21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

UPCAST® – Devamlı gelişen döküm teknolojisinde birinci İstikrarlı gelişim çalışmaları, operasyonel deneyim ve mükemmel müşteri hizmetleri ile 50 yılı aşkın süre içinde geliştirilen güvenilirlik

UPCAST®’in bakır çubukla ilgili gelişen döküm konsepti, 1968 yılında Outokumpu’s Pori Finlandiya Fabrikasında geliştirilmiştir. O zamandan sonra pek çok yeni gelişme olmuştur ve sistematik olarak teknoloji, müşterilerin ve piyasaların güncel gerekliliklerine her zaman yanıt verebilecek şekilde daha fazla geliştirilmiştir. Bugün UPCAST® işlemi, gelişmiş bir kontrol sistemi ile gerçekleştirilen kolay ve güvenilir bir süreçtir ve düşük yaşam döngüsü maliyeti sağlamaktadır.

Yüksek kalitedeki nihai ürünler en iyi döküm kalitesini gerektirmektedir.

Teslimatı gerçekleştirilen UPCAST® hatlarının çoğunluğu Cu-OF çubukları içindir ve daha çok 8 mm’lik dökme çubuk çapındadırlar. Daha büyük çapı olan çubuklar farklı bitmiş ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır ve bunların arasında toplayıcı çubuklar, şekillenmiş profiller, troley telleri, elektrolizle kaplanmış olan anotlar bulunmaktadır. UPCAST® Cu-OF, mükemmel şekillenebilirliği ile tüm elektriksel uygulamalar için çok uygundur.Dünyanın her yerinde UPCAST® teknolojisi ile döküm yapan müşteriler bulunmaktadır ve kullanılan Cu OF 8 mm ölçüsündeki çubuk, en kaliteli teller için en ince çapların elde edilmesi amacıyla işlem görebil-mektedir.

UPCAST® ile ilgili tutarlı ve sistematik araştırma ve geliştirme çalışmaları ile, şirketin kendi modern Pilot Fabrikasında, döküm hızı arttırılmıştır ve hatların kapasitesi yükseltilmiştir ve üretim daha az maliyetli hale gelmiştir. Daha fazla çubuk çapı ölçülerinin elde edilmesi mümkündür ve hatlar yıllarca güvenli ve güvenilir şekilde çalışmaktadır. Bakır alaşımların yeni uygulamaları geliştirildikçe, UPCAST® teknolojisinin bakır alaşımlarda kullanılması da hızla artmaktadır. UPCAST® Pilot salonunda, testler iki döküm hattı ile yürütülmektedir: Bunlardan birisi, 6-tn erime ve döküm fırını ile 400 kW kanal endüktörü ile donatılmıştır ve diğeri ise 3-tn potalı endüktör fırını ile donatılmıştır. Bunlardan ilki, her ölçüde çubuk ya da borunun döküm işleminin yapılabileceği hibrit bir hat olarak da kullanılabilmektedir ve çubuklar için normal ebatlar Ø8-30 mm olurken, borular için normal ebatlar Ø20-60mm olmaktadır. UPCAST® işlemi ile farklı profillerin dökümünü yapmak da mümkündür ve yakın zamanda yapılan düz çubuk testleri çok başarılı olmuştur.

Test edilen en önemli alaşımlar mevcut durumda CuMg0.5, ZnAl15 ve farklı pirinç alaşımlarıdır. CuMg mükemmel güç ve iletkenlik özelliklerine sahiptir ve bu sayede uygulana-bilmesi için pek çok imkan oluşmaktadır. Bunların arasında hızlı trenler için temas telleri ve otomotiv sektörü için donanımlar bulunmaktadır.

UPCAST, şimdiden CuMg0.5’in en büyük çapları için döküm gerçekleştirmiştir ve çubuk işlenmiştir ve bitmiş teller EN 50149 standardını karşılamaktadır. Ayrıca, Ø8mm CuMg0.5 döküm çubuğu başarı ile üretilmiştir ve otomotiv sektörüne uygun olan çok ince tellere dönüştürülmüştür. Ø8mm’lik döküm çapı ile, bitmiş ürün elde etme süreci daha kısadır ve böylece maliyet açısından daha verimlidir. ZnAL alaşımı, paslanmaya karşı koruma için gerçekleştirilen Ark ve Çerçeve Püskürtme işleminde kullanılmaktadır. Çok ince olan ZnAL teli sprey tabancasına yönlendirilir ve eritilir ve sonra çeliği paslanmaya karşı koruyan bir film oluşturacak şekilde çelik yüzeye spreylenir.

Dökme çubuk elde etmek için ZnAl karışımına döküm uygulama teknolojisi yenidir ve ina-nılmaz faydalar sağlamaktadır.Bu alaşımın bilinen üretim yöntemi ile karşılaştırıldığında, yatırım maliyeti net bir şekilde daha azdır. Ayrıca bir büyük avantajı da şudur ki, sıcak basınç ile sadece belirli uzunluklard ürünler üretebilirsiniz. Oysa, UPCAST® teknoloji çubuğu döküm işlemi ile, müşterinin ihtiyaçları için optimum miktarlara göre bobinler oluşturulabilmektedir.

Gelecekte Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri alaşımlar üzerine odaklanacaktır fakat OF ile DHP ürünlerinin daha fazla geliştirilmesi de unutulmayacaktır.

UPCAST® Araştırma ve Geliştirme çalışmaları ile yeni özelliklerin uygulanmasını harekete geçirmiş olan birkaç husus bulunmaktadır: Maliyet tasarrufu sağlamalıdır ve müşteriler için mümkün olan ve maliyet açısından en verimli olan seçeneği garanti etmelidir.

* Çubuğun kalitesi alınan iyi seviyede tutulmalıdır veya her geliştirme ile birlikte biraz daha iyi olmalıdır.

* İşlemin çevre dostu olması gereklidir. Sloganda denildiği gibi “Her zaman daha yeşil” olunmalıdır.

* Zararlı emisyonların veya atık işlemlerinin olmaması, çevre üzerinde daha az etki bırakılması ve düşük hayat döngü maliyetleri anlamına gelmektedir.

Bu nedenle yıllar öncesinden %100 geri dönüşümlü malzemelerin dökümü için uygun olan UPCAST® hatları geliştirilmiştir. Küçük ve orta düzeydeki kapasiteler için çözümler UPCAST® çubuk üretim hatları modüler tasarıma sahiptir. Gerek tek gerekse çift fırın konfigürasyonları mümkündür. Ayrı erime ve döküm fırınları olan çift fırın konfigürasyonu ile, 40,000 tpa düzeyinde çıktıya ulaşmak mümkündür ve diğer yandan, tek fırın konfigürasyonu ile 12,000 tpa düzeyinde çıktı elde etmek mümkündür.

Hem tek hem de çift fırın konfigürasyonlarında geniş bir kapasite aralığı elde etmek mümkündür ve bir üst seviyeye iyileştirme sağlamak için özel bir imkan da mevcuttur. Müşterilere Destek Sağlanması UPCAST® kesintisiz döküm hatları haftanın her günü çalışmaktadır. Bu ise sarf malzemeleri, yedek parçalar ve teknik destek ile ilgili olarak telefonda, online ve tesiste hızlı, güvenilir ve sürekli olarak Müşteri Hizmeti ve desteği sağlanmadan mümkün olamayacaktır. Aksi durum-da müşteriler için üretim kaybı oluşacağından önemli kayıplar söz konusu olabilecektir.

Senede iki kez gerçekleştirilen UPCAST® Teknik Kullanıcı toplantısı dünya genelindeki müşte-rileri biraraya getirmektedir ve deneyimler ile fikirlerin paylaşılması ve bu iş alanındaki yeniliklerin öğrenilmesi için mükemmel bir platform oluşturulmuştur. Müşteriler UPCAST® ailesinin bir parçası olmaktan dolayı fayda sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ