22.09.2023 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

UPCAST® Pilot Tesisi Geleceğin bakır magnezyum ile araştırılması

Upcast Oy mevcut sistemlerin iyileştirilmesine çalışırken her zaman çok araştırma ve geliştirme odaklı ve aktif olmuş, ancak aynı zamanda geleceğin piyasa gereksinimlerini de aktif olarak incelemiştir. Müşteriler kendi ihtiyaçları için uygun olan mükemmel döküm çubukları, boruları yada düz profilleri üretmek için ne tür son ürünlere ihtiyaç duyacaktır ve ne tür UPCAST döküm süreçlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Pilot tesiste ikinci döküm hattının çalışmaya başladığı geçen yıl araştırma geliştirme elemanları için çok önemli bir yıl olmuştur. Şimdi ise Marrku Koivisto’nun ekibinin geliştirme mühendisleri geleneksel bakır çubuk ve borulara ilaveten alaşımlar ile tümüyle yeni, yukarı yönde döküm süreçleri geliştirmek ve geçmişten halihazırda bilinen süreçleri daha da geliştirmek amacıyla ellerin çeşitli bakır alaşımlarına atmışlardır.

İlginç alaşımlardan bir tanesi bakır magnezyumdur (CuMg). Ürünler ile ilgili gereklilikler değişim göstermekte ve aynı zamanda çok zorlayıcı bir hale gelmektedir. Örneğin bakır ürünlerinin başta elektrik iletkenliği olmak üzere mükemmel özellikleri nedeniyle çok amaçlı olarak kullanıldığı otomotiv, demir yolları yada havacılık endüstrilerinde tasarım mühendisleri daha hafif ağırlıklı malzeme, daha uzun ömürlü çözümler ve daha güçlü ham maddeler aramaktadır. CuMg birçok nedenden dolayı çok cazip gözükmektedir. İyi bir elektrik iletkenliği özelliğine sahiptir, orta kuvvette mükemmel bir şekilde şekillendirilebilir ve doğru bir bileşime sahip olduğu takdirde yüksek kuvvetler elde edilebilir. Üretimi için CuMG’nin kullanıldığı nihai ürünleri daha da geliştirirken bu sayılan özellikler son derece büyük önem taşımaktadır. Sözkonusu nihai ürünler arasında otomotiv, elektrik ve elektronik konektörleri, iletken ve konektör kablolarını, ablo demetlerini, pimleri, telekomünikasyon kablolarını, katener kablolarını ve hızlı tren için kontakt tellerini sayabiliriz.

UPCAST pilot testleri

Üstesinden gelmemiz gereken ilk zor görev ilave işlemlerden geçirilmeye müsait olan sürekli olarak yüksek kaliteye sahip CuMg0.5 döküm çubukları dökmeye muktedir olmaktı. Bakır magnezyumun dökümü ise saf bakıra göre biraz daha maharet ister.

– Koivisto “Bu zor görevi üstlendik ve daha 2015 yılının sonbaharında CuMg0.5 alaşımı için UPCAST yukarı yönde testlerine başladık. Yeni hammadde için ekipman, yazılım ve diğer parametrelerimizi ayarladık ve daha yıl sonundan önce birinci hedefimize ulaşarak hem mekanik değerleri hem de yüzey kalitesi ve yuva yapısı kabul edilebilir seviyede olan yeni alaşımlardan oluşan komple bir bobini elde ettik” demiş ve “Artık muhtelif çapta çubuklardan oluşan birkaç iyi kalitede bobin dökümünü halihazırda gerçekleştirdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz” diyerek sözlerini sürdürmüştür.

CuMg çubuğu yüksek hızlı tren rayları için oluklu kontakt teli ve diğer endüstriyel uygulamalar için ince teller haline getirilmek için ilave işlemlerden geçirilmekte ve daha da rafine edilmektedir.

– Yakın bir gelecekte UPCAST @CuMg05 alaşımının yüksek kalitesinden emin olabiliriz.

UPCAST@ ürünlerinde bakır magnezyum kullanılması mevcut müşterilerimize müşteri tabanlarını genişletme konusunda yeni fırsatlar sunmaktadır.

– Koivisto “Gelişmemiz müşterilerimiz arasında büyük ilgi uyandırmıştır. Bu yıl sonu itibariyle bakır magnezyumdan yararlanma konusunda oldukça mesafe kaydedeceğimize güveniyorum” diyerek sözlerini sürdürmüştür

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ