşan toplam sergi alanı da başarının bir diğer göstergesini oluşturuyordu. Fuara katılan firmaların % 75’inin uluslararası firmalar olması da, wire Fuarı’nın küresel düzeydeki formatını ortaya koyuyor. Bu nedenle de, wire Fuarı piyasanın tüm lider firmaları için vazgeçilmez nitelik taşıyor. Fuarı gezen 38.000’i aşkın ihtisas ziyaretçisine baktığımızda da, ziyaretçilerin % 66’sının yurtdışından geliyor olması nedeniyle ihtisas fuarının ne denli geniş bir alanı kapsadığını görüyoruz. 2014 yılındaki fuarı gezen ziyaretçilerin büyük bölümü Hindistan, İtalya ve ABD’den geldi.

wire 2016 ağırlıklı ürün grupları wire 2016 kapsamında yine çok sayıda yenilikçi rün tanıtılacağından fuar, tel ve kablo sanayileri açısından vazgeçilmez nitelik taşıyor. Ziyaretçiler tel üretimi ve tel işleme makinelerine ilişkin en yeni gelişmeler hakkında bilgi alacaklar. Fuarda aynı zamanda yöntem tekniklerine ilişkin gereçler ve yardımcı malzemeler de tanıtılacak. Hammaddeler, özel tel çeşitleri ve kablolar, ayrıca ölçüm, kumanda ve ayar teknikleri hakkında bilgi alabilmek açısından da fuar önemli fırsatlar sunacak. Test teknikleri ve hasır kaynak makineleri sektörlerinde veya özel ihtisas alanlarındaki son gelişmeler de yine fuarın konuları arasında yer alacak.

wire 2016 hedef ziyaretçi grupları wire Fuarı, en yeni gelişmeler hakkında bilgi alabilmek amacıyla çok sayıda sektör tarafından ilgi görüyor. Hedef ziyaretçi grupları arasında elbette ilk sırayı tel ve kablo sanayileri alıyor. Ancak wire Fuarı otomotiv sanayi, demir/çelik ve demirdışı metaller sanayi ve elektrik ve elektronik sanayileri, inşaat sektörü, kimya sanayi, ölçüm/kumanda ve ayar teknolojileri sektörlerinin yanısıra ticaret, zanaat ve hizmet sektörleri için de vazgeçilmez nitelik taşıyor. Tube 2016 Tube yine boru üretiminden ve boru işleme tekniklerinden boru ticaretine kadar uzanan tüm branşları ve üretim aşamalarını kapsıyor ve dolayısıyla sektörünün lider fuarı boru sanayi için vazgeçilmez öneme sahip bulunuyor.

Tube 2014 katılımcı firmaları ve ziyaretçi verileri Tube Fuarı’nın yine rekordan rekora koştuğunu görüyoruz: Tube Fuarı 2014 yılında 50’yi aşkın ülkeden gelen 1200’ün üzerinde ziyaretçi ile yeni bir rekora imza atmış oldu. Ziyaretçi sayısı bir önceki fuara kıyasla % 3,1 oranında yükseldi. Böylelikle ziyaretçi sayısı fuarın Düsseldorf kentinde ilk kez düzenlendiği 1988 yılından beri geçen süre içinde üç katın üzerinde artış göstermiş oldu. Tube Fuarı aynı zamanda uluslararası katılımcıların oranı ile de dikkat çekiyor. Nitekim 2014 yılında fuara katılan uluslararası firmaların oranı % 75’ e ulaştı. Satılan sergi alanı da 2012 yılına kıyasla % 4 dolayında bir artışla 50.000 metrekareye yükseldi. 2014 yılında Tube fuarının salonlarına 34.000’e yakın ziyaretçi geldi. Uluslararası ziyaretçi oranı da % 56 ile dikkat çekici bir düzeyde bulunuyordu. Ziyaretçilerin büyük bölümü Hollanda, İtalya, Fransa ve ABD’den geldi.

Tube 2016 – Ağırlıklı ürün grupları Tube 2016 Fuarı’nın ağırlıklı konularını boru hammaddeleri, borular ve yardımcı aksamlar oluşturuyor. Bunların yanısıra fuarda boru üretiminde kullanılan makineler ve yöntem tekniğine ilişkin gereçler ve yardımcı malzemeler de tanıtılacak. Ölçüm, kumanda ve ayar teknikleri de fuarın ağırlıklı konuları arasında yer alıyor. Ayrıca fuarda profil ve makineler, pipeline ve OCTG teknolojileri alanındaki yenilikler de sergilenecek. Plastic Tube Forum (PTF-Forum) yine boru ve hammadde üretim ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların buluşma noktası olacak. Forumun ağırlıklı konusunu plastik borular ve bunların sayısız kullanım olanakları oluşturuyor.

Tube 2016 – Hedef ziyaretçi grupları Çeşitli sektörlerden gelecek uzmanlar yine Tube 2016 Fuarı’nda buluşacak. Fuar elbette öncelikli olarak boru sanayi için vazgeçilmez nitelik taşıyor. Ancak otomotiv ve kimya sanayileri, ısıtma teknolojileri ve petrol, gaz ve su temini sektörleri, demir, çelik ve demirdışı metal sanayileri, inşaat sektörü, elektrik ve elektronik sanayileri de yenilikleri izlemek isteyecek sektörler arasında yer alıyor. Bunların yanısıra ticaret, zanaat ve hizmet sektörlerinden de çok sayıda ziyaretçi bekleniyor.

wire & Tube – Açılış saatleri ve giriş ücretleri İki yılda bir düzenlenlenmekte olan ihtisas fuarları wire ve Tube ziyaretçilere beş gün süreyle kapsamlı bilgi edinme olanağı sunuyor. wire ve Tube Fuarları 4 – 7 Nisan 2016 tarihleri arasında her gün 9.00 – 18.00 saatleri arasında, 8 Nisan günü ise 9.00 – 16.30 saatleri arasında açık olacak. Günlük bilet 55 Euro ve abonman 96 Euro karşılığında fuar girişinde temin edilebiliyor. Ancak ziyaretçiler online satış olanağından (print@home) yararlanmak suretiyle fuar biletlerini daha kolay ve indirimli olarak satın alabilecekler. Fuar öncesinde online olarak günlük bilet sadece 38 Euro, abonman ise 78 Euro karşılığında temin edilebilecek. Bu rakamlar brüt rakamları yansıtıyor.

2016 yılı güncel salon planı Katılımcıların salonlara dağılımının çok net ve konulara uygun şekilde gerçekleştiğini görüyoruz. İlk olarak wire Fuarı’nı ele alalım: Tel ve kablo üretimi alanında faaliyet gösteren firmalar 9’dan 12’ye kadar olan salonlarda ve 16 ve 17. salonlarda yer alıyor. Şekillendirme teknikleri 15. salonda sergilenecek. Yay üretim teknikleri ve hasır kaynak makineleri ise 16. salonda yer alacak.

Tube Fuarı’nda ise boru aksamları 1 ve 2 no’lu salonlarda sergilenirken, boru ticareti ve boru üretimi alanlarındaki yenilikler 2’den 4’e kadar olan salonlarda, ayrıca 7.0 ve 7.1 no’lu salonlarda tanıtılacak. Şekillendirme teknikleri 5. salonda, boru işleme makineleri 6 ve 7a salonlarında, makine ve tesisler 7a salonunda, profiller ise 1’den 7.0 no’lu salonlar arasında yer alacak. Plastic Tube Forum (PTB) ise 7.1 no’lu salonda sektörün buluşma noktasını oluşturacak. wire ve Tube Fuarları’na ilişkin pratik bilgileri, her biri 32 Euro (brüt) karşılığında temin edilebilecek fuar kataloglarında bulabilirsiniz. Her iki kataloğun birlikte satın alınması halinde ücret 58 Euro (brüt) olacaktır.

Tüm bilgileri bir arada bulacağınız adres: www.wire.de

wire 2016 hakkında neler bilinmesi gerekiyor? Tel ve kablo sanayileri hangi konular üzerinde yoğunlaşıyor?

Bütün bu soruların yanıtlarını fuarın www.wire.de Internet adresinde bulabilirsiniz. Web sayfası gerek katılımcı firmalara, gerekse ziyaretçi ve medya temsilcilerine yönelik bilgiler içeriyor. Firmalara ve ürünlere ilişkin haberler ve yararlı bilgiler de yine bu sayfada yer alıyor. Web sayfası aynı zamanda Xing, Facebook ve LinkedIn aracılığıyla diğer uzman ve ilgililerle iletişim kurma olanağı da sunuyor.

Tüm bilgileri bir arada bulacağınız adres: www.tube.de

Değişik hizmet seçenekleri sunan www.tube.de portali Tube Fuarı’nın online platformunu oluşturuyor. wire ve Tube fuarlarının web sayfaları benzer şekilde yapılandırılmış bulunuyor. Firmalara ve ürünlere ilişkin güncel haberler ve yararlı bilgiler bu web sayfasında da kolay anlaşılır şekilde sunuluyor. Metal sektörünün web sayfası Messe Düsseldorf wire&Tube fuarları için “metsearch” adı altında yeni bir hizmet başlatmış bulunuyor. Metal işleme sanayi için hazırlanmış olan ve tüm ziyaretçilere kapsamlı bilgi sunan bu internet sayfasına www.metsearch.net adresinden ulaşılıyor.

Metal sanayinin web sayfası 2015 yılı başında www.metsearch.net adresinde hizmete açılan yeni web sayfası metal işleme sektörlerine yönelik kapsamlı bilgi ve çok sayıda hizmet sunuyor. Sürekli güncellenen ve uluslararası düzeyde sektörel portal niteliği taşıyan Metsearch, Almanca ve İngilizce olarak iki dilde hazırlanmış olup, metal işleme sektörlerinin hedef pazarını yansıtıyor.

Web sayfasında ürünlere ve firmalara ilişkin bir veri bankasının yanısıra firmalara ilişkin haberler ve destekleyici bilgiler sunuluyor. Web sayfası ele aldığı farklı konularla ziyaretçiler açısından ilginç nitelik taşıyor ve hızlı arama yapabilme olanağı ile kullanım kolaylığı da sunuyor.

Web sayfasında ayrıca sektöre ve firmalara ilişkin haberlerin yanısıra GIFA – Döküm Teknikleri, METEC – Metalürji, NEWCAST-Döküm Ürünler, THERMPROCESS – Isıl İşlem Teknikleri, VALVE WORLD EXPO – Sanayi Armatürleri, TUBE – Boru Sanayi, wire – Tel ve Kablo Sanayi ihtisas fuarlarının kapsadığı sanayi sektörlerine ilişkin destekleyici bilgiler de yer alıyor.

Join the World Düsseldorf küresel bir buluşma noktası haline geliyor. Bu buluşma sadece firmalar ve ziyaretçilerle kısıtlı kalmıyor… wire & Tube – Uluslararası meslek birliklerinin küresel desteği… dünyanın çeşitli yerlerindeki meslek birlikleri de Düsseldorf’ta buluşuyor. Çok sayıda uluslararası meslek birliği wire ve Tube fuarlarının içeriğine destek vermek suretiyle her iki ihtisas fuarının da sektörleri için önem kazanmalarını sağlıyor. Messe Düsseldorf her zaman meslek birliklerinin desteğine güven duyuyor.

Fuarlara fikir desteği veren kuruluşlar arasında şunları sayabiliriz:

International Wire and Cable Association (IWCEA), Verband der Draht-und Kabelmaschinenhersteller (VDKM/Alman Tel ve Kablo Makineleri Üreticileri Birliği), IWCEA France & Pays Francophones (Fransa), Verband der österreichischen Draht- und Kabelmaschinenhersteller (VÖDKM/Avusturya Tel ve Kablo Makineleri Üreticileri Birliği), Associazione Costruttori Italiani Macchine per Filo (ACIMAF/İtalya), International Wire & Machinery Association (IWMA/İngiltere), Wire and Cable Industry Suppliers Association (WCISA). Tube 2016 ayrıca International Tube Association (ITA) tarafından da desteklenecek.

Küresel uzmanlık ağı Messe Düsseldorf dünyanın çeşitli yerlerinde katılımcılar ve ziyaretçilerle temas içinde bulunuyor. Bu olanak 132 ülke için hizmet veren 8 kardeş kuruluş ve 69 yurtdışı temsilciliğiyle sağlanıyor. Müşterilerimiz kendi ülkelerinde ve kendi dillerinde Messe Düsseldorf’un etkinlikleri hakkında bilgi edinebilmenin yanısıra, wire 2016 ve Tube 2016 fuarlarına ilişkin destek alabiliyor ve pratik bilgilere ulaşabiliyorlar. Kardeş kuruluşlarımız ve yurtdışı temsilciliklerimiz elbette sizlere gerek Düsseldorf seyahatinizi planlarken gerekse otel rezervasyonu yaparken de destek veriyor.

Kısaca tekrar Düsseldorf’taki fuar merkezimizle ilgili bilgi vermek istiyorum: Düsseldorf kentinde, 24’ü dünyanın lider fuarları olmak üzere, toplam 50 ihtisas fuarı düzenleniyor. B2B fuarları uluslararası düzeyde yoğun ilgi görüyor. Nitekim katılımcı ve ziyaretçilerin % 60’ı Almanya dışından geliyor. Fuar merkezi toplam 306.000 metrekare (iç/dış alanlar) sergi alanına ve 19 salona sahip bulunuyor. Dolayısıyla büyük çaplı ihtisas fuarları için yeterli alan sunuyor.

Messe Düsseldorf’un 151 ülkedeki müşterilerine 1.250 kişilik hizmet ekibi ile destek veriliyor. Fuar şirketinin 2014 yılı cirosu 410 milyon Euro olarak açıklandı.

Uluslararası düzeyde faaliyet Messe Düsseldorf ayrıca dünyanın farklı yerlerinde tel, kablo ve boru sanayilerine yönelik uluslararası kardeş fuarlar da düzenliyor. Bu fuarlar gerek katılımcı firmalar gerekse ziyaretçiler açısından önemli avantajlar sunuyor. Nitekim daha kısa bir yolculuk yaparak, bulunduğunuz bölgenin özellikleri ve söz konusu ülkedeki firmaların ve ziyaretçilerin gereksinimleri dikkate alınarak tasarlanmış ihtisas fuarlarına ulaşabilme olanağına sahip oluyorsunuz.

Yurtdışında düzenlemekte olduğumuz fuarlarımızı şöyle sayabiliriz:

Temmuz 2016’da Moskova’da Tube/Metallurgy Russia; 2017 İlkbaharında Moskova’da wire Russia; Ekim 2015 ve 2017’de Brezilya/Sao Paulo’da wire South America/TURBOTECH; Eylül 2016’da Shanghai’da wire/Tube China; Ekim 2016’da Hindistan/Mumbai’de Tube/wire&cable India; Eylül 2015 ve 2017’de Tayland/Bangkok’ta wire/Tube Southeast Asia ve 2017 İlkbaharında Birleşik Arap Emirlilkleri/Dubai’de Tekno/Tube Arabia.

Ancak gelişme süreci henüz tamamlanmadı. Hedefimizde yeni ülkeler de bulunuyor. Dolayısıyla yakın gelecekte başka ülkelerde de uluslararası düzeyde kardeş fuarlar hayata geçirilecek.

Chart 26 : Düsseldorf : Join your Business!

Elverişli ulaşım bağlantıları sayesinde – bünyesinde ayrıca iki kongre merkezini de barındıran – Messe Düsseldorf fuar merkezine kolayca ulaşılabiliyor. Fuar merkezi havaalanının ve uluslararası bağlantılı iki tren istasyonunun yakınında yer alıyor. Fuar merkezinin doğrudan Arena/Messe Nord istasyonuna bağlı olması da kolaylık sunuyor. Karayolu ile gelecek katılımcılar ve ziyaretçiler için fuar merkezinde 20.000 araçlık bir otopark bulunuyor. Fuar merkezinin dört farklı girişi fuar alanına hızlı bir şekilde girilebilmesini sağlıyor.

And enjoy life! Düsseldorf kenti, fuar merkezinin sunduğu avantajların yanısıra fuar süresince unutulmaz zaman geçirmenizi de sağlıyor. Ren Nehri kıyısındaki tarihi şehir merkezi dinlenme ve eğlence açısından sayısız olanaklar sunuyor. Kuzey Ren – Vestfalya Eyaleti’nin başkenti zengin seçenekleriyle kültürel açıdan da dikkat çekiyor. Bunların arasında dünyaca ünlü müzeleri, opera binasını ve sayısız konser etkinliğini sayabiliriz. Şehirdeki şık dükkanlar da konukların ziyaretini bekliyor.

Düsseldorf dünyaya açık bir kent olmanın yanısıra kendine özgü geleneksel özellikler de barındırıyor. Chart 28: Join the best: worldwide Messe Düsseldorf Nisan 2016’da sizi ağırlamaktan memnuniyet duyacaktır. Sizler de yeni temaslar kurma, ticari bağlantılar oluşturma açısından eşsiz bir olanak elde etmiş olacaksınız. Sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyacağız!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?