25.05.2024 - Kablo Tel Dünyası Kablo-Üretim-Hammadde-Makina Teknolojileri Dergisi
Kablo Tel Dünyası

UKCA’ya hazırlıklı mısınız? Birleşik Krallık (İngiltere)’nin Brexit sonrası Avrupa Birliğinden ayrılışı ve ticari anlaşmalarının neticelenmesine yaklaşılmasıyla birlikte, CE ve CPR yangın testlerinin Birleşik Krallık karşılığı olan UKCA markalaması hakkında bilmeniz gerekenler

UKCA’ya hazırlıklı mısınız? Birleşik Krallık (İngiltere)’nin Brexit sonrası Avrupa Birliğinden ayrılışı ve ticari anlaşmalarının neticelenmesine yaklaşılmasıyla birlikte, CE ve CPR yangın testlerinin Birleşik Krallık karşılığı olan UKCA markalaması hakkında bilmeniz gerekenler

Giriş – BASEC’in CE/UKCA markalaması hakkındaki yaklaşımı: 1 Eylül’de Ministry of Housing, Communities and Local Government (İngiltere Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın muadili) Avrupa Birliği (AB)’den ayrılış ve CPR regulasyonu altındaki CE markalamasının gelecekteki akıbeti hakkındaki bilgilendirmeyi yayınladı. Birleşik Krallık (İngiltere) ile ticaret yapan her kişi ve kurumun uyması gereken yükümlülükler 465 Numaralı Mevzuat ile açıklanmış durumda. Detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz:

http:/www.legislation.gov.uk/uksi/2019/465/made Onaylı kuruluşlar – Notified Bodies – arasından BASEC’in özel pozisyonu ise hem BASEC UK ile UKCA sağlayabilecek olması (Notified Body No NB 2661 ile) hem de BASEC Conformity Limited – BCL- (Notified Body No NB2851) aracılığıyla İrlanda ofisi üzerinden CE markalamasını sağlamaya devam edebilmesi Devam edersek,

1 Ocak 2021 itibariyle, BASEC UK, AB27 onaylı kuruluşları arasından, Brexit geçiş süresinin dolması ile, ayrılacak ve otomatik olarak aynı tarihte UK onaylı kuruluşu olma statüsünü kazanacak. BASEC’in bu statüsü önümüzdeki tarihlerde yayınlanacak olan ve NANDO’ya benzer olacak olan, Birleşik Krallık – UK onaylı kuruluşları veritabanında listelenecek. Mevzuattaki şu anki yaklaşım onaylı kuruluşların aynı NANDO numaraları ile, Birleşik Krallık – UK veritabanına transfer olması. Dolayısıyla, bir değişiklik olmadığı sürece BASEC aynı NB 2661 numarası ile bu veritabanında yerini 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle alacak. Birleşik Krallık – UK’in onay sisteminin mevcut CPR yönetmeliklerine birebir paralellik taşıyacağı ve tüm EN standartlarının, UK eşlenikleri üzerinden içeriklerinde bir değişiklik olmadan ilerleneceği kesinleşmiş durumda.

Dolayısıyla AVCP sisteminde Sistem 3 ve Sistem 1+ testleri, sınıflandırmaları ve FPC denetimlerini kapsayan AVCP sisteminde bir değişiklik olmayacak. CE markalamasından UKCA markalamasına geçiş süreci için İngiltere hükümeti 1 senelik bir geçiş süresi belirlemiş durumda. Aşağıdaki şartları sağlaması koşuluyla, CE markalamalı ürünleri kullanmak 1 Ocak 2022 tarihine kadar mümkün olacak:

• Bu ürünün, yukarıda belirtildiği gibi harmonize bir Avrupa Standardı (EN standardı) ve ona karşılık gelen eşlenik UK standartları tarafından kapsanması,

• CE markalaması ile etiketlenmesi,

• Üreticinin Performans Beyanı’nın(DoP) mevcudiyeti

• Avrupa Birliği Onaylı kuruluşları tarafından değerlendirmesinin yapılmış olması (3rd party – bağımsız kuruluş – değerlendirmesinin zorunlu olduğu hallerde)

Kablo sektöründeki firmaların yapması gerekenler, İlk bakışta görünen, UKCA markalamasına geçiş için aksiyon alınmadan önce yaklaşık 1 senelik bir sürenin mevcut olacağıdır. Ancak mevzuatta belirtilen aşağıdaki maddede, onaylı kuruluşlar arasında yapılması zorunlu görülen CEUKCA markalama geçiş süreci için bazı zamanlama kısıtlamaları getiriyor: “1 Ocak 2021 tarihinden önce Birleşik Krallık – UK Onaylı Kuruluşu (1 Ocak 2021’den sonra statüsü UKCA Onaylı Kuruluşuna geçmiş olan) kurumlardan alınan, AVCP sistemi üzerinden sağlanan sınıflandırma ve sertifikasyon belgeleri , belirtilen tarihten sonra Büyük Britanya (GB) pazarına girecek olan ürünler için UKCA markalamasını desteklemek için kullanılabilecektir.”

Bunun anlamı, AVCP sistemi üzerinden BASEC sistem 1+ sertifikasyonu olan mevcut üreticiler için, BASEC’in bu belgeleri, yeni UKCA markalama onayı verirken, ek test ve denetim yapmadan kullanabilmeye / transfer edebilmeye imkan vermesi. 1 Ocak 2021 tarihinden önce BASEC’in CE belgelendirmesine diğer onaylı kuruluşlardan transfer edilen CPR belgelendirmeleri için de yukarıda belirtilen geçiş koşullar aynı şekilde geçerli olacak. Bu tarihten sonra BASEC’e yapılacak UKCA markalama başvuruları için, CE transfer opsiyonu devre dışı kaldığından, sıfırdan CPR testleri ve FPC denetimi uygulanacak. Onaylı Kuruluşlar Grubu Kılavuzu (GNB) tarafından yayınlanan “Transfer Opsiyonları” başlığı altında, onaylı kuruluşlar arası sertifikasyon transferine imkan tanınmış durumda. Bu transfer, mevcut belgelendirme dokümanlarının (Tüm test ve sınıflandırma raporları, CoC sertifikaları, FPC denetim raporları vb.) incelenmesini ve doğrulamasını içeriyor. Mevcut belgelerin doğrulaması ve transferi sadece dokumantasyon kontrolü ile sağlanamayacağından BASEC’in gerekli gördüğü koşullarda uygulanacak. BASEC’in bu transfer opsiyonu üzerindeki yaklaşımı, CPR gereksimlerine uyum şartlarının kontrolü için mevcut dokumantasyonun kontrolü ile başlayacak. Dokumantasyon kontrolünün olumlu bulunması akabinde BASEC, mevcut belgelendirmeyi yapmış onaylı kuruluş ve BASEC’in CPR test sonuçları arasındaki paralelliği doğrulamak için kaç adet testin yeterli olduğunun belirleneceği, risk bazlı bir test programı oluşturacak. Bu prosesin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının ertesinde de CPR sertifika transferi gerçekleştirilecek.

Bu aşamada mevcut sistem 3 dokümantasyonunun ve sınıflandırmalarının tamamı daha önce belirtildiği gibi geçerliliğini koruyacak. BASEC mevcut üreticilerinin UKCA sistem 3 sınıflandırmalarını sağlamaya devam edecek, ancak orjinal sistem 3 testinin yapılış tarihinin eskiliğine göre UKCA’ya geçişte ek doğrulama testleri talep edilebilir.

Özet olarak
Bundan sonraki CPR UKCA adımlarınız için aklınızda kalması gereken noktalar:

• 1 Ocak 2021 itibariyle BASEC UK Onaylı Kuruluşu statüsü kazanacak ve AB27 (CE) onaylı kuruluş statüsünden çıkacak.

• BASEC Conformity Limited – BCL (BASEC İrlanda) Onaylı Kuruluş No: NB 2851 üzeriden Sistem 1+ CPR AVCP sertifikasyonu sunmaya devam edecek.

• BASEC UK (İngiltere) UKCA Sistem 1+ and sistem 3 onaylarını sunabilecek.

• Mevcut CE markalamalı ürünlerin Birleşik Krallık’a kabul edileceği 12 aylık bir geçiş süreci olacak.

• BASEC’in 31 Aralık 2020 öncesinde tamamladığı tüm AVCP sistem 1+ sertifikasyonu ve sistem 3 sınıflandırmaları, 1 Ocak 2021’de UKCA markalama doğrulaması sırasında kullanılabilecek. Bu yöntem 31 Aralık 2020’den önce BASEC’e transfer olmuş CPR onaylarını da kapsayacak.

• 1 Ocak 2021’den sonraki tüm UKCA ve CPR başvurularında sıfırdan test ve denetime gidilecek.

• 1 Ocak 2021’den sonraki süreçte, BASEC UK ve BASEC Conformity Limited (BASEC İrlanda) verdiği CPR hizmeti hem UKCA markalamasını (sistem 1+ ve sistem 3 için) hem de CE markalamasını (SADECE sistem 1+ için) tek test ve denetim programı üzerinden sağlayacak şekilde olacak.

CE’den UKCA markalamasına geçiş süreci hakkında daha detaylı bilgilendirme için Mark Froggatt ile irtibata geçebilirsiniz: mark.froggatt@basec.org.uk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ