21.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

Üntel Kabloları Sanayi ve Ticaret A.Ş İş Geliştirme Müdür Yardımcısı Onur Serhat GÜNAN 6 KITADA 70’e YAKIN ÜLKEDE ÜNTEL KALİTESİ TERCİH EDİLİYOR.

Üntel Kabloları Sanayi ve Ticaret A.Ş İş Geliştirme Müdür Yardımcısı Onur Serhat GÜNAN 6 KITADA 70’e YAKIN ÜLKEDE ÜNTEL KALİTESİ TERCİH EDİLİYOR.

Bugün 6 kıtada 70’e yakın ülkede Üntel ürünleri tercih ediliyor. Bu rakamları 2019 yılında daha yukarıya taşımak istiyoruz ve bunun için çok çalışıyoruz. Kaliteli ve özel ürünler ürettiğimiz için yeni pazarlara kendimize güvenle giriyoruz. Geride bıraktığımız 2018 yılında ticari hedeflerimizi yakaladık. Bunun için mutluyuz. Ama her zaman daha iyiyi hedeflediğimiz için bununla yetinmiyoruz. 2019’da daha büyük hedeflere yürümek istiyoruz diyen Onur Serhat bey firmaları ve faaliyetleri hakkında bilgiler paylaştı.

Firmanızın kurulumu ve bugünlere geldiği aşamadan bahsedebilir misiniz?

Üntel Kablo 1972 yılında 3 ortağın Çağlayanda bir atölyede yola çıkması ile üretim faaliyetlerine başlamış. Ancak bugünlere Günan ve Ünlü ailelerinin el birliğiyle gelmiştir. Daha sonra 1983 yılında Ümraniye’deki fabrikamız kuruldu, 2009 yılının sonlarında ise şu an faaliyetlerimizi sürdürdüğümüzü Dilovası/Kocaeli fabrikamıza taşındık. Tüm faaliyetlerimizi burada 43.000m2 alan içerisine kurulu tesislerimizde topladık. Bugünkü başarımızın sırrı yönetim ve diğer tüm ekibin bir arada olmasından kaynaklı desek yanlış olmaz.

Üretim yapmak fabrika kurmak ciddi bir sermayeyle yapılan bir iş, buna karşılık kâr oranı da bir hayli düşük bu dengeyi nasıl sağlıyorsunuz.? Sektörde ayakta durmak gerçekten dışarıdan bakılınca zor görünüyor bu konuda siz neler söylemek istersiniz?

Maalesef günümüz koşullarında bir hayli zor. Biz 46 sene önce kurulmuş bir firmayız ve her zaman adımlarımızı sağlam atmaya çalıştık. Hırslarla ve acele alınmış kararlardan ziyade yatırımlarımızı tekrar tekrar düşünerek ve öz sermayemiz ile yapmaya çalıştık. Bu sayede hem finansal anlamda hem de yatırımların teknik verimliliği anlamında karşılığını daha iyi almış olduğumuzu düşünüyorum.

Kâr konusuna gelecek iyimser bir tablo çizmek çok mümkün olmuyor. Hareketli kurlar, yüksek rekabet ve sahada karşılaştığımız kalitesiz ürünlerin yarattığı haksız rekabet.. Bunlar kâr oranını maalesef bir hayli azaltıyor..

Ürünlerinizin kulanım alanları hakkında neler söylemek istersiniz?

Ürünlerimiz bize diğer üreticilerden ayıran nokta. Biz birçok farklı sektör için ürünler yapıyoruz. Tecrübe ve bilgi birikimi gerektiren sektörler. Endüstriyel tesisler, güç santralleri, madenler, havaalanı pist aydınlatmaları, demiryolu sinyalizasyon, off-shore petrol platformları, tersaneler, vinçler ve diğerleri. Her biri diğerinden çok farklı kullanım alanları. Bunlar ayrı hammaddeler, üretim prosesleri ve testleri demek. Bu başlı başına ciddi bir bilgi birikimi istiyor. Bu tip zorlu çalışma koşullarına dayanıklı kabloları müşterilerimizin sektörel ihtiyaç ve taleplerine göre üretiyoruz ve sertifikalandırıyoruz.

Euro-dolar paritesindeki gelişmeler ihracatınızı nasıl etkiliyor?

Yüksek döviz kuru ihracat için avantaj mıdır?Bu soru için net konuşmak biraz zor. Yüksek döviz kurunun iç piyasaya olumsuz etkisi kaçınılmaz. Hele ki bizim gibi birçok hammaddesi ithal olan bir şirket için. İhracat için bu etki tabi ki daha az, sonuçta dövizle aldığınız hammaddeyi yine döviz ile satıyorsunuz. Fakat burada aldığınız hammadde fiyatlarının maliyetlerinizi ne oranda etkilediğini çok iyi analiz etmek gerekiyor.

Rekabetin arttığı bir ortamda sizce 2018 yılı firmanız acısından nasıl geçti ve 2019 yılından beklentileriniz nelerdir?

2018 yılını geride bıraktık. Zorlu bir seneydi. İnişlerçıkışlar, dalgalanmalar herkeste olduğu gibi bizde de zaman zaman tedirginlikler yarattı. Bir takım önlemler almaya çalıştık. Gerek giderlerimizde gerekse satışlarımızda daha hassas davrandık. İhracat yapan bir şirket olduğumuz için Türkiye pazarındaki durgunluğu yurtdışı pazarlarda telafi ettik diyebiliriz. Bugün 6 kıtada 70’e yakın ülkede Üntel ürünleri tercih ediliyor. Bu rakamları 2019 yılında daha yukarıya taşımak istiyoruz ve bunun için çok çalışıyoruz. Kaliteli ve özel ürünler ürettiğimiz için yeni pazarlara kendimize güvenle giriyoruz. Geride bıraktığımız 2018 yılında ticari hedeflerimizi yakaladık. Bunun için mutluyuz. Ama her zaman daha iyiyi hedeflediğimiz için bununla yetinmiyoruz. 2019’da daha büyük hedeflere yürümek istiyoruz.

Sektörde iyi bir pazarlama ve satış stratejisi için, marka kavramına nasıl bakıyorsunuz? Firmanız marka bilinirliğinde pazarlama ve satış süreçlerinde nasıl bir yol izliyor?

Pazarlama ve satış stratejileri 2018 yılında bizim en çok üzerinde durduğumuz konulardan birisi oldu. 2019 yılında daha da yoğun duracağız. Bir öz eleştiri yapmak gerekirse Üntel markası ve bilinirliği tam olarak istediğimiz yerde değil. Ortada kaliteli bir ürün yelpazesi var, dünyada pek az firmanın sahip olduğu sertifikalara ve son teknoloji makine parkuruna sahibiz fakat dünya çapında bilinirlikte biraz eksiğiz. Bizle yeni tanışan müşterilerimiz tesisimiz ve ürün portföyümüz karşısın-da övgüyle bahsediyorlar. Bu gurur verici. 2019 yılı için pazarlama çalışmaları kapsamında güzel projeler hazırladık ve üzerinde çalışmaya devam ediyoruz, bulunduğumuz yeri hızla yukarıya taşıyacağımıza inanıyoruz.

Yakın gelecekte kazanmayı planladığınız yeni pazarlar olacak mıdır, plan ve stratejilerinize hangi durumlara göre yön veriyorsunuz, bizlerle paylaşabilir misiniz?

Bahsettiğim gibi Üntel Kablo olarak, endüstriyel tesis-ler, havalimanları, madenler, demiryolları, tersaneler, offshore gibi sektörlere hizmet veriyoruz. Bunlara savunma sanayi, tüneller ve limanları da ekleyebiliriz. Bu alanlar için ürünlerimizi sürekli geliştirmeye ve yenilerini eklemeye çalışıyoruz. Bu sayede müşterilerimize aslında çözüm ortağı oluyoruz. Çalıştığımız bu ürün grupları için yeni ülke hedeflerimiz var, çeşitli ziyaretler yapıyoruz, temaslar kuruyoruz. Bu çalışmaların meyvelerini alacağımıza inanıyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yeni senenin başta ülkemize sonra hem Kablotel dünyası ekibine hem de Üntel ailesine başta sağlık ve huzur getirmesini diliyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ